İkici hac yerine Umre tavsiyesi

İkici hac yerine Umre tavsiyesi.14422
  • Giriş : 20.01.2009 / 14:20:00

Karaman, hacca ikinci kez gitmek isteyenlere umre ziyaretini tavsiye etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu arada yerel seçimler ve ekonomik kriz nedeniyle 2009'da umre ziyaretlerinde artış beklenmediği belirtildi.

İstanbul'da düzenlenen 10.Hac ve Umre Turizm Fuarı'nda bu yıl ilk kez stant açan Diyanet, 4 Mart'ta başlayacak umre turları için hazırlıklarını sürdürüyor. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Mohamed Seraj, TÜRSAB Başkan Yardımcısı Bülent Katkat ve Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Dairesi Başkanı Seyfeddin Ersoy'un açılışını yaptığı fuarda iki ülkeden 60 kadar acente, otel, ulaştırma ve gıda şirketi sahipleri bir araya geldi.

Doç. Dr. Fikret Karaman açıklamasında, geçen yıl Türkiye'den 180 bin kişinin umre ziyareti yaptığını belirterek, 100 bin kişiyi Suudi Arabistan Havayolları geri kalan 80 bin kişiye de THY'nin taşıdığını söyledi. Mart'ın ilk haftası başlayacak umre turlarının Ramazan ayına kadar süreceğine işaret eden Fikret Karaman, hac için de Türkiye'de 650 bin kişinin sıra beklediğini vurguladı. Karaman, "Uygulanan kota nedeniyle bu yıl Türkiye ve Avrupa'dan hacca gideceklerin sayısı 120 bin civarında. Türkiye'nin umre potansiyeli de her geçen yıl yükselmekte. Talep fazlayken ikinci kez hacca gitmek isteyen vatandaşlarımız, başkasının önüne geçip, onların gitme imkanını zorlaştırıyor. Biz ikinci kez hacca gideceklere, umreye gitmelerini tavsiye ediyoruz'' izahını yaptı.

Suudi yetkililer de, dünyadaki ekonomik kriz ve yerel secimler nedeniyle 2009 yılında Türkiye'den umre için kutsal topraklara geleceklerin sayısında artış beklemediklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*