İkinci el cepte dünya lideriyiz

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Türkiye ikinci el cep telefonu kullanımında yüzde 18’lik oranla dünya lideri oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ericsson’ın 10 yıldır 20 bin kişi üzerinde yaptığı Ericsson Consumer Lab araştırması ilk kez bu yıl Türkiye’de 2 bin 106 kişi ile yüzyüze görüşülerek yapıldı.

Ericsson Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş, Türkler’in yüzde 82’sinin yeni cep telefonu kullanmayı tercih ettiğini belirtti. Araştırmaya göre, Türkiye’de hem mobil hem de sabit telefon kullanma oranı yüzde 61. Sadece sabit telefon kullananların oranı yüzde 20 iken, sadece cep telefonu kullananların oranının ise yüzde 16. Katılımcıların yüzde 92’sinin bir cep telefonuna, yüzde 7’sinin 2, yüzde birinin ise 3 cep telefonuna sahip olduğu, yüzde 79’lık bir kesimin bir SIM kartı, yüzde 18’inin ise 2 SIM kartının bulunduğu belirlendi. Katılanların yüzde 20’si faturalı hatta, yüzde 79’u ise ön ödemeli hatta sahip. Türkiye’de bir cep telefonu kullanma süresi ise ortalama 1.9 yıl.

HEM SABİT HEM CEP: Evde hem sabit hem de cep telefonu kullananların oranı yüzde 72, sadece sabit telefon kullananların oranı yüzde 11, sadece mobil telefon kullananların oranı ise yüzde 18. Cep telefonu görüşmelerinin yüzde 46’sı evde bulunulan zamanlarda gerçekleştiriliyor. Mobil operatör seçerken fiyatına, kapsama alanına, müşteri hizmetlerine, servislerin güvenirliğine ve kalitesine, çevresindeki insanların hangi operatörde bulunulduğuna önem veriliyor. Operatör değiştirme oranı ise yüzde 9.

SMS’DE ÇİN GERİDE: Türkiye abone başına gönderilen SMS sayısında da lider. Haftada bir SMS gönderme oranı yüzde 78 ile Türkiye liderliği İsveç’le paylaşıyor. Türkiye ve İsveç’i yüzde 74 ile Çin, yüzde 72 ile İngiltere ve yüzde 71 ile Meksika izliyor. Türkiye’de gençlerin yüzde 75-88’i günde en az bir SMS atıyor, yüzde 54’ü SMS alınca cevap gönderiyor. Öte yandan Türkiye’de cep telefonu ile internet kullanma oranı da oldukça düşük. Internet en fazla kişisel e-postaları kontrol etmek için kullanılıyor. 3G teknolojisinin gelmesiyle mobil interneti kullanırım diyenlerin oranı yüzde 66, video telefonu kullanırım diyenlerin oranı yüzde 34 ve video maili kullanırım diyenlerin oranı ise yüzde 28.

TÜRKİYE TREND BELİRLİYOR: Ericsson Consumer Lab Bölge Müdürü Par Karlsson, "Küresel anlamda Türkiye’nin genç nüfusu ile cep telefonu hizmetlerinde trend belirlediğini görüyoruz. Bu da Türkiye’yi ilgi çekici bir pazar haline getiriyor" dedi. Türkiye gibi ülkelerde daha gelişmiş servis ve hizmetlere olan ilginin diğer Avrupa ülkelerine göre daha kurumsal bir seviyede olduğuna dikkat çeken Karlsson, ilk kullanıcı segmentinin pazardaki kullanım ve ilgiyi de tetiklediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious