İklim değişiklikleri ihtilafa sebeb olabilir

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

İngiliz The Independent gazetesi bugünkü sayısında özellikle Orta Doğu ve Afrika'daki yetersiz su kaynaklarına ve yer küre için tehlike arzeden iklim değişiklerine dikkat çekerek, bunun ülkeler arasında yeni bir ihtilaf ve kaosa neden olabileceğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazete, su kaynaklarının şu sıralar birçok ülke arasında ihtilaf konusu olduğunu aktardı. Dünya nufüsunu yüzde 5'inin yaşadığı Orta Doğu'da halkın sadece su kaynaklarının yüzde 1'iyle hayatta kaldığına işaret eden gazete, günümüzde savaşlara neden olan petrol kaynaklarının ise gelecekte askeri alanda krize neden olabileceğini yazıyor. Israil, Ürdün ve Filistin arasındaki sınırlı su kaynaklarına değinen Independent şöyle devam etti: "Filistin topraklarının bir kısmı ve Ürdün sınırlarına dayanan Ürdün Nehri'nin kontrolü İsrail devletinin elinde. Filistin'in tüketimi de İsrail tarafında zaman zaman kısıtlanıyor."

Türkiye ile Suriye arasında bir zamanlar yaşanan su sıkıntısı yaşandığını ve küresel ısınmanın gelecekte gözlerin bu bölgeye odaklanmasına neden olabileceğini yazan gazete, "Türkiye'nin, Fırat nehri üzerinde baraj inşa etme planları, 1989 yılında Suriye'yle savaşın eşiğine getirdi. Şam yönetimi, Ankara'yı su kaynaklarına planlı bir şekilde müdahale etmekle suçlarken Ankara da, Suriye yönetimini Abdullah Öcalan'a saklamakla suçladı. Küresel ısınmanın neden olacağı su sıkıntısı, zaten gergin olan bölgedeki basıncı arttırabilir." ifadelerini kullanıyor.

Yeryüzünde daha bir çok ülke arasında su sorunu yaşandığını aktaran Independent, Brahmaputra Nehri'nin Çin ile Hindistan arasında kaosa neden olduğunu ve dünyanın en büyük iki ordusuna sahip olan bu ülkeleri karşı karşıya getirdiğini yazdı.

Afrika'da Okavango havzasının Angola, Nambiya arasında krize neden olduğuna dikkat çeken gazete, dünyanın en uzun nehirlerinden biri olan Nil Nehri'nin Habeşistan'ın Nil Nehri'nden daha fazla istifade etme isteğinin Mısır ile arasında krize sebeb olduğu, Bangladeş ile Hindistan arasında ise su kaynakları yüzünden bazı sorunlar olduğunu aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious