İkinci skandal kaset iddiası

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Dink cinayetinin ardından tetikçi Ogün Samast'ın yakalandığı Samsun'da polis ve jandarma ile birlikte kameraya alınan görüntülerin ardından ikinci bir kaset daha olduğu iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İddiaya göre ilk kasette katil zanlısı ile fotoğraf çektiren, eline bayrak veren güvenlik güçleri, ikinci kasette katil zanlısı ile "laubali" şekilde sohbet ediyor. Önceki gün bir polis memurunun görevden uzaklaştırılmasının ve bir jandarma başçavuşunun da görev yerinin değiştirilmesinin, kaseti izleyen mülkiye müfettişlerinin talebi doğrultusunda gerçekleştiği öğrenildi.

Yeni kasetin, Dink cinayetinin katil zanlısı Ogün Samast'ın Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü çay ocağında çekilen skandal görüntülerin devamı olduğu öne sürüldü. Samast'ın, Atatürk'ün Türk bayraklı "Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilmez" sözünün bulunduğu takvim önünde çekilen görüntülerini basından alan mülkiye müfettişlerinin, gizlenen ikinci skandal görüntülere de ulaştığı ileri sürüldü. Skandal görüntülerin bir ihbar yolu ile soruşturmayı yürüten birimlere ulaştırıldığı öğrenildi. Ogün Samast ile polis ve jandarma arasında geçen konuşmalarda Samast'a yine kahraman gibi muamelede bulunulduğu belirtildi. Çay ocağında geçen konuşmalarda gözaltındaki Samast'a cinayeti nasıl ve neden işlediği gibi sorular da yöneltiliyor. Samast'a bu görüntülerde de kahraman gibi davranıldığı gözleniyor.

Müfettişlerin ikinci skandal kaseti ele geçirmesinin hemen ardından, Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde görevli polis memuru Cengiz Aydın, görevden uzaklaştırıldı. Müfettişin Jandarma Genel Komutanlığı'na yazdığı yazının ardından Samsun İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli Jandarma Başçavuş Birol Usluoğlu'nun ise görev yeri değiştirildi.

İlk skandal görüntüler üzerine mülkiye başmüfettişi tarafından olayda sorumlulukları tespit edilen Samsun Güvenlik Şube Müdürü Yakup Kurtaran, Terörle Mücadele Şube Müdür Vekili Metin Balta, TEM Şube Müdürlüğü'nde komiser Ahmet Çetiner, TEM'de polis memuru İsmail Türk görevlerinden uzaklaştırılmış, jandarma teşkilatından Olay Yeri İnceleme Tim Komutanı Başçavuş Yüksel Avan, BÖF Unsur Komutanı Kıdemli Üstçavuş Soner Turan, Olay Yeri İnceleme Timi Fotoğrafçısı Uzman Çavuş Savaş Öner ile İstihbarat Şube personeli Uzman Çavuş Ahmet Yılmaz'ın ise ilk etapta görev yerleri değiştirilmişti. Bu arada 31 Ocak'ta Samsun'a biri mülkiye, biri polis, biri de jandarma müfettişinden oluşan ekip çalışmalarını tamamladıktan sonra dün Samsun'dan ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious