İkinci eş ile evlendi işinden oldu

İkinci eş ile evlendi işinden oldu.13224
  • Giriş : 07.07.2009 / 13:06:00

Batman Belediyesi'nde geçici işçi olarak çalışan Veysi Taş, toplu iş sözleşmesindeki ek maddeye uymayarak ikinci kez evlendiği için iş akdi fesh edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Edinilen bilgiye göre, Batman Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde geçici işçi statüsünde çalışan Veysi Taş, 9 yıl önce evlendiği eşi Fatma Taş ile şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma kararı aldı. Ancak, mahkeme kararıyla henüz boşanmadan Rukiye Erden ile imam nikahıyla evlenen 3 çocuk babası Veysi Taş, daha sonra da resmi nikahlı eşi ile barıştı.

Bunun üzerine sendika ve Batman Belediyesi'nin toplu iş sözleşmesine koyduğu madde gereğince iş akdi feshedilerek, çıkışı verildi.

Yaptığı ikinci evlilik nedeniyle iş akdi sona eren Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 9 yıl önce evlendiği eşi Fatma Taş ile geçen yıl şiddetli geçimsizlik yaşadığını ve birlikte boşanma kararı aldıklarını belirtti.

Boşanma kararı aldıktan sonra eşinin babasının evine gittiğini belirten Taş, şöyle dedi:

''3 çocuğum vardı ve çocuklarım için ikinci evliliği yapmak zorundaydım. Ailemin de onayıyla Rukiye Erden ile ikinci evliliğimi yaptım. Ancak resmen daha boşanmamıştım. İkinci evliliğimi yaptıktan sonra yakınlarım ve resmi nikahlı eşimin yakınları ilk eşimle barışmamı istediler.

Evliliği sürdürmem için anlaşıp beni ikna ettiler. İstemeden 2 evlilik birden yapmış oldum. Toplu iş sözleşmesine konan madde gereğince de iş akdim feshedildi. Belediye ile sendika arasında geçen yıl bu yönde bir karar alındığını biliyordum, ancak benim ikinci evliliğim zoraki bir evlilik olduğu için benim durumum ayrı bir kapsamda değerlendirilmeliydi.

Şimdi iki eş ve üç çocuğumu geçindirmek için ayakkabı boyacılığı yapıyorum. Maddi sıkıntılar yaşıyorum ve işime geri dönmek istiyorum.''

Genel İş Sendikası Batman Şube Başkanı Halis Yakut da, belediye ile yapılan toplu iş sözleşmesinde işçilerin ikinci evlilik yaptığı taktirde iş akitlerinin fesh edileceği maddesini koyduklarını ve böylece işçilerin ikinci evlilik yapmalarının önüne geçmek istediklerini bildirdi.

Bölgede evliliklerin çeşitli sebeplerle bozulabildiği ya da bozulmadığı halde de ikinci evlilikler gerçekleşebildiğini ifade eden Yakut, şunları söyledi:

''Burada özellikle toplum tarafından baskı altında tutulan kadınların ciddi bir mağduriyeti var. Biz de sendika olarak buradan hareketle toplu sözleşmemize; (ikinci evliliği gerçekleştirenlerin iş hakkı feshedilecek) maddesini koyduk. Bu üyemizin toplu iş sözleşmesinde ek madde olarak koyduğumuz maddenin ihlalinden kaynaklı olarak iş hakkı feshedilmiştir. Bunu toplumda caydırıcı bir madde olarak algılıyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*