İK֒den çifte bildiri

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Lübnan’da acil ateşkes, Filistin işgali son bulsun

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) genişletilmiş yürütme kurulu toplantısına katılan ülkelerin temsilcileri, yayınladıkları ortak bildiride Lübnan’da acil ateşkes çağrısında bulunurken, İsrail’in yaptıkları konusunda dünyayı insafa çağırdı. Bugün Malezya’nın idarî başkenti Putrajaya bir araya gelen örgüte üye ülkelerin temsilcileri konferansın kapanışında Lübnan ve Filistin için iki ayrı ortak bildiri yayımladı.

FİLİSTİN BİLDİRİSİ

Filistin için yayınlanan ortak bildiride İsrail’in Filistin topraklarını işgalinin çok ciddi endişeyle izlendiği ve bu işgalin şiddetle kınandığı kaydedildi. İsrail’in 1967’den beri işgal ettiği ve Filistinlilerin ölümü ve ülkede büyük ekonomik kaybın oluşmasına yol açtığı bu topraklardan şartsız olarak çekilmesi çağrısı yapıldı.

Bildiride şöyle denildi: "İsrail’in, Filistin hükümetinin kabine üyelerini kaçırması ya da tutuklamasını şiddetle kınarız. BM Güvenlik Konseyinden İsrail’in işgal ettiği topraklardan çekilmesi ve bu ülkenin uluslararası kurallara uymasına zorlanmasını istiyoruz. Filistin’de seçimle işbaşına gelmiş bir hükümete uluslararası kamuoyu tarafından saygı gösterilmesini ve Filistin halkının haklarını meşru yollardan araması girişimlerinin desteklenmesi çağrısı yapıyoruz. Filistin’in yeniden yapılanması için uluslararası kamuoyundan yardım yapılmasını istiyoruz. Ortadoğu’daki barış ve istikrarın temini için kapsamlı, adil ve sağlam bir plan oluşturulması adına BM kararları ve ilgili tarafların çözüm planı doğrultusunda BM’yi acil bir konferans düzenlemeye çağırıyoruz. Bağımsız ve egemen bir Filistin’e desteği sürdüreceğimizi bildirir ve İK֒ye üye ülkeleri Ortadoğu konusunda birlik olmaya, Müslüman ülkelerin karşı karşıya kaldığı tehditlerin aşılması için aralarındaki destek ve İslam dayanışmasını arttırmaya çağırıyoruz.".

LÜBNAN BİLDİRGESİ

Lübnan bildirgesinde İsrail çok sert biçimde kınanırken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin acil ve koşulsuz bir ateşkes yapılması için gereken sorululuklarını yerine getirmesi istendi. Bildirgede İsrail’in Lübnan’a yaptığı saldırıların uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırı olduğu vurgulanırken, İsrail’den Lübnanlı esirleri acil ve koşulsuz bir şekilde salıvermesi çağrısı yapıldı. BM’nin söz konusu savaşın durması için acil bir ateşkes çağrısı yapması gerektiği ve Lübnan halkına yapılacak yardımın güvenli bir şekilde ulaşması için İsrail’in gerekeni yapması gerektiği kaydedildi. Yazıda, İK֒ ye üye ülkelerin Lübnan halkına başlattığı yardımdan duyulan memnuniyet ve bu yardımların daha da artması gerektiği ifade edildi.

Bildirgede ayrıca Lübnan’ın yeniden yapılanması için uluslararası toplumun yardımlarını her konuda göstermesi ve İsrail’in bu yıkıma derhal son vermesi çağrısı yapıldı. İsrail’in neden olduğu ölümler ve verdiği hasardan dolayı sorumlu olduğu ve tazminat ödemesi gerektiği vurgulanan bildirgede şöyle denildi: Lübnan için Malezya’nın başkanlığında bir ’’Kontak Grubu’’ kurulması kararına vardık. Ortadoğu’daki söz konusu kriz için tüm üyeleri birlik olmaya çağırıyoruz ve ’’Lübnan Hükümeti 7 Nokta planı’’nı destekliyoruz.’’

7 Nokta Planı’nda şunlar denildi: "Kaçırılan İsrail ve Lübnanlı rehinelerin salıverilmesi. İsrail ordusunun ’’Mavi Çizgi’nin dışında kalması ve İsrail’in Şaba çiftlikleri de dahil olmak üzere işgal ettiği yerlerden çıkması. Lübnan’da acil ve geniş kapsamlı ateş kes yapılması ve ülkenin güneyine konuşlandırılacak BM uluslararası gücüne örgüte üye ülkeler tarafından her konuda destek verilmesi. Lübnan’a her seviyede yardım yapılması."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious