İki Türk ressamın eserleri New York'ta

İki Türk ressamın eserleri New York'ta.12857
  • Giriş : 07.03.2008 / 23:58:00

Türk ressamlar Mustafa Günen ve Sema Çulam'a ait tablolar, ABD'nin New York kentinde sergileniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Resimler, Manhattan'da, Agora Galeri'de düzenlenen karma sergi bünyesinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Sergi açılışında konuşan Mustafa Günen, 15 yıldır profesyonel olarak resim yaptığını, özellikle deniz temalı resimleriyle tanındığını anlattı.

Geçen yıl, New York'ta katıldığı bir yarışmada kazandığı 3 ödülle kentteki galerilerin dikkatini çektiğini söyleyen Günen, o tarihten bu yana kentte çeşitli sergilere katıldığını ifade etti.

Dünyanın en prestijli sanat dergilerinden "International Arts" dergisinin şubat - mart sayısında, kendisi ve eserleri ile ilgili detaylı bir yazı yayımlanan Günen, ilk kez bir Türk sanatçısının bu dergide yer aldığını ifade etti.

Günen, sergi kataloğunda, 19'uncu yüzyıl ressamı Theodore Gericault'dan beri görülmemiş derecede canlı ve insanı içine çeken deniz resimleri yapan bir ressam olarak tanımlanıyor.

Sergi için İstanbul'dan gelen ve 20 senedir profesyonel olarak resim yapan Sema Çulam ise, 2000 yılında katıldığı uluslararası bir yarışmada aldığı birinciliğin ardından, daha önce soyut figüratif olan resim tarzının yerini naif tarza bıraktığını anlattı.

Eserlerinde köy düğünleri gibi adet ve gelenekleri konulaştırdığını ifade eden Çulam, doğa temalı resimleri ile de doğadaki kirlenişi protesto ettiğini söyledi.

Serginin açılış resepsiyonuna Türkiye'nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve eşi de katıldı.

Samsar, iki ressamı da çok başarılı bulduğunu belirterek serginin, Türk sanatını tanıtmak açısından güzel bir fırsat olduğunu kaydetti.

Samsar, serginin, özellikle galeri merkezi kabul edilen bir bölgede açılmasının ve karma olmasının, Türk sanatının kendini göstermesi bakımından önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Toplam 19 sanatçının eserlerinin yer aldığı karma sergi 20 Mart tarihine kadar gezilebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious