İKT Brüksel'de temsilcilik açacak

İKT Brüksel'de temsilcilik açacak.9133
  • Giriş : 23.06.2009 / 08:36:00

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın davetlisi olarak geldiği Washington'da temaslarına başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İhsanoğlu'nun Clinton ile dün yapması beklenen görüşme, Clinton'ın dirseğini kırması nedeniyle bugüne ertelendi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın seçim kampanyası sırasında dış politika danışmanlığı yapan ABD'nin eski dışişleri bakanlarından Madeleine Albright ile biraraya gelen İhsanoğlu, daha sonra Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinde bir akşam yemeğine katıldı.

Albright ile görüşmesi öncesinde küçük bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan İhsanoğlu, Clinton'ın daveti üzerine Washington'da bulunduğunu belirtti. İhsanoğlu, ''dirseğini kırdığından dolayı Clinton ile görüşme daha olmadı. Büyük bir ihtimalle bir sonraki güne (bugün) kalacak'' dedi.

-İKT BRÜKSEL'DE AB TEMSİLCİLİĞİ AÇIYOR-

Washington'da temaslarını tamamlar tamamlamaz Brüksel'e geçerek Belçika Dışişleri Bakanı ile biraraya geleceğini kaydeden İhsanoğlu,''Brüksel'de İslam Konferansı Teşkilatı olarak Avrupa Birliği nezdinde bir temsilcilik açıyoruz. Bununla ilgili anlaşmayı ele alacağız'' dedi.

Clinton ile Mısır'ın başkenti Kahire'de kısa bir görüşmede bulunduğunu anlatan İhsanoğlu, İstanbul'u ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama ile de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği resepsiyon sırasında imkanı bulduğunu söyledi.

ABD Başkanı Obama'nın Kahire konuşmasında İslam dünyasıyla yeni bir işbirliği, yeni bir sayfa açılmasını istedeğini ve bazı inisiyatifler ile projelerden söz ettiğini hatırlatan İhsanoğlu, ABD'ye yaptığı ziyaretinin bununla bağlantılı olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*