İKT Başkanı İhsanoğlu'ndan ilk açıklama

İKT Başkanı İhsanoğlu'ndan ilk açıklama .10533
  • Giriş : 15.03.2008 / 13:16:00

Senegal'in başkenti Dakar'da yapılan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) 11. İslam Zirvesinde yeniden Genel Sekreter seçilen Ekmeleddin İhsanoğlu, 'İKT zirvesinden çıkan en önemli karar, fakirlikle mücadele fonunun liderler tarafından desteklenmesidir" dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İhsanoğlu, göreve seçildikten sonra Türk basınına zirveyi değerlendirdi. 1968 yılında günün şartlarına göre, İslam ülkeleri arasında toplantıları organize etmek için kurulan İKT'nin günümüzdeki sorunlara cevap vermede yetersiz kaldığını belirterek, şunları söyledi:

“Ama zamanla ülkelerin ilgileri değişti. Çağ değişti. O zaman 20 küsur ülke vardi. Şimdi 57 ülke var 5 de gözlemci ülke var. İnsani yardım konuları hiç yoktu. Siyasi konularda aktif tavır yoktu. Ayrıca İslam dünyasının müştereklerini ifade etmek konusunda bütün dünyada kabul gördü. Diğer uluslararası kurumlarla boy ölçüşen bir kurum haline geldi. Bu çağı yakalayan, hukuki terimlerle bunu ifade eden bir ana şart değişikliği gerçekleştirildi."

Ana şart değişikliği için 3 yıldır çalıştıklarını belirten İhsanoğlu, teşkilat tarihinde ilk defa bunun liderler tarafından oy birliğiyle kabul edildiğini de belirtti.

Senegal'deki zirvede en önemli adımın fakirlikle mücadele fonunun desteklenmiş olması olduğunu belirten İhsanoğlu, şöyle dedi:

“Afrika'da fakirlikle mücadeleyi, kalkınmasını destekleyen yeni projelerin desteklenmesi buradan çıkan önemli bir karar. Ayrıca, İslam dünyasıyla batı dünyasını ilgilendiren bir karar, 'İslamofobi' hususunda oldu. Bütün liderler burada yaptığı konuşmada, İslama karşı batı dünyasında görülen bu saldırıların, hayret uyandıran saldırıların, kabul edilemeyeceğini dile getiren konuşmalar yaptılar. Bizim bu konuda hazırladığımız rapor vardı. Bu yıllık bir rapor haline gelecektir. Yıllık raporu bugün burada sunduk. Büyük kabul gördü. Bize de yetkiler verildi. Bunları yapacağız.“

Görev süresinin uzatılması konusunun aslında Dışişleri Bakanları toplantısında ele alınması gerektiğini belirten İhsanoğlu, Senegal Cumhurbaşkanı Abdulaye Vade'nin önerisiyle söz alan diğer ülke liderlerinin de kendisine destek verdiğini kaydederek, şunları söyledi:

“Benim süre bitimine 7 ay kalmıştı. Zirvede devlet başkanları büyük destekle hepsi görevin uzatılmasını yeni dönemde istediler. Kararın burada çıkmasını istediler. Benim için büyük şereftir. Burada talebim olmadığı halde böyle bir göreve seçilmem benim için çok önemli."

İhsanoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün gerek İSEDAK başkanı gerekse daha önce Dışişleri Bakanı olduğu için, diğer ülke liderleri tarafından tanındığını ve saygı duyulduğunu belirterek, kendisinin bu zirveye önümüzdeki dönem için ikinci başkan olarak atandığını söyledi. İhsanoğlu, Türkiye'nin 2014'de yapılması düşünülen zirveye de aday olduğunu ve büyük destek gördüğünü kaydetti.

İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu, görev süresi boyunca daha önce hazırladıkları 10 yıllık eylem planını uygulamaya devam edeceklerini belirterek, “Bizim en önemli hedeflerimizden birisi aşırılığa karşı mücadele etmek. İslamiyet'in aşırı gruplar tarafından marjinal gruplar tarafından kullanılmamasını sağlamak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious