İKT, Darfur'da 120 köy yapacak

İKT, Darfur'da 120 köy yapacak.9126
  • Giriş : 20.05.2009 / 13:21:00

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Sudan'a yaptığı ziyarette, Darfur bölgesinde bulunan mülteciler için, 485 milyon dolar harcanarak 120 köy yapılacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İKT yetkililerinden alınan bilgiye göre İhsanoğlu, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in kısa süre önce başlattığı girişime katılmak üzere, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ve Afrika Birliği Komisyonu Genel Sekreteri Jean Ping'in de davet edildiği özel bir toplantıya katıldı.

İhsanoğlu'nun, iki günlük resmi ziyaret sırasında Sudanlı yetkililerle, Sudan'daki politik gelişmeler ve özellikle Darfur bölgesindeki mültecilere yönelik insani yardımlar konusunda görüş alışverişinde bulunduğu öğrenildi.

Görüşmeler sırasında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Sudan Devlet Başkanı Beşir hakkında aldığı yakalama kararının, Müslüman dünyasında yarattığı olumsuz etki üzerinde de durulduğu belirtildi.

Görüşmelerin ardından özel bir uçakla Kuzey Darfur Bölgesine ziyarette bulunan İhsanoğlu, bölgedeki Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler yardım komisyonu yetkililerinden, Sudan hükümetinin bölgedeki insani yardım çalışmaları hakkında bilgi aldı.

İhsanoğlu, Darfur'da Abu Shouk kampındaki yetkililere yaptığı konuşmada, İKT olarak bölgeye yardımlarının sürdüğünü belirtti. İhsanoğlu, yardımların yanında, bölgede mülteciler için 400 bin kişinin barınabileceği, 120 model köy kurmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi. İhsanoğlu, bu konudaki projenin İKT üyesi ülkelerin düzenleyeceği insani yardım kuruluşları toplantısında duyurulacağını belirtti.

Ziyaretten sonra üç genel sekreter düzenledikleri basın toplantısında, Darfur'daki barış planı için, Katar sponsorluğunda yapılan Arap Afrika zirvesinde alınan kararlar doğrultusunda, Hartum hükümetiyle ayrıntılı olarak görüş alışverişinde bulunulduğu vurgulandı.

Ziyaret sırasında İhsanoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Musa ve Afrika Birliği Komisyonu Genel Sekreteri Ping ile de bölgesel sorunlar, kurumlar arasında işbirliği konularında ikili görüşmelerde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*