İKT: ''İslam Avrupa'nın kurucu unsuru''

İKT: ''İslam Avrupa'nın kurucu unsuru''.56545
  • Giriş : 09.10.2008 / 23:51:00

İKT Sekreteri İhsanoğlu 'Avrupa'da İslam' başlıklı bir konferans verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen'in davetlisi olarak gittiği Finlandiya'da, 'Avrupa'da İslam' başlıklı bir de konferans verdi.

İhsanoğlu ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen, yaptıkları görüşmede, geçen yıl ekim ayında Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde yapılan ikili görüşmelerin sonrasındaki gelişmeleri gözden geçirdiler. Ayrıca küresel gıda ve mali kriz gibi değişik konularda da görüş alışverişinde bulunuldu.

İhsanoğlu, yaptığı görüşmelerde, Finlandiya'nın, birlikte ve uyum içinde ibadet özgürlüğünü yaşayan Müslümanlar gibi, değişik azınlıkların haklarının korunması yolundaki çabalarını da değerlendirdi. Toplantıda ayrıca Filistin sorunu ve Kafkaslar'daki durum da görüşüldü.

Her iki taraf da İKT ve AB arasında ortak konularda diyaloğu geliştirmenin yanında, Finlandiya'nın dönem başkanlığını yaptığı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ile de iyi bir münasebet kurulmasının önemini vurguladı.

İhsanoğlu, Finlandiya Uluslarası İlişkiler Enstitüsü'nün organize ettiği, 'Avrupa'da İslam' konulu konferansa katıldı.

Panel boyunca, İslam'ın Avrupa'daki sürecini tarihsel perspektiften başlayarak ele alan İhsanoğlu, İslam'ın, Avrupa'nın kurucu unsurlarından birisi olduğunu bildirdi.

İslam uygarlığının Endülüs'de 800 yıl, Balkanlar'daki Osmanlı yönetiminin de 500 yıl sürdüğünü ve günümüzde Avrupa'da 41 milyon Müslüman'ın yaşadığını belirten İhsanoğlu, İslam'ın Avrupa'da iğreti bir unsur değil, tam bir kurucu unsur olduğunu ifade etti ve İslam'ın doğru anlaşılması için medyaya büyük görev düştüğünü kaydetti.

İlk kez Finlandiya'ya resmi bir ziyarette bulunan İhsanoğlu'nun, karikatür krizi nedeniyle büyük bir sıkıntı yaşanan Danimarka'ya da ilerleyen günlerde bir ziyaret yapması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*