İkinci ayda cinsiyeti belirleyen test çıktı

  • Giriş : 05.05.2007 / 00:00:00

Bebeğin cinsiyetini ilk sekiz haftada öğrenmeye yarayan ürünün satışa sunulması, "istenmeyen cinsiyete kürtaj" endişesine yol açtı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'de internet üzerinden satışa sunulan ve anne karnındaki bebeğin cinsiyetini ilk sekiz haftada öğrenmeyi sağlayan Pink or Blue (Pembe ya da Mavi) isimli bir ürün kürtaj karşıtlarını ayağa kaldırdı. Sivil toplum örgütleri bu testin ailelerin istemedikleri bir cinsiyette doğacak çocuklarına kürtaj yaptırma isteğini artıracağını söylüyor. LIFE adlı kuruluştan Michaela Aston, "Bu test çok tehlikeli. Bebeğin sadece istenmeyen cinsiyetten olduğu için aldırılmasına yol açabilir" dedi. Profile Allience'dan Julia Millington da "Bazı insanların belli bir cinsiyetteki bebeği aldırmaları riski söz konusu" diye konuştu.

'TANRI İLE OYNAMAYIN'
Ürünün yaratıcısı DNA Worldwide isimli şirketin yetkilileri ise "Bu test tamamen bilimsel çalışmalara dayanılarak hazırlanmıştır. Ayrıca korkular yersizdir. Amacımız bebek sahibi olacak çiftin cinsiyetini önceden öğrenip buna göre odasını dekore etmesi, giysilerinin rengini belirlemesi. Tehlikeli bir iş yapmıyoruz" diyor. Ancak kürtaj karşıtı bazı muhafazakâr gruplar "Tanrı ile oynamayın" diyerek böyle bir testin dine de aykırı olduğunu söylüyor. 189 pounda satışa çıkarılan üründen önce çiftler bebeklerinin cinsiyetini en az 20 hafta sonra öğrenebiliyordu. İngiltere'de erken cinsiyet testleri, Sağlık Hizmetleri tarafından, sadece cinsiyet kaynaklı genetik hastalık riski bulunması durumunda yapılıyor. Pink or Blue isimli ürün hamile annenin parmağından küçük bir kan örneğinin özel bir kâğıdın üzerine damlatılıp ilgili laboratuvara gönderilmesiyle kullanılıyor. Laboratuvar uzmanları DNA ve kromozomlar üzerinde yaptıkları incelemelerle cinsiyeti tespit ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious