İkini el oto alacaklara haciz uyarısı

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

Bursa İkinci El Oto Galericiler Çarşısı Başkanı Rasim Hazar, ikinci el otomobil satışlarında mağdur şahısların sayısında önemli miktarda artış yaşandığına dikkati çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

'Hacizli' ya da 'ipotekli' araçlara karşı vatandaşları uyardı. Hazar, "Vatandaşımız Maliye'den alınan, "Borcu yoktur" belgesi ile yetinmesin. Mutlaka trafik tescil bürolarından araçların satılıp satılmayacağını ortaya koyan, "hacizli', 'ipotekli' olup olmadığını kontrol etsinler" dedi.

Cihan'a konuşan Oto Koop Başkanı Rasim Hazar, ikinci el otomobil satışlarında ciddi manada artış yaşandığını, vatandaşın sıfır otomobile olan ilgisinin kredi faizlerinin artmasının ardından tekrar ikinci ele yöneldiğini kaydederek, "İkinci el otomobil almak şu anda çok karlı. Vatandaşımıza da sıfır yerine biz ikinci el otomobil almalarını tavsiye ediyoruz. Sıfır bir araç plaka taktığı andan itibaren ikinci el konumuna iniyor. Bu nedenle, sıfır araçla ikinci el arasında yüzde 15'le -20 arasında değişen fiyat farkları oluşuyor. Vatandaşımız sıfır otomobili alırken kaybediyor. Bu farkların nedeni de fabrikaların otomobilleri çok yüksek fiyattan satmalarından kaynaklanıyor. Bizim çarşımızda 250'ye yakın galerici bulunuyor ve hemen hemen her marka ve model aracı çarşımızda bulmak mümkün. 2006 model Renault Megane 42 milyar lira. Bizde ikinci elini 33 milyar liraya almak mümkün. Ford C Max, 44 milyar lira. Bende 2004 modeli 20 bin kilometrede çiziği dahi yok 24 milyar lira. Vatandaşımız parasını sokak da bulmuyor" diye konuştu.

Son dönemde ikinci el araç satışının artmasıyla birlikte mağdur sayısınında yükseldiğini vurgulayan Başkan Rasim Hazar, vatandaşların maliyeden alınan, trafik cezasıyla birlikte vergilerin ödendiğini ortaya koyan, 'Borcu yoktur' belgesiyle yetinmemelerini isteyerek, "Son dönemde kredisi ödenemediği için, trafik tescilde 'satılamaz' kaydı bulunan bir çok araç, 'satılık' levhasıyla birlikte yollarda ve araç pazarlarında boy gösteriyor. Ayrıca kredi kartı ve cep telefonu faturaları ödenmediği için birçok araç üzerinde haciz bulunuyor. Bursa'da kayıtlı araçların yüzde 50'den fazlası bu nedenle satılamaz durumda. Diğer illerde de benzeri durum söz konusu. Vatandaşımız pazarda ucuz bulduğu için borcu yoktur yazısına inanarak aracı alıyor. Sonra parasını alabilmek için çalmadık kapı bırakmıyor " şeklinde konuştu.

İkinci el araç alacak ve satacaklara her konu da yardımcı olmak için hazır olduğunu belirten Hazar şunları söyledi:

"Bu sektörde 30 yıldır varım. Bursa'da il merkezinde ya da ilçelerden araç alacaklara her türlü bilgiyi ücretsiz temin etmeye hazırım. Vatandaşımız erinmesin gündüz işyerinden 0 224.211 39 59 nolu telefondan gece de 0. 532 252 72 89'dan beni arasın. Aracını satmak isteyenlerde piyasa hakkında bilgi almak için arayabilirler. Vatandaşımıza her konuda yardımcı olmaya hazırız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious