İKO'dan Suriye'ye tam destek

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Ortadoğu barışı için çabalarını sürdüren İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, bu konuda Suriye'den tam destek aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu, Filistinli gruplar arasında arabuluculuk için Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve Filistin Başbakanı İsmail Heniyye ile yaptığı görüşmenin ardından temaslarda bulunmak amacıyla dün Suriye'ye geldi. Dün akşam saatlerinde Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüşen Genel Sekreter İhsanoğlu bugün de Devlet Başkanı Beşşar Esad ile Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk El Şara ile bir araya geldi. Yaptığı görüşmelerin ardından bir basın toplantısı düzenleyen İhsanoğlu, görüşmeleri "Çok önemli ve verimli oldu" şeklinde değerlendirerek yaptığı çalışmalar ile ilgili Suriye'den tam destek aldığını belirtti.

Konuşmasında İslam Konferansı Örgütü'nün Müslümanların sorunlarını çözme ve sıkıntılarını giderme konusunda daha etkin olacağının altını çizen Genel Sekreter İhsanoğlu, "İKÖ olarak Müslümanların sorunlarını özelikle de Filistin sorununu çözme konusunda kararlı olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bildiğiniz gibi Filistin'de yaşanan sorunları çözme konusunda İKÖ adım atmıştır." dedi. Filistin'de 3 konu üzerinde durulduğunu aktaran İhsanoğlu, bunları ise "Bu konulardan ilki sükunetin sağlanması ve silahlı grupların sokaktan çekilmesi; ikincisi Filistin'de güvenliği tehdit eden unsurları araştıracak bir araştırma komisyonunun kurulması, üçüncü olarak ulusal bir hükümetin kurulması için çalışmaların başlatılmasıdır." şeklinde açıkladı. İKÖ Başkanı, bu konularda büyük ölçüde mutabakata varıldığını ifade etti.

Açıklamasında Filistin'de yaptığı görüşmenin ardından büyük ölçüde sükûnetin sağlandığını kaydeden İhsanoğlu, "Taraflar bu sükûnetin sağlanması konusunda büyük ölçüde ittifak halindeler. İkinci olarak biz 5 kişiden oluşan Araştırma Komisyonunun kurulmasını kararlaştırdık. Araştırma gurubu El Fetih ve Hamas'tan 2 ve İKÖ'nün belirleyeceği 3 kişi olmak üzere 5 kişiden oluşacak." diye konuştu. En önemli konunun ise ulusal birlik hükümetinin kurulmasına yönelik bir karar alınması olduğunu aktaran İhsanoğlu, " Ben Filistin'de yaptığım görüşmede tüm tarafların ulusal birlik hükümetinin kurulması konusunda istekli olduklarını gördüm. Bazı noktalarda uzlaşma ihtiyacı var. Bu noktalar çok güç ya da uzlaşılamayacak noktalar değil. İnanıyorum ki bu noktalarda uzlaşmaya varılır." diye konuştu. İhsanoğlu, "Sayın Esad ve Suriyeli yetkililer İKÖ'nün çabalarına tam destek verdiklerini ifade ettiler. Suriye ulusal birlik hükümetinin sağlanması konusunda tüm taraflarla görüşerek ağırlığını koyacak." şeklinde konuşarak Şam desteğinin verdiği desteği iletti. İhsanoğlu ayrıca, Suriye'deki Filistinli gruplarla bir araya geleceğini aktardı.

Katar'da temaslarda bulunan Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal'in de programını yarıda keserek Suriye'ye gelip Genel Sekreter İhsanoğlu ile görüşmesi bekleniyor. Suriye'nin İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu'nun çabalarına destek vermesi büyük önem taşıyor. Şam yönetimi Filistinli bir çok grupla iyi ilişkileri bulunurken başta Hamas olmak üzere bir çok Filistinli grubun bürosu Şam'da bulunuyor. Bununla birlikte yaklaşık 400 bin Filistinli mülteci Suriye'de yaşıyor.

İKÖ GENEL SEKRETERİ İHSANOĞLU: "BARIŞÇIL NÜKLEER ENERJİ HER ÜLKENİN OLDUĞU GİBİ İRAN'IN DA HAKKI"

İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu, basın mensuplarının kendisine nükleer programı ile ilgili Birleşmiş Milletler'in yaptırım kararı aldığı İran hakkında bir soru sorması üzerine ise barışçıl nükleer programları desteklediklerini söyledi. İhsanoğlu, "Bizim açık bir duruşumuz var. Bu duruş İKÖ üye devletlerin almış olduğu bir karardır. Nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılması İran ve tüm ülkelerin hakkıdır. Tüm ülkeler barışçıl amaçlarla nükleer teknolojiyi kullanabilir." dedi. Ancak askeri amaçlarla kullanılacak nükleer enerjiye karşı olduklarını belirten İKÖ Genel Sekreteri, "Bununla beraber bölgenin nükleer silahlardan arındırılmasını da istiyoruz. Bunun Orta Asya ülkeleri çok iyi bir örnek teşkil ediyor. Orta Asya nükleer silahlardan arındırıldığı gibi Ortadoğu'nun da nükleer silahlardan arındırmasını istiyoruz." diye devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious