İklimde karanlık tablo

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

Küresel ısınmanın raporu üzerinde sonunda uzlaşıya varıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM Hükümetlerarası İklim Değişimi Paneli'nin (IPCC), küresel ısınmanın etkilerine ilişkin raporu üzerinde sonunda uzlaşıya varıldı. Raporda, ''küresel ısınmanın tahmin edilenden daha hızlı ve kapsamlı bir zarara yol açacağı'' belirtildi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de Birleşmiş Milletler üyesi 100'den fazla ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin uzun süren tartışmaların ardından kabul ettiği nihai metin, küresel ısınma konusunda en yetkin otoritelerin görüşlerini içeriyor.

Küresel ısınmanın canlılar üzerindeki etkilerini içeren söz konusu raporda, 2 bin 500 bilimadamının imzası bulunuyor.

Gece boyunca süren tartışmalarda ABD, Çin, Rusya ve Suudi Arabistan, küresel ısınmanın etkilerine ilişkin rapora en çok itiraz eden ülkeler arasında bulunuyor. Bu ülkelerin, rapordaki "kesin" ifadelerin yumuşatılmasını istediği belirtiliyor.

Rapora katkıda bulunan bazı bilimadamlarının ise, tartışmalara tepki göstererek, "Bundan sonraki raporların yazımına katılmayacağız" açıklamasında bulunduğu kaydediliyor.

Haziran ayındaki G-8 toplantısında sanayileşmiş ülke liderlerine sunulacak olan raporun detayları henüz belli olmadı.

Rapordaki veriler, sera etkisi yaratan gazların salınımının 2012'ye kadar kısıtlanmasını öngören Kyoto Protokolü'nün hayata geçirilmesi gibi "küresel ısınma politikaları"nda devletler için "rehber" niteliği taşıyacak.

Basına sızan taslak

Raporun basına sızan taslağında, dünyanın geleceği hakkında karanlık bir tablo çizildiği görülüyor. Buna göre;

Dağlardaki buzulların erimesiyle birlikte 1 milyar kişi su sıkıntısı çekecek.

Susuzluk ve kuraklık en çok yoksul Asya ve Afrika ülkelerini etkileyecek.

Ortalama hava sıcaklığının 1990'daki seviyenin 1.5 derece üzerine çıkması halinde, dünyadaki canlıların 3'te 1'inin soyunun tükenmesi söz konusu.

Denizler hızla yükseliyor. 2100 yılına kadar denizlerde 18 ile 59 santimetrelik bir yükselme olabileceği ifade ediliyor. Bu, bazı kıyı bölgelerinin sular altında kalması anlamına geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious