'İktidardayken neden Kandil'e gidip bu işi bitirmediniz?'

'İktidardayken neden Kandil'e gidip bu işi bitirmediniz?'.9396
  • Giriş : 10.03.2008 / 09:00:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:51:45

Erdoğan, Kuzey Irak'a yönelik kara harekâtının ABD'nin etkisiyle erken bitirildiğini iddia eden muhalefete sert çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TSK'nın zor şartlarda yaptığı başarılı operasyona gölge düşürülmemesini isteyen Erdoğan, muhalefet liderlerinin tepkisini "haksız, insafsız ve ölçüsüz yaklaşımlar" olarak değerlendirdi. Başbakan, siyasetin kışlaya girmemesi gerektiğini belirterek, "Eğer Genelkurmay Başkanı'm 'üniformamı çıkarırım', başbakan 'siyaset elbisemi çıkarırım' diyorsa ya iddianızı ispatlarsınız ya da susarsınız." çağrısında bulundu.

CHP'nin 1995'te, MHP'nin de 1999'da iktidar ortağı olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Sizin aklınız muhalefete geçince mi yerine geliyor? Bugüne kadar neredeydiniz? Siz de iktidar oldunuz. O zaman neden Kandil'e gidip bu işi bitirmediniz. Yoksa aradınız da haritada Kandil'in yerini mi bulamadınız? Yoksa bizden habersiz gittiniz de 95'lerde, 2000'lerde Kandil'de terörist mi yoktu?" diye sordu.

AK Parti İzmir Kadın Kolları kongresinde konuşan Başbakan Erdoğan, Ordu üzerinden siyaset yapma gayreti içinde olanlara seslendi. TSK'yı öven Başbakan, Türk askerinin son operasyonla üstün kurmay zekasını ortaya koyduğunu kaydetti. AK Parti iktidarının herhangi bir ülkenin emriyle hareket eden bir iktidar olmadığının altını çizdi.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunlar zerre kadar kendi ülkelerine, ne hükümete, ne Genelkurmay'a saygı duyuyorlar. 'ABD çekil dedi onun için çekildi' diyorlar. İnsan, onuru için yaşar. Özellikle askerlik, şeref ve namus üzerine yemin edilen kutsal bir görevdir. Eğer Genelkurmay Başkanı'm 'üniformamı çıkarırım', başbakan 'siyaset elbisemi çıkarırım' diyorsa ya iddianızı ispatlarsınız ya da susarsınız. Susmazsanız vakti saati gelince demokratik yoldan sizi sustururlar. İftirayla siyaset olmaz. Siyaseten bu kadar çaresiz olabilirsiniz; ama kurumların şerefine ve itibarına söz söyleyemezsiniz. Siyasi rekabetin dışında tutulması gereken meseleler de vardır. Kışla siyasete girmesin diyoruz; ama siyaset de lütfen kışlaya girmesin. Askerliği askerlere bırakın. Teknik boyutta askerliğin nasıl yapılacağına siz karışmayın."

Başbakan Erdoğan, afla ilgili sözlerinin de farklı noktalara çekildiğini söyledi. Af konusunun hukuken devletin ve Meclis'in iradesinde olduğunu ifade eden Erdoğan, ancak kamu vicdanında ve maktulün ailesinde nasıl etki doğuracağının önemine işaret etti.

 

Gezi boyunca halkla yakın temas kurdu

Başbakan Erdoğan, İzmir programı boyunca halkla bir araya gelmeye özen gösterdi. Önceki gece İnciraltı'nda vatandaşlarla çay sohbeti yapan Erdoğan, dün güne yaşlıları ziyaretle başladı. Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte önce Narlıdere Ilıca Mahallesi'nde yaşayan 105 yaşındaki Kadriye Vardarlı'nın, ardından Göztepe'de ikamet eden 104 yaşındaki Mazhar Baran'ın evine gitti. Başbakan Erdoğan, basına kapalı ziyaretler sonrası, çevrede oturan vatandaşlarla görüştü, çocuklara oyuncak hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious