İktidar oyununun dışında kalamayız

  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00

Türk Kurultayı, bu yıl Başbakan Erdoğan'ın himayesinde yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alparslan Türkeş'in projesi Türk Kurultayı'nı himayesine alarak açılışını yapan Başbakan Tayyip Erdoğan, Ortadoğu'da yaşanan gelişmelere dikkat çekerek, Türk dünyasının aynı amaç etrafında birleşmesini istedi ve "Mahallemizde oynanan iktidar oyunun dışında kalamayız" dedi. 10'uncu Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı, Başbakan Erdoğan'ın himayesinde, başında Abdulhaluk Çay'ın bulunduğu TÜDEV ve TİKA organizasyonunda Antalya'da yapıldı. Başbakan Erdoğan ve AK Parti'nin ev sahipliğindeki Kurultay'a çok sayıda bakan ve milletvekili katılırken, MHP'liler gelmedi. Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş ile kızı Umay Türkeş Günay Kurultay'da yer aldı.

SEZER'DEN
TELGRAF DA YOK
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kazakistan Devlet Sekreteri Oralbay Abdikarimov, Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Daniyar Usenov'un katıldıkları Kurultay'a, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer davet edilmesine rağmen gelmedi ve herhangi bir kutlama telgrafı da göndermedi. Açılışta Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın mesajı okundu. Kurultay son olarak 2001 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in himayesinde yapılmıştı.

BAŞBAKAN'DAN LÜBNAN UYARISI
Başbakan Erdoğan, konuşmasında Türk dünyasını birleşmeye ve ortak adımlar atmaya çağırdı. Erdoğan, soğuk savaştan sonra dünyanın ve Ortadoğu'nun yeniden şekillendiğini belirterek şu uyarılarda bulundu: "Bu süreç çok sancılı geçebilir. Daha yeni Filistin ve Lübnan'da tanık olduğumuz gibi büyük acılara, yeni yıkımlara yol açabilir. Yaşadığımız çalkantılar, etrafımızda tanık olduğumuz acılar, korkarım ki bunun işaretleridir. Amacım burada büyük bir felaketin, bir yıkımın yaklaşmakta olduğunu haber vererek, gereksiz bir endişe meydana getirmek değildir. Ben aslında, içinden geçtiğimiz dönemin barındırdığı imkan ve fırsatlara dikkatinizi çekmek istiyorum. Bugün dünya siyasetinin ağırlık merkezi başka coğrafyalara kaymış gibi görünebilir. Ancak bilmeliyiz ki bizim için iki seçenek mevcuttur. Bu siyasetin ya öznesi ya da nesnesi olmak durumundayız. Dünya siyasetinin oyun sahası hiç şüphe yok ki bu coğrafyadır. Bu coğrafyanın sakinleri için de seyirci kalma lüksü yoktur. Bizim mahallemizde oynanan bu iktidar oyununun dışında kalmamız biz istesek de söz konusu olamaz."

'BİRLİKTE HAREKET EDELİM'
Erdoğan, Türk devlet ve topluluklarına, "Aramızdaki münasebetlerde içe kapanmacı politikalar, izolasyonist yaklaşımlar, bizleri birbirimizden uzaklaştıracak, ortak tarihimizden koparacaktır. Bu tecrit tuzağına düşmeyelim" çağrısında bulundu ve uluslararası camiada birlikte hareket etme, dış politikalarını koordine etme önerisini getirdi. Erdoğan, Türkiye'nin AB ve İKÖ'nün yanı sıra Türk dünyası ile ilişkilerini geliştirdiğini, ABD ve Rusya ile olduğu gibi Çin ile de iyi ilişkiler içinde olduğunu belirtirken, "Bütün küresel ve bölgesel aktörlerle olan ilişkilerimizi birbirinin alternatifi olarak değil, tamamlayıcısı olarak görüyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious