İkizlerinizi kıyaslamayın

İkizlerinizi kıyaslamayın .14071
  • Giriş : 03.10.2007 / 17:40:00

İkizlerin yetenekleri ve gelişimleri birbirinden çok farklı olabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu yüzden onları kıyaslamayın, ayrı bireyler olduklarını unutmayın
İkİz çocuk sahibi olan aileler zaman zaman ''acaba onlara eşit ilgi gösterebiliyor muyum'', ''aynı sınıfta okumaları doğru olur mu'' gibi endişelere kapılabiliyor. Ailelerin bu endişelerine karşı önerilerde bulunan Çocuk Psikiyatristi Dr. Ayten Eroğlu '' İkizler diğer kardeşlerden farksızdır, fiziksel olarak ayrı beden ve beyne sahiptir. İkizlerin yetenekleri ve gelişimleri de birbirinden çok farklı olabilir. İkizlerden birinin hissettiğini diğerinin de hissedeceği inancı da yanlıştır'' açıklamasını yapıyor.

AYRI SINIFLARDA OKUSUNLAR
İkizlere aynı kıyafetler ve eşyalar alınması anne-babanın bir çeşit eşitlik sağlamaya çalışılmasından kaynaklanmaktadır. Kişilikleri, gelişimleri birbirinden farklı olan çocukların seçimlerinin de farklı olması çok doğaldır. Aynı giysiyi giymek ikisinin karıştırılmasına, ayırt edilememelerine neden olur. Kıyafetlerin ayrılması, kendi kıyafetleri olmasını sağlamak, aynı giyimleri engellemek, aynı şeylere sahipseler ayrı günlerde giymelerini sağlamak gereklidir. Aynı okul ve sınıfa gönderilmeleri gelişimleri açısından sakıncalıdır. Sınıf içinde kıyaslama ikizlerden zayıf olanın kendini yetersiz görmesine, özgüveninin düşmesine neden olur. Koşullar uygunsa ayrı okula, değilse ayrı sınıfa verilmeleri birey olmalarının desteklenmesi açısından gereklidir.

İKİZLER DEMEYİN
Birbirlerinden ayrı aktivitelere katılmaları rekabet ve yardım olmadan diğer insanlarla iletişim fırsatı yaratır. Bir başka önemli konu ise ''onlara ikizler'' diye seslenilmesidir. Uzmanlar bu konuda da ''ikizler'' yerine isimleri ile hitap edin, doğum günlerinde ayrı pastaları olsun' uyarısında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious