İKÖ liderleri İsrail için ne dedi?

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

İKÖ Yürütme Kurulu toplantısının açılışında liderlerin yaptıkları konuşmalar oldukça dikkat çekiciydi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Yürütme Kurulu'nun İsrail'in Lübnan ve Filistin'deki saldırılarıyla ilgili olarak Malezya'da yaptığı toplantısına katılan liderler, İsrail'i kınarken, dünyanın yaşanılan bu drama son vermesi çağrısında bulundu. 18 ülkenin hükümet ve devlet başkanları düzeyinde katıldığı olağanüstü Yürütme Kurulu toplantısının açılışında liderlerin yaptıkları konuşmalar oldukça dikkat çekiciydi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN : ''BU SAVAŞIN GALİBİ OLMAYACAKTIR''

Toplantıya katılan Erdoğan yaptığı konuşmada İsrail'in Lübnan'da yaptıklarının orantısız güç kullanımı olduğunu, kadınlarla çocukların göz göre göre öldürüldüğünü ve hiçbir gerekçenin bu yapılanı masum gösteremeyeceğini söyledi. ''Bu savaşın galibi olmayacaktır'' diyen Erdoğan , bu savaşın hiçbir şekilde meşru olarak kabul edilemeyeceğini ve bunun adil olmayan bir savaş olduğunu vurguladı.

''Bu savaş nefret tohumları eken, radikalizme götüren bir savaştır. Korkunç küresel yeni bir yangının, büyük bir felaketin bizleri beklediğini söylemek kehanet olmayacaktır. Orta Doğu'da başlayan yangının medeniyetler çatışması potansiyeli taşıyor. BM'nin temsil ettiği barış ideallerine yönelik büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bulunmaktayız.'' diyen Erdoğan, şayet bugün seslerini yükseltmemeleri, bu gidişe dur diyememeleri ve BM çatısı altında barışa yönelik bir iddia ortaya koyamamaları halinde yarının çok geç olabileceğine dikkat çekti. Özellikle İKÖ ve AB'ye çok önemli görevler düştüğünü hatırlatan Erdoğan, BM'nin barış üzerinde duracak güçlü bir iradeyi maalesef pek ortaya koyamadığını söyledi. Erdoğan, Filistin ve Lübnan halklarının acısını dindirmek üzere bütün enerjilerini ortaya koyacaklarını ve bütün imkanların seferber edilmesi gerektiğini vurguladı.

İRAN CUMHURBAŞKANI AHMEDİNEJAD: '' ACİL ATEŞKES ŞART''

Toplantıda ilgi odağı olan liderlerden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise esas çarenin Siyonist rejimin ortadan kalkması olduğunu ancak yinede şu aşamada acil bir ateşkesin tesis edilmesi gerektiğini vurguladı. Ahmedinejad, "İngiltere ve Amerika, Siyonist rejimin Lübnan'a saldırısında ortakları olarak Lübnan'ın zararlarını tazmin etmeleri gerekir.'' dedi.

ENDONEZYA DEVLET BAŞKANI SUSİLO : ''BU SAVAŞ DURMALI''

Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi Endonezya'nın Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, toplantıda yaptığı konuşmada "Bu savaş durmalı. Aksi halde bu, İslam dünyasının radikalleşmesine yol açacak, hatta bugün ılımlı olanların bile... Böylece, nihai kabusa, yani medeniyetler çatışmasına bir adım kalmış olacak" dedi. Susilo acil bir ateşkesin olması gerektiğine dikkat çekti.

MALEZYA BAŞBAKANI BEDEVİ : '' YARDIMA HAZIRIZ''

İsrail'in en çok protesto edildiği ülkelerin başında gelen ve toplantıya dönem başkanlığı yapan evsahibi Malezya'nın Başbakanı Abdullah Ahmed Bedevi, dünyanın barış ve istikrarını tehdit eden söz konusu savaşın durması gerektiğini ve BM bayrağı altındaki barış gücü operasyonuna kuvvet sağlamak için hazır olduklarını ifade etti.

PAKİSTAN BAŞBAKANI AZİZ: ''UMUTLAR TÜKENMEDEN ADIM ATILMALI''

Başbakan Erdoğan ile ikili olarak görüşen Pakistan Başbakanı Şevket Aziz, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, şiddetin tüm bölgeyi kaplamadan ve Orta Doğu'da adil ve kalıcı bir barış umudunun tamamen ortadan kalkmasından önce savaşın sona ermesi ve bir an önce ateşkes yapılması gerektiğini vurguladı.

Lübnan-İsrail çatışmalarına son verilmesi konusunda ilgili taraflar arasında siyasi anlaşmaya henüz varılamamasından dolayı Ortadoğu Çokuluslu Güçleri'nin oluşturulması konusunda bugün yapılması planlanan uluslararası toplantı, bir kez daha ertelendi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise Lübnan'ın güneyinde yaklaşık 15 bin kişilik çokuluslu gücün konuşlanması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious