İKT'nin 'Kuruluş ana şartı' değişiyor

İKT'nin 'Kuruluş ana şartı' değişiyor  .13757
  • Giriş : 12.03.2008 / 08:35:00

İslam Konferansı Teşkilatı'nın Senegal'in başkenti Dakar'da, 2 gündür süren Dışişleri Bakanları toplantısı'nda görüşülen, İKT ana kuruluş şartının değişikliği üzerinde üye ülkelerin fikir birliği içinde olduğu açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İKT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve Senegal Dışişleri Bakanı Seyh Tidiane Gadyo ile yaptığı iki gün süren toplantının ardından bir basın toplantısı düzenleyerek gelişmeler hakkında ilgili bilgi verdi. Gelecek yıl 40. kuruluş yılını kutlayacak olan İKT'nin kuruluş şartında 1972 yılından bu yana herhangi bir değişiklik yapılmadığını belirten İhsanoğlu şunları söyledi:

''1972 yılından bu yana dünya farklı bir yerde. Dakar zirvesinde tarihi bir adım atıldı. Bu zirve İKT için dönüm noktası olarak anılacak. Bundan sonra İKT daha aktif olarak dünya üzerinde yer alacak.''

Göreve geldiği son 3 yıldır İKT'nin daha aktif olarak görev yapabilmesi için çalışmalarını sürdürdüğüne işaret eden İhsanoğlu, 2005 yılında Mekke'de gerçekleşen olağanüstü zirvede alınan kararlar doğrultusunda ana kuruluş şartında değişiklik için çalıştıklarını belirtti.

İKT'nin Dakar zirvesi öncesi iki toplantı yaptığını belirten İhsanoğlu şunları kaydetti:

''Bu toplantıların birinde 60 sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek, doğal afetlerde üye ülkeler içinde nasıl çalışmalar yapacağını tartıştı. İslam ülkelerinden bilim adamları ilk kez bir toplantıda bir araya gelerek, görüş alışverişinde bulundu. Ayrıca toplantılarda İslamofobi konusunda son gelişmeler de masaya yatırıldı. Bütün bunlar kapanış bildirisinde yer alacak''.

Toplantıda sorulan bir soruyu cevaplayan Senegal Dışişleri Bakanı Gadyo ise, kuruluş şartı üzerinde bir çok konuda değişiklikler yapıldığını belirterek, üye ülkelerin değişiklikler konusunda yüzde 99 mutabık kaldığını, ancak bazı konularda hala görüşmelerin sürdüğünü dile getirdi. Gadyo, ''Ana kuruluş şartının yeniden oluşturulmasında Birleşmiş Milletler tüzüğü göz önüne alındı. Gözlemcilik statüsü üzerinde duruldu. Temsilcilik konusunda genel sekretere daha destek olacak bir düzenleme yapmayı öngörüyoruz'' diye konuştu.

İhsanoğlu ise, bir başka soru üzerine, İslamofobi konusunda İKT'nin bütün dünyada çeşitli kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunduğunu vurguladı. İfade ve basın özgürlüğüne saygı duyduklarını ama karikatür krizinde yaşandığı gibi, yapılanların başkalarına hakaret etme düzeyine varmaması gerektiğinin altını çizen İhsanoğlu, iki tarafın da aşırılık yanlısı aydınlara izin vermemesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious