İKÖ'den acil ateşkes çağrısı

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) genişletilmiş yürütme kurulu toplantısına katılan ülkelerin temsilcileri, Lübnan'da acil ateşkes çağrısında bulundular.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

● Ölenlerin üçte biri çocuk

Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi Endonezya'nın Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, ''Bu savaş durmalı. Aksi halde bu, İslam dünyasının radikalleşmesine yol açacak, hatta bugün ılımlı olanların bile... Böylece, nihai kabusa, yani medeniyetler çatışmasına bir adım kalmış olacak'' diye konuştu.

Ev sahibi Malezya'nın Başbakanı Abdullah Ahmed Bedevi, BM bayrağı altındaki barış gücü operasyonuna kuvvet sağlamak için hazır olmaları gerektiğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da, ''(Duruma) esas çare Siyonist rejimin ortadan kalkması olsa da şu aşamada acil bir ateşkes tesis edilmeli'' dedi.

Ahmedinejad, ''İngiltere ve Amerika'nın, Siyonist rejimin Lübnan'a saldırısında ortakları olarak Lübnan'ın zararlarını tazmin etmeleri gerektiğini'' söyledi.

Pakistan Başbakanı Şevket Aziz de, şiddet tüm bölgeyi kaplamadan ve Orta Doğu'da adil ve kalıcı bir barış umudu tamamen ortadan kalkmadan önce saldırıların sona ermesi gerektiğini söyledi.

Lübnan Dışişleri Bakanı Fevzi Salluk da, ülkesinin tek isteğinin kapsamlı bir ateşkes olduğunu söyledi.

Bu arada, 100 kadar eylemci, toplantının yapıldığı yerin dışında İsrail karşıtı gösteri yaptı. Göstericiler ''Asıl Terörist İsrail'', ''Müslümanların katledilmesine izin vermeyin'' yazılı pankartlar taşıdılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious