İki yılda 171 terörist ikna edildi

İki yılda 171 terörist ikna edildi.15377
  • Giriş : 26.10.2008 / 00:50:00
  • Güncelleme : 25.10.2008 / 23:57:31

İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Toplumla İlişkiler Başkanlığı'nın genel müdürlüğe dönüştürülmesi öngörülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Toplumla İlişkiler Başkanlığı, yaptığı çalışmalarla son iki yılda 171 teröristi dağdan indirmeyi başardı. Ancak önümüzdeki günlerde genel müdürlüğe dönüştürülmesi düşünülen başkanlığın görevinin daha aktif hale getirilmesi öngörülüyor.

Terörle Mücadele çerçevesinde oluşturulan Toplumla İlişkiler Başkanlığı, önümüzdeki süreçte kurulacak İç Güvenlik Genel Sekreterliği'nin aktif olarak çalıştırılacağı kurumlardan olacak. Halen İçişleri Bakanlığı bünyesinde çalışan ancak son 2 yılda ancak 171 teröristin ailesiyle görüşüp ikna ederek silah bıraktıran başkanlık, bundan sonra daha da aktif hale getirilecek.
İllerdeki valilerin koordinasyonu ile Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı, teröristlerin aileleri ile temasa geçerek dağdan indirme çalışmalarına hız verdi. Bazı ailelerle valiler, emniyet müdürleri ve il jandarma komutanları bizzat görüştü. Anne ve babalarla ortaklaşa yapılan görüşmeler sayesinde 2007-2008 yıllarında Türkiye kırsalı ile örgütün Kuzey Irak'taki kamplarında faaliyet gösteren 171 PKK'lı terörist devlete teslim oldu. İnfaz edilecekleri tehdidi ile bugüne kadar örgütten kaçamadıklarını ifade eden teröristler pişman olduklarını belirterek, Topluma Yeniden Kazandırma Yasası'ndan faydalanmak için müracatta ettiler.

Örgüt mensuplarını örgütten koparmak için büyük çaba gösteren yetkililer, hatta bazen internetdeki chat(sohbet) ortamlarından bile faydalandılar. Planlı psikolojik çalışmalar Şırnak, Hakkari, Van, Batman, Tunceli, Diyarbakır, Ş.Urfa, Siirt, Mardin, Bingöl, Ağrı, Erzincan ve Bitlis'de yoğunlaştırıldı ve toplam 171 terörist ikna edilebildi.

Daha önce OHAL 'de Halkla İlişkiler Müdürlüğü olarak faaliyet gösteren birim, daha sonra Toplumla İlişkiler Başkanlığı'na dönüştürülmüştü. Ancak son yapılan terör zirvesinde Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, Emniyet Müsteşarlığı'na dönüştürülmesi gibi bu başkanlığında, İçişleri Bakanlığı'nda bir genel müdürlük olarak yapılandırılması düşünülüyor.

Terörle Mücadelede önümüzdeki günlerde daha aktif rol oynaması beklenen başkanlığın görevi, "Devletin varlığına, bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzenine, toplumun huzur ve güvenliğine yönelik iç ve dış tehditleri etkisiz kılmak amacıyla, yetkili kurumlarca tayin ve tespit edilecek milli güvenlik siyasetine ilişkin olarak anılan kurumlarca hazırlanacak yönlendirici faaliyet planlarının İçişleri Bakanlığı'nın görev alanına ait olanlarının uygulanmasını bakanlığımız merkez ve taşra birimleri ile koordine ederek sağlamak, uygulamayı izlemek, eşgüdümü sağlamak ve uygulamada etkinliği artırıcı araştırmalarda bulunmak ve bakanlıkça konu kapsamında verilecek diğer görevleri yapmak" olarak tanımlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*