İkiz sandı dördüz doğurdu

İkiz sandı dördüz doğurdu.9986
  • Giriş : 11.02.2008 / 14:38:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 18:30:43

Tüp bebek yöntemiyle evlat sahibi olmak isteyen çifte dördüz sürprizi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İkiz bebekleri olacağı söylenen çift, dördüzleri olunca çifte mutluluk yaşadı. 5 yıldır çocukları olmadığı için aşiret baskısına maruz kaldıklarını söyleyen 30 yaşındaki Hüseyin Demirkan, eşim doğum yapmasaydı üzerine kuma getireceğini söyledi.
Şanlıurfa'nın merkez Yolbaşı köyünde oturan ve 5 yıllık evli ancak bebek sahibi olamayan Hüseyin, ve Meryem Demirkan, çifti tedavi yönetimiyle tam dört bebek sahibi oldu.

Kontroller sırasında kendilerine, ikiz çocukları olacağını söylenen Demirkan, çifti, bu sabah doğum sancılarının artması üzerine Şanlıurfa Doğum Hastanesine geldiler. Kadın Doğum Uzmanı Murat Yaman tarafından sezaryen yöntemiyle gerçekleşen doğumda üçü kız, biri erkek olmak üzere tam dört çocuk dünyaya geldi. 5 yıl sonra ilk kez doğum yapan ve dört bebek dünya'ya getiren anne Meryem ile eşi Hüseyin Demirkan, şaşkınlık yaşadı. Köyde çiftçi olduğunu söyleyen 30 yaşındaki baba Hüseyin Demirkan, şöyle konuştu. "Biz 5 yıl önce bir tanıdık vasıtasıyla eşim Meryem'le görücü usulü olarak evlendik. Ailemin rızası üzerine 7 bin YTL. başlık parası verdik. Bunun üzerine çocuğum olmadığı için aşiretimde ve çevremde çok utanıyordum bizi dışlayıp kısırsınız diyorlardı. Kısırlık problemi bende değildi eşimdeydi. Bu yüzden bana çok baskı geliyordu. Çocuk için kuma getirmemi istiyorlardı. Bunun önüne geçebilmek için biz tedavi yöntemiyle çocuk sahibi olmaya karar verdik. Bugün 1 çocuk yerine 4 çocuk babası oldum. Çok mutluyum Allah bu çocukları bize bağışlasın. Ama bunların bakımı oldukça bize yük getirir bu konuda bize yardım edilmesini istiyorum" diye konuştu.

KUMADAN KURTULDU

Şanlıurfa Doğum Hastanesinde dördüz dünyaya getiren 28 yaşındaki anne Meryem Demirkan, 5 yıldır hasret kaldığı çocuk özlemi ile kuma derdinden kurtulmanın sevincini yaşıyor. Kaynanası ve görümcesiyle birlikte doğum hastanesine gelen Meryem Demirkan, çocuklarım olmasaydı üzerime kuma gelecekti. Yeter ki çocuklarım sağ olsun onlar için gecemi gündüzüme katarım. Şimdi çok mutluyum" dedi.
Kardeşinin çocuğu olmadığı için köyde ve aşiret içersinde dışlandığını ifade eden Rabia Demirkan, şöyle konuştu, "Abim 5 yıl önce başlık parasıyla evlendi. Çocukları olmadığı için tedavi yöntemiyle çocuk sahibi olmaya karar verdiler. Biz ikiz bekliyorduk dördüz dünya'ya geldi. Bu çocuklar olmasaydı abi ikinci eş yani kuma getirmek zorunda kalacaktı" diye konuştu.

BEBEKLER RİSK ALTINDA

Şanlıurfa Doğum Hastanesinde gerçekleşen ameliyat sonrasında dünya'ya gelen dördüz bebeklerin sağlık durumu risk altında olduğu belirtildi. Kuvöz içersinde serumla yaşatılmaya çalışan dördüzlerin Prematüre bebek olarak dünya'ya geldiğini söyleyen Çocuk Sağlığı Uzmanı doktor Soner Şimşek konuşmasına şöyle devam etti. "Doğum servisinden bizi arayarak ikiz doğum olacağını söylediler. Biz ekip olarak doğumhaneye gittik. Sezaryenle yapılan doğum sonrasında dördüz bebek Prematüre olarak dünyaya geldi. Bunlar erken doğum olduğu için akciğerlerine bağlı olarak sorun çıkabilir. Bunları solum cihazına bağlayabiliriz. İlk müdahalesi yapıldı. Yaşama şansları kritik olduğu için 3-4 günü geçerlerse yaşama şansları artar.Bu süreci geçmezler ise onları kaybedebiliriz" diye konuştu. Dünyaya gelen bebeklerin ağırlıkları erkek 1 kilo 400 gram,3 kızın ise 1'er kilo oldukları tespit edildi. Durumu ağır olan iki kız bebek Şanlıurfa Çocuk Hastanesine ambulansla sevk edilirken, diğer 2 bebek yeni doğan bebek ünitesinde yoğun bakıma alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious