İKT'den 'ulusal birleşme' çağrısı

İKT'den 'ulusal birleşme' çağrısı.12723
  • Giriş : 28.12.2008 / 08:30:00
  • Güncelleme : 28.12.2008 / 08:19:56

BM'nin göreve çağrıldığı açıklamada, Filistinli gruplara birleşme çağrısı yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İsrail'in bugün Gazze'ye gerçekleştirdiği saldırıyı kınadı. İKT'den yapılan açıklamada İhsanoğlu'nun "İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki silahsız insanlara yönelik korkunç katliamı" kınadığı ifade edildi.

İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu, İsrail'in bu son katliamının bir savaş suçu olduğuna işaret ederken, İsrail'in uluslararası hukuka ve Dördüncü Cenevre Konvansiyonu'nun savaş zamanlarında sivillerin korunması ile ilgili hükmüne saygısızlık ettiğini gösterdiğini kaydetti.

ATEŞKES BAŞLATILMALI VE PEKİŞTİRİLMELİ

Açıklamada "Masum sivillerin katledilmesinin; İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarını, insan değerlerine, uluslararası hukuka ve sivillerin hedef alınmasını suç sayan anlaşmalara karşı saygısızlığını durdurmak için uluslararası kamuoyunun ciddi ve acil olarak harekete geçmesine ihtiyaç olduğunu bir kez daha kanıtladığı" belirtildi. İhsanoğlu, sivillerin hedef alınmasını önlemek için bir an önce ateşkesin yeniden başlatılması ve pekiştirilmesi çağrısında bulundu.

AYRILIK SONA ERMELİ

Ekmeleddin İhsanoğlu ayrıca Filistinli grupları, ulusal birleşmeyi sağlamak için acil bir şekilde ulusal diyalog kurmaya, ayrılıklarını gidermeye ve Filistin davasını etkileyen zor koşulları karşılamaya çağırdı.

Genel Sekreter, İKT'nin Yönetim Komitesi'nin Gazze konusunu görüşmek üzere bakanlık seviyesinde acil bir toplantıya çağrılabileceğini ifade etti. İhsanoğlu ayrıca BM Güvenlik Konseyi'ni acil bir şekilde İsrail'i saldırılarını durdurmaya ikna etmeye ve Filistin halkını İsrail saldırılarından korumak için harekete geçmeye çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*