İkinci Hiroşima Elbistan'da

  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

Afşin-Elbistan Termik Santralında acele edilmezse Elbistan ve çevresinde ikinci Hiroşima olayı yaşanacağı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Afşin-Elbistan A Termik Santralının 20 yıldan beri baca gazı arıtma sistemi olmadan faaliyet gösterdiğini kaydeden Poyrazoğlu, 200 milyon ton katı-gaz-sıvı halindeki atıkların, bölgeyi Çernobil'in 100 katı radyoaktif atık deposu haline getirdiğini belirtti. Son altı yıldır Başbakanlık ve Bakanlıklardan çok sayıda resmi rapor ve doküman aldığını belirten Doğa Savaşçıları Temsilcisi Poyrazoğlu, şunları söyledi: "Bana gönderilen resmi yazılarda baca gazı arıtma tesisinin 2001 tarihinde başlanacağı ve 3.5 yıl içinde bitirileceği tahaahut ediliyordu ama hala bir gelişme olmadı. Afşin-Elbistan B Termik Santralının yapımı için verilen ÇED raporu ise, A termik santralına baca gazı takılması şartı ile verilmiştir. Bugün itibarı ile A termik santralına baca gazı arıtma sisteminin takılması için bir gelişme olmadı."

Devlet Planlama Teşkilatının (DPT), A santralının ömrünün 8 yıl olduğunu öne sürerek, 150 milyon doların baca gazı arıtma sistemi için verilemeyeceğini bildirdiğini ifade eden Poyrazoğlu, "A Termik Santralı 20 yılda tüketmesi gereken kömürün yarısını dahi kullanmamıştır. Demek oluyor ki iyileştirme çalışmalarından sonra A Santralı en az 20 yıl daha çalışacak. Mevcut durum itibarı ile 500 bin bölge insanı toplu ölümlerle yüz yüzedir. Türkiye'nin 4. büyük ovası olan Elbistan ovası çöl olmakla karşı karşıyadır. C, D, E santralleri de yapıldığında bölgemiz dünyanın 2. Hiroşima bölgesi olacaktır. Anayasamızın 56. maddesinde 'Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir' denilmektedir. Ama bu maddeyi devletimiz kendisi ihlal ediyor. Lütfen feryatlarımıza kulak veriniz." diye konuştu.

Bilim adamları A Termik Santralına bacagazı arıtma sistemi takılmadığı halde toplu ölümlerin olabileceğine defalarca dikkat çekmelerine rağmen bu konuda herhangi bir gelişmenin olmadığını açıklayan çevreci Poyrazoğlu, basına yaptığı açıklamaların aynısını Başbakan'a, bakanlara ve milletvekillerine de göndereceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious