İkinci Yunan bankası da geliyor

İkinci Yunan bankası da geliyor.9322
  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Yunanistan'ın ikinci büyük bankası durumunda olan Alphabank da Türkiye’ye açılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


YUNANİSTAN’ın ikinci büyük bankası Alphabank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Yannis Costopoulos, Yunanistan’ın Imerisia gazetesine yaptığı açıklamada, diğer büyük Yunan bankalarını izleyerek Türkiye’de bir banka almaya hazırlandıklarını söyledi. Costopoulos, finans piyasalarını izleyen gazeteye yaptığı açıklamada, "Türk piyasasına gireceğiz. Ama çok büyük adımlar beklemeyin" dedi.

TÜRK BANKALARI GÜÇLÜ: Gazete Yunanistan’ın en büyük ikinci bankası durumunda olan Alphabank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Costopoulos’un, "Türkiye piyasası Bulgaristan veya Romanya gibi değil. Büyük Türk bankaları güçlü ve yüksek teknolojik seviyedeler. Onlarla rekabet etmek kolay değil" dediğini belirtti. Alphabank, girişimleri olumlu sonuçlanırsa, Finansbank’ı satın alan Yunanistan Ulusal Bankası (NBG) ve Tekfenbank’ı alan Eurobank’dan sonra Türkiye’de banka sahibi üçüncü Yunan bankası olacak.

HÜKÜMETE DE SORULDU: Alphabank yetkilileri, geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye üst üste yaptıkları ziyaretlerle, bazı bankalarda incelemelerde bulundular. Bankanın sahibi ve Yönetim kurulu Başkanı Yannis Costopulos’un, Yunanistan Ulusal Ekonomi Bakanı Yorgos Alagoskufis’i de ziyaret ederek, Türkiye’de banka satın alma niyetlerini bildirdiği ve Alagoskufis’in Alphabank’ın bu niyetine yeşil ışık yaktığı belirtiliyor.

ALTERNATİFBANK İÇİN GÖRÜŞÜYORLAR: Anadolu Grubu İcra Başkan Tuncay Özilhan ise, geçen ay sonunda yaptığı açıklamada, sahibi oldukları Alternatifbank’ın satışı için, aralarında Alphabank’ın da bulunduğu birden fazla banka ile görüştüklerini açıklamıştı. Görüştükleri bankaların hepsinin yabancı olduğunu belirten Özilhan, Alphabank’ın adaylar arasında olduğu yönünde basında çıkan haberlerin sorulması üzerine "Adaylardan biri de o" demişti.

NBG VE EFG GELDİ: Yunanistan’ın en büyük bankası olan National Bank of Greece (NBG), daha önce Finansbank’ın çoğunluk hissesini alarak Türkiye’ye giriş yapmıştı.

100 yıldır bankacılık yapan Costopoulos Ailesi’ne ait

ALPHABANK 2000 yılında ’Pisteos’ (Kredi) ve ’İoniki’ (İyon) bankalarının birleştirilmesiyle kuruldu. ’Pisteos’ bankası, o tarihte ’İoniki’ bankasını satın alıp iki bankayı ’Alphabank’ adı altında birleştirdi. Yunanistan’ın en zengin aileleri arasında sayılan Mora yarımadasındaki Kalamata şehrinden olan Costopoulos Ailesi yaklaşık 100 yıldır bankacılık sektöründe faaliyet gösteriyor. Alphabank’ın, Romanya, İngiltere, Sırbistan, Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya, Kıbrıs Rum Kesimi ve ABD’de şubeleri bulunuyor. Yunanistan’da 365 şubesi olan Alphabank’taki hesap sayısı 3.5 milyona ulaştı. 2006 yılının ilk 6 ayındaki net karı ise 305.9 milyon Euro olarak açıklandı. Yunan bankasının otelcilik alanında da büyük yatırımları bulunuyor. Atina ve Rodos’daki Hilton otelleri Alphabank’a ait.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious