'İktidarlaşan medya' soru önergesine iade

'İktidarlaşan medya' soru önergesine iade  .9492
  • Giriş : 12.12.2007 / 11:47:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız'ın, "İktidarlaşan medya" konusunda verdiği soru önergesini, İçtüzük hükümlerine uygun olmadığı gerekçesiyle işleme koymayarak iade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toptan, 29 Kasım 2007 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunulan soru önergesinin iade gerekçesini, DSP'li Yağız'a yazılı olarak bildirdi.

TBMM Başkanı Toptan, iade gerekçesinde şunları kaydetti:

"İçtüzüğün 96'ıncı maddesine göre soru; kısa, gerekçesiz ve kişisel görüş ileri sürülmeksizin; kişilik ve özel yaşama ilişkin konuları içermeyen bir önerge ile açık ve belli konular hakkında bilgi istemekten ibarettir. İçtüzüğün 97'inci maddesi, istişare amaçlı konular içeren soruların Başkanlıkça kabul edilemeyeceğini hükme bağlamıştır. Bu nedenle önergeniz işleme konulmamış ve iade edilmiştir."

Süleyman Yağız, önergesini, iade gerekçeleri doğrultusunda yeniden düzenleyerek, TBMM Başkanlığına sundu.

Başbakan Erdoğan'a, "TMSF eliyle iktidarlaşan medya oluşturulduğu iddiasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" diye soran DSP'li Yağız, "İktidarlaşan medya sorununu çözme konusunda hükümetinizin bir çalışması var mı? Çalık Grubu'nun, tek başına girdiği ihalede ATV-Sabah grubunu satın almasını, iktidarlaşan medya iddiası kapsamında değerlendiriyor musunuz?" sorularını yöneltti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious