İki THK yöneticisi yolsuzluktan ihraç edildi

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Atatürk tarafından 1925 yılında kurulan Türk Hava Kurumu (THK), yolsuzluk iddialarıyla çalkalanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İhraç kararları önceki gün yapılan genel kurulda oyçokluğu ile onaylandı. Şube başkanları hakkında ayrıca suç duyurusunda bulunuldu. THK'nın hafta sonu yapılan genel kurulunda, başkanlığa emekli Tümgeneral Yusuf Güngör yeniden seçilirken, yolsuzluk iddiaları delegeler arasında şaşkınlığa neden oldu. Toplantıda Elazığ ve Antalya şube başkanlarının yolsuzluk yaptıklarına dair suçlamalar gündeme alındı.

Divan heyeti, THK'nın Antalya Şube Başkanı Ünal Ayvazoğlu'nun üye aidatlarını şahsî işlerinde kullandığının tespit edildiğini bildirdi. Yapılan incelemeler sonucunda Ayvazoğlu'nun disiplin kurulu tarafından THK üyeliğinden ihraç edildiği belirtildi.

Disiplin Kurulu Başkanı Mehmet Yurdakan, Elazığ Şubesi eski Başkanı Türker Güler'in de kuruma ait iki dükkanı değerinden daha az fiyata yeğeni Ulaş Güler'e kiraladığını belirtti. Yurdakan, Elazığ'da bulunan iki dükkanın kira değerinin 3 bin 500 ila 4 bin 500 YTL değerinde olduğunu; ancak bunların bin 200 YTL'ye kiraya verildiğini ifade etti.

Yurdakan, şikayet üzerine müfettişlerin durumu incelediğini ve disiplin kurulunun şube başkanını THK'dan ihraç kararı aldığını kaydetti. Elazığ Şubesi'nin şimdiki başkanı Abdullah Diğer ise bu konuda yönetimi suçladı. Ortada kira değil devir işleminin olduğunu söyleyen Diğer, eski şube başkanı Güler'in yönetimin talimatı doğrultusunda hareket ettiğini kaydetti. Güler hakkında müfettişlerin sahte rapor hazırladığını belirten Diğer, dükkanlara biçilen rakamdan genel merkezin haberdar olduğunu iddia etti. Disiplin Kurulu Başkanı Yurdakan, müfettişlerin sahte rapor hazırladıklarına ilişkin iddialara, "Kendi müfettişimize inanmayacağız da kime inanacağız? O bizim memurumuz. Hak adına, Allah adına görev yapıyor. Benim müfettişim en iyisini yapmış. Müfettişim için sakın en ufak bir şey söylemeyin." şeklinde cevap verdi.

Disiplin kurulunun aldığı kararlar delegelere okunduktan sonra oylamaya sunuldu. Oylama sonucunda genel kurul, Elazığ Şube Başkanı Türker Güler ve Antalya Şube Başkanı Ünal Ayvazoğlu'nun oyçokluğu ile ihraç kararını onayladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious