İktidarın Şeb-i Arus çıkarması!

İktidarın Şeb-i Arus çıkarması!.8429
  • Giriş : 17.12.2007 / 19:38:00
  • Güncelleme : 17.12.2007 / 21:18:25

Başbakan Erdoğan, Konya'nın Türkiye'de şehircilik açısından örnek olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin manevi ikliminde önemli yeri olan Mevlana'nın ölüm yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen Şeb-i Arus törenlerine uluslararası hüviyet kazandırmakta kendi iktidar dönemlerinin farklı bir fonksiyon icra ettiğini söyledi.

Erdoğan, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Lamcı ve Adana Yolu Köprülü Kavşakları'nın açılışında yaptığı konuşmada, Konya'nın Türkiye'de şehircilik açısından örnek olduğunu, Konya'nın alt ve üst yapısıyla örnek bir yapılanma teşkil ettiğini belirtti.

Gelecekte Konya'nın Türkiye turizminin en önemli çekim alanlarından birini oluşturacağını vurgulayan Erdoğan, Konya'nın inanç, tarih ve kültür turizm yönünden yine çekim alanı olacağını kaydetti.

Selçuklu'ya başkentlik yapmış Konya'nın halen önemini sürdürdüğünü ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu: ''Konya'ya başbakanlık dönemimde sık sık geldim. Bu Konya'ya 10. gelişim. Bu kadar gelişimin bazı nedenleri var. Konya'ya gelişlerimde çok sayıda fabrika, okul, hastane, alt geçit açtık. Türkiye'nin manevi ikliminde önemli yeri olan Mevlana'nın ölüm yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen Şeb-i Arus törenlerine uluslararası hüviyet kazandırmakta bizim iktidar dönemlerimiz farklı bir fonksiyon icra etti. Böylece Konya'yı kültür ve inanç turizminde uluslararası üne kavuşturduk ve bir marka haline getirdik.''

Başbakan Erdoğan, ekonomideki güzel gelişmelerin Konya'da da görüldüğünü, Konyalı girişimcilerin son yıllarda güzel işler ortaya koyduğunu söyledi. Kabuğuna sığmayan ülkenin her yerine mal gönderen, dünyanın birçok ülkesine ihracat yapan Konya'nın büyüdüğünü belirten Erdoğan, Konyalı iş adamlarının daha fazla üretim ve ihracat yapacağına inandığını kaydetti.

Erdoğan, açılışını yaptığı Konya Adliye Sarayı'nın yerel mimarisi ve işlevi itibariyle Türkiye'nin en güzel adliye sarayı olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sikke motifli bir tablo hediye etti.

Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak ile Lamcı ve Adana Yolu Köprülü Kavşakları'nın açılışını yaptı.

Başbakanlık koruma görevlileri de çocuklara oyuncak dağıttı.

Konya'da bugün gerçekleştirilen açılışlarda ve akşam düzenlenecek Şeb-i Arus törenleri için alınan güvenlik önlemleri kapsamında, kentte 1600 polisin görev yaptığı ve çevre ilçelerden araç takviyesi yapıldığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious