İkinci adam Cemil Çiçek

İkinci adam Cemil Çiçek .8082
  • Giriş : 01.09.2007 / 13:43:00

Cemil Çiçek yeni kabinenin iki numaralı ismi oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

59. hükümette Abdullah Gül’e bağlı olan kurumların verildiği Cemil Çiçek yeni kabinenin iki numaralı ismi oldu.

Yeni kabinede devlet bakanı sayısının 7’den 9’a çıkarılmasıyla başlayan ilgili ve bağlı kuruluşların durumu netleşti. Başbakan, Başbakan Yardımcıları ve Devlet Bakanlıklarına bağlanan kurumlarla ilgili genelge Resmi Gazete’te yayınlandı.

TOKİ yine Başbakan’a

Yeni dönemde 3 Başbakan Yardımcısı’na bağlı olan kuruluşlar artarken, bazı bakanların iş yükü hafifletildi. Başbakan Erdoğan, kendisine bağlı kurumlarda değişikliğe gitmedi. Erdoğan’a, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bağlı kalmaya devam etti.

Gül’ün yerine Çiçek

60. hükümette Erdoğan’a ’vekalet’edecek olan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, bağlı kurumlarla kabinenin 2. numaralı ismi oldu. 59. hükümette Abdullah Gül’e bağlı olan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’na bu dönem Çiçek başkanlık edecek. Çiçek ayrıca, “Millî Güvenlik Kurulu’nun tavsiye kararlarının ve görüşlerinin değerlendirilmek üzere Bakanlar Kurulu’na sunulması ve Bakanlar Kurulu’nda kabulü halinde bu tavsiye kararlarının uygulanmasının koordinasyonu ve izlenmesi” nden sorumlu olacak. Çiçek’in diğer 4 görevi şöyle:

“1-. Parlamento ile ilişkiler 2- Kıbrıs ile ilgili koordinasyon işleri, 3- Kamu Yönetimi Reformu çalışmalarının koordinasyonu, 4- İnsan hakları ile ilgili kurullar ve insan hakları ile ilgili konularda koordinasyon.”

Yüksek Denetleme Kurulu Çiçek’e bağlı kurum olurken, Türkiye ve Orta-Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Genel Müdürlüğü de ilgili kuruluş olarak Çiçek’in sorumluluk alanına verildi.

Spor Başesgioğlu’na

Geçen dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapan ve bu dönemde İçişleri Bakanlığı beklenen Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, kabinede spordan sorumlu olacak. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye Futbol Federasyonu, Başesgioğlu’nun sorumluluğunda olacak. Devlet Personel Başkanlığı, Tütün, Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu da bağlanan Bakan Başesgioğlu, kamu toplu iş sözleşmeleri ve kamu hizmeti görevlileri toplu görüşmelerinin koordinasyonunu yürütecek.

Çubukçu aynen devam

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ya bağlı kuruluşlarda artış oldu. İçişleri Bakanlığı’na bağlı bulunan Darülaceze Müessesi Müdürlüğü Çubukçu’ya bağlandı. Çubukçu geçen dönem olduğu gibi Özürlüler İdaresi Başkanlığı, SHÇEK, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nden sorumlu.

Başkanı olduğu kuruma Bakan oldu

Diyanet İşleri eski Başkanı olan Said Yazıcıoğlu, bu kurumdan sorumlu Devlet Bakanı oldu. Önceki hükümetlerde Devlet Bakanı Atalay’a bağlı olan TİKA’da Yazıcıoğlu’na bağlandı. Bakan Yazıcıoğlu, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarından ve Türk Cumhuriyetlerinde de sorumlu olacak. Said Yazıcıoğlu, bir trafik kazasında yaşamını yitiren efsane vali Recep Yazıcıoğlu’nun kardeşi.

58 ve 59. hükümette Diyanet’ten Sorumlu Devlet Bakanı olan Mehmet Aydın’ın görev alanı ise tamamen değişti. Yeni dönemde kabinenin ’Bilim ve Teknoloji’bakanı sıfatını da taşıyacak Aydın’a TÜBA, TÜBİTAK, Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu da bağlandı. Aydın ayrıca, TRT, Anadolu Ajansı ve Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden sorumlu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious