İkizleri askerlik ayıramadı ölüm ayırdı

  • Giriş : 05.06.2007 / 07:54:00

Tunceli'nin Pülümür ilçesinde şehit olan Erkaçtı'yı tek yumurta ikizinden ölüm ayırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tunceli'nin Pülümür ilçesinde şehit olan Erdem Erkaçtı ile yine Tunceli'de asker olan tek yumurta ikizi kardeşi Erden Erkaçtı'yı birbirlerinden vatan borcu askerlik de ayıramadı fakat ölüm ayırdı. Üç aylık asker olan ikizlerin askerlik şubelerine müracaatları sırasında kendilerine, 'Bir aileden iki kişi aynı zamanda askere gitmeyebilir. Biriniz vatani görevini bitirdikten sonra diğeriniz vatani görevini yapabilir. Böyle bir hakkınız var.' dendiği ancak Erdem ve Erden'in, "Birlikte askere gidip, birlikte teskere alacağız." diyerek bunu istemedikleri öğrenildi. Aynı anda askere giden tek yumurta ikizlerinin tesadüf eseri yine usta birliği kuralarının da Tunceli'ye çıktığı ve kısa süre aynı karokolda bulunduktan sonra görev yerlerinin değiştiği belirtildi. Teröristlerin baskını sırasında Erden Erkaçtı'nın kardeşiyle aynı karakolda olmadığı ifade edildi.
Tunceli'nin Pülümür ilçesinde, karakolun günlük ihtiyaçlarını karşılayan aracı kaçırıp, Kocatepe Karakolu'na saldıran teröristler, attıkları el bombalarıyla 8 askeri şehit etti. 8 şehitten ikisinin İzmirli olduğu belirlendi. İzmirli iki şehidin evlerine acı haber çabuk ulaştı. Şehit erlerden İlhan Sağlam'ın Kemalpaşa, Erdem Erkaçtı'nın Bayındır ilçesindeki evlerine ateş düştü. Manisa Kırkağaç'da acemiliği tamamladıktan sonra 20 gün önce gittikleri Tunceli'de vatani görevlerini yapan oğullarından Erdem Erkaçtı'nın şehit olduğu haberini alan baba Turgut Erkaçtı, fenalaşarak Bayındır Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Anne Nazan Erkaçtı ise aldıkları haberle adeta yıkıldı. Şehidin kardeşi Erden'in ise Tunceli'de başka birlikte askerlik yaptığı öğrenildi. Anne Nazan Erkaçtı, "Sabah aradım, "Uyuyor" dediler. Son kez bile sesini duyamadım. Ben onları ellerimle besledim, büyüttüm. Birbirlerinden hiç ayrılmazlardı. Onlar benim canlarımdı. Tek tesellim bir evladımın sağ kurtulması. Artık bu terör belası bitsin. Başka annelerin de ocağına ateş düşmesin." diyerek duygularını dile getirdi. Öte yandan, oto tamirciliği yapan Erdem Erkaçtı'nın şehit haberini alan vatandaşlar, ellerinde bayraklarla sokağa dökülüp, teröre lanet yağdırdı. Vatandaşlar, "Ya Allah Bismillah Allahü ekber", "Kahrolsun PKK", "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Dişe diş kana kan intikam intikam" şeklinde slogan atarak Bayındır sokaklarında dolaştı. Erkaçtı'nın cenazesinin, memleketi Bayındır'da toprağa verileceği bildirildi.

Teröristlerin saldırısında şehit olan 21 yaşındaki 86/3 tertip İlhan Sağlam'ın ise terhisine 4 ay 15 gün kaldığı öğrenildi. Sağlam'ın pazar günü ailesini arayarak konuştuğu, evini ve kendilerini çok özlediğini, neşesinin yerinde olduğunu söylediği öğrenildi. Kemalpaşa'da elektrikçilik yapan İlhan Sağlam'ın, çevresinde çok sevilen bir genç olduğu belirtildi. Şehit erin ölüm ölüm haberini babasından gizleyen ağabeyi Şahin Sağlam, "Komutanlar evin önüne gelince artık daha fazla saklayamadım, kız kardeşim Lale, yeni doğum yaptı, kendisinden hala saklıyoruz, bu acıya nasıl dayanırız." dedi. Şehidin annesi Kısmet Sağlam da, "Rabbim onlara beterini göstersin. Onlar bizim yavrularımızı yaktılar ciğerleri yansın. Askerlerin hepsi benim oğlumdu, yavrumdu." diyerek ağıt yaktı. Şehit erin yengesi Maynur Sağlam ise, "Kısa süre önce rüyamda evimizin önüne komutan geldi, elinde Türk bayrağı vardı. Bayrağın ucu yanıktı, bana uzattı. 'Ne oldu' dedim sesini çıkarmadı. Bugün İlhan'ımın ölüm haberi geldi. Üç kişiyi aynı anda askere gönderdik, birini şehit verdik. Gerekirse 10 tanesini göndeririz. Allah o canilerin belasını versin." dedi. Kardeşinin şehit olduğunu öğrenen abla Mahberi Sağlam ise sinir krizi geçirerek fenalaştı. Acılı abla, "Geldiğinde iş kuracaktı, bizi kimseye muhtaç etmeyeceğini söylüyordu." dedi.

Şehit er Sağlam'ın cenazesinin de İzmir'de toprağa verileceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious