İKÖPAB: İsrail Gazze'den çekilmeli

  • Giriş : 14.01.2009 / 23:42:00

İKÖPAB İcra Komitesince yayınlanan bildiride, "Gazze'ye İsrail saldırılarının acilen sona erdirilmesi, ateşkesin derhal tesisi ile İsrail güçlerinin topluca Gazze Şeridi'nden çekilmesi" istenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB) İcra Komitesince yayınlanan bildiride, "Gazze'ye İsrail saldırılarının acilen sona erdirilmesi, ateşkesin derhal tesisi ile İsrail güçlerinin topluca Gazze Şeridi'nden çekilmesi" istenildi.
TBMM Başkanı Köksal Toptan, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısını değerlendirmek için bir araya gelen İKÖPAB İcra Komitesi olağanüstü toplantısının ardından kabul edilen deklarasyonu okudu.

Deklarasyonda, "binlerce Filistinli'nin öldürülmesine ve yaralanmasına, evlerin, sivil tesislerin, alt yapının, ibadet yerlerinin büyük ölçüde yıkılmasına neden olan, uluslararası hukuku ve sözleşmeleri apaçık ihlal eden İsrail'in, silahsız Filistin halkına karşı saldırıları ile Filistin halkına karşı işlenen savaş suçları ve uluslararası alanda yasaklanmış silahların kullanımı" şiddetle kınandı.

"Gazze'ye İsrail saldırılarının acilen sona erdirilmesi, ateşkesin derhal tesisi ile İsrail güçlerinin topluca Gazze Şeridi'nden çekilmesi" talep edilen deklarasyonda, "gerekli yardımın sağlanması amacıyla uluslararası anlaşmalar uyarınca tüm geçişlerin açılması dahil olmak üzere İsrail'in Gazze Şeridi üzerindeki ablukasının şartsız ve sürekli kaldırılması" talebinde bulunuldu.

Deklarasyonda, ayrıca, Gazze'nin inşası ve yeniden yapılandırılması hususlarında İsrail'in sorumlu tutulması gerektiği vurgulandı.

Tüm dünya parlamentolarına, "Filistin'in acısını hafifletmek için gerekli tedbirleri alma" çağrısı yapılan deklarasyonda, hükümetlere Filistin'deki ve özellikle Gazze şeridindeki saldırılarına son vermesi amacıyla İsrail üzerinde baskı oluşturma ve Filistin halkına acil insani yardım sağlama çağrısında bulunuldu.

Sivil halkın refahı ve güvenliğinin elzem ve yüksek önceliğe haiz olduğu vurgulanan deklarasyonda, Filistin halkına yardım amacıyla gerekli adımların atılmasının önemi üzerinde duruldu. Bu bağlamda İKÖPAB Genel Sekreteri'ne, Gazze'de yaşayan halkın ihtiyaçlarının karşılanması için üye parlamentolardan mali yardım toplamak amacıyla sivil toplum örgütleriyle çalışmalarını yoğunlaştırması tavsiye edilen deklarasyonda, bölgesel ve uluslararası kuruluşlar, "bu toprakların gerçek sahipleri Filistin halkının acılarını hafifletmek amacıyla daha fazla yardımda bulunmaya" çağrıldı.

"Uluslararası topluluğa, başta BM sistemi olmak üzere ilgili örgütleri ve insan hakları kuruluşlarının Gazze'deki İsrail saldırılarının engellenmemesi halinde inandırıcılıklarının zedeleneceği" hatırlatılan deklarasyonda, İsrail'in, insan hakları ihlallerini araştırmak amacıyla uluslararası bir "fact finding" misyonu oluşturulmasının destekleneceği vurgulandı.

"İsrail'e uyarı"

Deklarasyonda şunlar kaydedildi:

"İKÖPAB İcra Komitesi, bölgedeki herhangi bir devletin egemenliğini, çıkarlarını ve güvenliğini tehlikeye düşürecek alternatif yurt komplosu dahil olmak üzere her tür çözüm veya uzlaşmayı kategorik olarak reddettiğini teyit eder ve bunun bölgenin ve İslam dünyasındaki tüm devletlerin egemenliği ve bağımsızlığı ilkesini açıkça ihlal ettiğini mütalaa eder. Gazze Şeridi'ne yapılan İsrail saldırılarının, Filistin sorunu ve Arap-İsrail çatışmasıyla alakalı uluslararası hukuk ve kararların uygulanmasını kuvvetli bir şekilde meşru kıldığı değerlendirilmelidir. Dayanışmalarını güçlendirme ve Filistin ulusal birliğinin sağlanması için ivedilikle ulusal mutabakata varmaları yönünde Filistinli gruplara çağrıda bulunur.

Lübnan ve Suriye'nin sınır olduğu muhtemel bir saldırı hazırlığı içerisinde çok sayıda savaş manevraları düzenlenmiş olması hasebiyle, Kuzey Cephesi'nde İsrail'e yeniden güç kullanma veya güç kullanma tehdidine başvurmaması uyarısında bulunur. Lübnan'ın güney sınırlarına İsrail binlerce tank, binlerce asker ve sayısız tank ve zırhlı araç yığmıştır. Ayrıca İsrail savaş uçakları sürekli olarak Lübnan hava sahasını ihlal etmektedir. İsrail bu ihlallerini Gazze'deki savaşla eş zamanlı olarak yoğunlaştırmıştır."

"Filistinli politikacılar serbest barıkılsın"

İKÖ üyesi ulusal parlamentoların, "Filistinlilerin temel ulusal haklarını yeniden kazanmaları ve haklı mücadelelerine devam etmeleri yönünde imkan ve kabiliyetlerini güçlendirmeleri için hükümetlerinin gösterdiği çabaları koordine etmelerini teşvik edeceği" belirtilen deklarasyonda, uluslararası topluluk, İsrail işgal kuvvetine, Filistinli politikacıların özellikle Filistin Yasama Konseyi Başkanı Dr. Aziz Al-Dweik ile Ahmad Saadat, Marwan Al Bargouthi ve diğer parlamenterlerin derhal serbest bırakılması yönünde baskıda bulunmaya çağrıldı.

İKÖPAB Genel Sekreterliği'nde İsrail'in Gazze şeridindeki saldırısını sona erdirmek ve mevcut insani krizi çözmek amacıyla Birleşmiş Milletler ve uluslararası çevrelerle temas kurması için bir icra komitesi oluşturulmasına karar verildiği bildirilen deklarasyonda, bu kararın kabulünden itibaren her iki ayda bir üye parlamentolara bu kararın uygulanması hakkında bir rapor sunulacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*