İkinci ele vergi indirimi

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

İkinci el araçlarda taşıt alım vergisinin önceki yıllarda kaldırılmasının ardından damga vergisi de indirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vergi iadesini kaldıran ve yerine asgari ücretin en az yüzde 50’si oranındaki kazançları vergi matrahından düşürme olanağı sağlayan Gelir Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı TBMM Plan Bütçe Alt Komisyonu’nda kapsamlı değişikliklere uğradı. Gelir Vergisi Kanunu’nu baştan sona değiştirmeyi düşünen hükümet, seçim dolayısıyla değişikliği bu yasama dönemine yetiştiremeyeceğini anlayınca, aciliyeti bulunan düzenlemeleri tasarıya taşıdı.

Alt komisyondaki görüşmelerde, ikinci el araç satış sözleşmelerinden alınan damga vergisinde indirime gidildi. Mevcut yasaya göre, ikinci el araç satışlarında, aracın kasko değerinin binde 7.5’i oranında damga vergisi alınıyor. Ayrıca, hesaplanan damga vergisinin yüzde 30’u da noter harcı tahsil ediliyor. Bu durumda, kasko değeri 20 bin YTL olan bir araç satın alan kimse 150 YTL damga vergisi ve 45 YTL de noter harcı olmak üzere 195 YTL ödemek zorunda kalıyor.

Yeni düzenlemeyle damga vergisi oranı binde 1.5’e indirilirken, noter harcı da buna bağlı olarak otomatikman düşecek. Böylece, kasko değeri 20 bin YTL’yi bulan bir araç için 30 YTL damga vergisi ve 9 YTL de noter harcı ödenmesi yeterli olacak. Bu indirimle, 20 bin YTL’lik araç alan kimse, 156 YTL daha az masraf yapacak

Tahvil ihracına teşvik

Alt komisyon üyesi CHP’li Ali Kemal Deveciler, damga vergisi ve noter masraflarının yüksekliği nedeniyle araç alanların resmi muamelelerden kaçındıklarını, aracı devralmadıkları için istenmeyen durumlarla karşılaştıklarını söyledi.

Borçlanma tahvili ihraç etmeye başlayan özel sektöre vergi teşviki de sağlanacak. Sermaye Piyasası mevzuatı uyarınca ihraç edilecek özel sektör borçlanma tahvilleri damga vergisinden muaf olacak. İzmir Vadeli İşlem Borsası’nda işlemlerden elde edilen kazançlara 2006 yılına kadar sağlanan yüzde 15’lik gelir vergisi stopaj muafiyeti, 2008 sonuna kadar uzatılacak. Kamu İhale Kanunu’na göre Türkiye’nin veya kendi ülkesinin mevzuat hükümleri uyarınca kesinleşmiş vergi borcu olanlar ihale dışı kalıyor.

Üretken ev kadınına ceza yok, muafiyet var

Maliye Müfettişi Hamza Kaçar ile dört memur hakkında, vergi mükelleflerinin bilgilerini izinsiz sorguladıkları iddiasıyla soruşturma açılmasını sağlayan Maliye Teftiş Kurulu Başkanvekili Cemal Boyalı, Ankara Defterdar Vekili olduğu dönemde vergi denetim elemanlarını yanına alarak, Ankara’nın turistik beldesi Kızılcahamam’da erişte, mantı, sarma gibi ürünleri satan ev kadınlarına vergi cezası kesme girişiminde bulunmuştu. Ancak, Kızılcahamam Belediye Başkanı’nın devreye girmesi üzerine cezadan vazgeçilmişti. Kabul edilen düzenlemeyle, ev kadınları bu tür durumlarla karşı karşıya kalmayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious