'İklim değişikliğini durdur, yaşamı sürdür'

  • Giriş : 16.02.2006 / 00:00:00

Türkiye Yeşiller Grubu 16 Şubat 2005 yılında imzalanan Kyoto Protokolü'nün 1. yılında "İklim değişikliğini durdur, yaşamı sürdür" sloganı ile İklim Değişikliği Kampanyası başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yeşiller, Sıcaklıkların her geçen yıl bir önceki yıla oranla daha da arttığını öne sürerek aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Kyoto Protokolü'nü imzalamayan ülkelerin biran önce anlaşmaya imza atmalarını istedi.
Yeşiller'e üye bir grup, iklim değişikliklerine dikkat çekmek ve İklim Değişikliği Kampanyasını duyurmak amacıyla Taksim Gezi Parkı'nda toplandı. "İklim değişikliğini durdur yaşamı sürdür" yazılı bir pankart açan grup adına basın açıklaması yapan Türkiye Yeşiller Grubu İklim Değişikliği Koordinatörü Ümit Şahin, bir yıl önce bugün iklim değişikliğini önlemek için Uluslararası bir taahhüt olan Kyoto Protokolünün yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, protokolün aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ABD ve Avusturalya gibi ülkelerin onaylamaması yüzünden önemli bir eksikle başladığını söyledi.

Türkiye'nin de giderek daha fazla korbondioksit üreten ve atmosferi ısıtmaktaki payı katlanarak artan bir ülke olarak ABD ve Avusturalya'yla aynı bahaneleri sıralayıp yükümlülük altına girmekten kaçındığını idda eden Şahin, Türkiye Yeşilleri olarak Avrupa'nın bütün Yeşil partileriyle aynı anda 2006 İklim Değişikliği Kampanyası'nı başlattıklarını ifade etti.

İnsan kaynaklı olan petrol, kömür gibi fosil yakıtlara dayalı enerji, ulaşım ve sanayi politikalarının ve tüketim toplumunun bir sonucu olarak gördükleri küresel ısınmanın, üzerinde yaşanılan gezegendeki yaşam şartlarını ortadan kaldırdığına dikkat çeken Şahin, dünyanın her geçen yıl bir öncekinden daha sıcak olduğunu, 2005 yılının tarihte kaydedilen en sıcak yıl olduğuna işaret etti.

Türkiye Yeşilleri olarak hükümete seslenen Şahin, biran önce Kyoto Protokolü'nün imzalanmasını isteyerek nükleer enerjiden vazgeçilmesini, enerji verimlilliğinin enerji politikalarına asas alınmasını ve motorlu taşıtlara dayalı petrol bağımlısı ulaşım politikalarının terkedilmesi gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious