İkinci tüp geçit ihalesi yapıldı

İkinci tüp geçit ihalesi yapıldı.7450
  • Giriş : 03.12.2008 / 15:54:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ikinci tüp geçit projesi ile ilgili ihalenin sonuçlandığını ve ihaleyi Türk-Kore ortalığı bir firmanın kazandığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Yıldırım, Atatürk Havalimanı'nda konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Marmararay Projesinin yanı sıra biraz daha güneyden, Haydarpaşa- Sarayburnu arasında araçların geçişine uygun bir tüp geçit projesi ihalesinin yapıldığını anımsattı.

İhaleye Türk-Fransız ve Türk-Kore ortaklığı 2 firmanın katıldığını kaydeden Yıldırım şöyle dedi:

"Bu ihale nihayet sonuçlandı. 30 Hazirandan beri değerlendirme süreci devam ediyordu. Bugün itibarıyla da bunu ben onayladım. Şu anda karar verilen firma Türk-Kore ortaklığıdır. Bu proje yap-işlet-devret modeli ile yapılacak. Dolayısıyla bir kamu kaynağı çıkmadan yapılacak bir proje... Türkiye'de bugüne kadar, tek bir proje olarak yap-işlet-devret ile yapılacak en büyük proje olma özelliğini taşıyor. Maliyeti 1 milyar 75 milyon dolar. Proje yaklaşık 4,5-5 yıl gibi bir sürede tamamlanacak, ondan sonra da işletmeye açılacak."

Bakan Yıldırım, işlemlerin tamamlanmasından sonra projeye 2009 yılının ilk çeyreğinde başlanabileceğini kaydetti.

Projenin tek tünel içinde 2 gidiş 2 geliş ve 2 katlı olacağını ifade eden Yıldırım, alttan gidiş, üstten geliş olarak planlanan tünel için günlük kapasitenin 75 bin araç olarak öngörüldüğünü kaydetti.

2 köprünün yükünü alacak geçidin, Avrupa Yakası'nın güney kesiminde Aksaray, Topkapı, Eminönü, Sultanahmet gibi yoğunluğu olan bölgelerden direkt karşıya geçiş sağlayarak şehir içi trafiği hafifleteceğini belirten Yıldırım, tüp geçitten minibüs ve küçük araçların geçişinin yapılacağını söyledi.

Bakan Yıldırım, firmanın işletme süresinin 30 yıl olduğunu kaydetti

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yeniden yapılandırıldığını belirterek, "Mevzuatımız şu an uluslararası sivil havacılık örgütlerinin ve benzer ülkelerin mevzuatıyla tamamen aynı, herhangi bir sıkıntı yok" dedi.

TRSK Bakanlar Toplantısına katılmak üzere Azerbaycan'a giden Bakan Yıldırım, THY'ye ait uçakla Bakü'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TRSK'nın Avrupa'yı Asya'ya bağlayan ve Türkiye'nin üzerinden geçen koridorun adı olduğunu belirten Yıldırım, bu projede Türkiye'nin çok önemli katkısı bulunduğu söyledi.

Bakan Yıldırım, toplantıda, projenin bugün itibarıyla geldiği durumun değerlendirilerek bundan sonra izlenecek yollar ve proje önceliklerinin belirleneceğini kaydetti.

UÇAK KAZALARI

Bakan Yıldırım, "Uçak kazası raporlarının Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanması eleştirilere neden oluyor. Kazaların bağımsız bir kurul tarafından yapılması konusunda çalışmalar var mı?" şeklindeki soru üzerine, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yeniden yapılandırıldığını ve bütçesinin tamamen ayrı olduğunu kaydetti.

Araştırma, kaza, soruşturma ekibinin, 2920 Sayılı Sivil Havacılık Kanununa göre Bakanlığın belirlediği kişilerce yapıldığını ifade eden Yıldırım, "Sivil havacılıkla alakası yok. O tip düşünceler mevzuatı bilmemekten kaynaklanıyor. Bizim mevzuatımız şu an uluslararası sivil havacılık örgütlerinin ve benzer ülkelerin mevzuatıyla tamamen aynı, herhangi bir sıkıntı yok" diye konuştu.

ARKADAŞLARIMIZI HIRPALATMAYIZ''

Türk işçilerini taşıyan Moldova uçağının Bağdat'ta düşmesiyle ilgili Danıştay'ın Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru hakkında Danıştay'ın soruşturma açılabileceği yönünde verdiği karara ilişkin bir soru üzerine Bakan Yıldırım, "Bu dediğiniz konular öyle değil. Birileri işine gelen kısmı söylüyor, işlerine gelmeyeni söylemiyor. Bu hukuki bir süreçtir. Bu sürecin sonunda her şey ortaya çıkar. Ve arkadaşlarımız yaptıklarında bir yanlış varsa tabii ki hesabını verecekler. Ama yoksa da hukuki süreç devam ederken bizimle görev yapan gece gündüz gayret gösteren arkadaşlarımızı hırpalamaya kimsenin hakkı yok" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*