İkinci el otoda oyuna gelmeyin!

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

İkinci el otomobillerin orijinal kilometresinin yerinden çıkarılıp çeşitli yöntemlerle düşürülebildiği ve böylece aracın az kilometre yaptığı izlenimi verilmeye çalışıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İkinci el otomobil almak isteyen vatandaşların, otomobilin az kilometre yaptığı, henüz birinci ya da ikinci el olduğu iddialarına aldanmamaları gerektiğini ifade eden Kalyoncu, ikinci el otomobillerde, aracın ne kadar kullanıldığı, ne kadar yıprandığını öğrenmek için ilk bakılan orijinal kilometrelerin, bu konuda uzman kişiler tarafından rahatlıkla değiştirilebildiğini kaydetti.
İkinci el otomobil alıcılarının araçlardaki orijinal kilometreye aldanmamaları gerektiğini belirten Kalyoncu, ''Çünkü araç üzerindeki kilometre işin uzmanları tarafından rahatlıkla düşürülebiliyor'' dedi.
Kalyoncu, ikinci el bir çok otomobilin orijinal kilometresinin 100 binde otomatik olarak sıfırlandığını vurgularken, şunları kaydetti:
''Araçlarda bulunan kilometrenin teli, şanzımana bağlı olur. Araç ne kadar kilometre yaptıysa bu tel vasıtasıyla kilometre atar. Kilometresi 100 binde sıfırlanan bu tip otomobillerde, eğer araç çok kullanıldıysa aracın kilometresi yerinden sökülüp, kilometre teli hareket eden bir cihaza bağlanıyor. Sonra da cihaz çalıştırılarak, kilometrenin 100 bine gelmesi, sonra da sıfırlanması sağlanıyor. Ardından kilometre 20 bin gibi makul bir rakama getiriliyor.''

''MUTLAKA SERVİSE GÖSTERİN''
Bunun dışında, kilometrelerin cihaza bağlanmadan el yordamıyla da değiştirilebildiğini anlatan Kalyoncu, ikinci el otomobil alıcısı bir vatandaşın bu değişikliği anlamasının çok güç olduğunu bildirdi.
Son yıllarda birçok otomobilde bulunan bilgisayarlı sistemlerde bile kilometrenin rahatça oynanabildiğini dile getiren Kalyoncu, bu elektronik cihazların da insan yapımı olduğunu, gelişen teknoloji sayesinde bu otomobillerde de kilometrelerin rahatça değiştirilebildiğini belirtti.
Kalyoncu, bunun yanı sıra bazı araçlarda, eskiyen lastiklere diş yapılarak, veya kaza yapan iki aracın farklı parçalarının birleştirilerek yeni araçlar meydana getirildiğini söyledi.
Kalyoncu, bu tip hilelerin, vatandaşlar tarafından anlaşılmasının çok düşük ihtimal olduğunu, bu nedenle 2. el bir otomobil satın almak isteyen kişilerin, almayı düşündükleri otomobillerini mutlaka bir servise göstermeleri, ayrıntılı bir kontrolden geçirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious