İKÖ üyelerine: Asker gönderin

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam Konferansı Örgütü üyesi ülekelere Lübnan'a asker gönderilmesi konusunda bir çağrıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan, "Biz barışın tesisi değil, mevcut bir barışın korunması için böyle bir adımın atılması gereğini bir kenara koyamayız. Özellikle İKÖ üyelerine bu çağrıyı buradan yapmak istiyoruz. Burada eğer 22 AB üyesi katılıyorsa, en az o kadar İKÖ üyesi ülke de orada yer almalıdır.'' dedi.
Başbakan Erdoğan, İslam Konferansı Örgütü Gençlik Forumu Genel Merkezi'nin açılışı dolayısıyla Dolmabahçe Sarayı'nda verilen akşam yemeğine katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada Lübnan'a asker gönderilmesi konusuna değindi.

"İslam ülkelerinin de Ortadoğu'ya istikrarsızlığın ve çatışmaların egemen olmasına kayıtsız kalması düşünülemez" diyen Erdoğan, İKÖ üyesi ülkelerin burada olması gerektiğine işaret etti. Irak ve Filistin'deki sıkıntılara dikkat çeken Erdoğan, aynı acıların bir daha yaşanmaması, daha fazla masum insanın ölmemesi için barışın kalıcı hale getirilmesinin öneminin ortaya çıktığını dile getirdi. Erdoğan şöyle devam etti: "Şu anda Türkiye olarak biz bunun üzerinde duruyoruz. Türkiye, Lübnan'a asker göndermeli midir, göndermemeli midir. Bir taraftan çocuklar, anneler, kadınlar, yaşlılar ölürken, öldürülürken ağlayacaksın. 'Niye bu işte birşeyler yapmıyoruz' diye çırpınacaksın. Ama buraya yönelik adım atma noktasında bir gayret gösterdiğin anda, 'Sakın ha, oraya asker göndermeleyim. Bizim burada torunlarımız var' diyeceksin. İşte bu tutarsızlıktır. Bizler uluslararası camiada hele de İKÖ'nün birer üyesi olarak üzerimize düşen tarihi bir sorumluluk olduğunu unutamayız. Ortak medeniyetimizden gelen bir sorumluluğun olduğunu unutmamalıyız. Biz barışın tesisi değil, mevcut bir barışın korunması için böyle bir adımın atılması gereğini bir kenara koyamayız. Özellikle İKÖ üyelerine bu çağrıyı buradan yapmak istiyoruz. Burada eğer 22 AB üyesi katılıyorsa, en az o kadar İKÖ üyesi ülke de orada yer almalıdır."

Türkiye içerisindeki tartışmalara değinen Başbakan Erdoğan, Lübnan'a asker gönderme konusunda çok farklı yaklaşımların bulunduğunu söyledi. Erdoğan, ''Efendim orada gidip savaş mı yapacağız.' Bunu bizim önümüze kimse getirmesin." dedi. Bu önyargılarla hareket edilmesi durumunda barışın korunamayacağını belirten Erdoğan, "Ama bu önyargılardan sıyrılırsanız, o zaman barışı korursunuz. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; barışı temenni etmek hiçbir zaman tek başına yeterli değildir. Barışın korunması ve kalıcı hale getirilmesi için bütün ülkelere, toplumlara ve özellikle de uluslararası kuruluşlara büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu sureçte BM'in güçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. İslam ülkelerinin de Ortadoğu'ya istikrarsızlığın ve çatışmaların egemen olmasına kayıtsız kalması düşünülemez.'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious