IKYB ve IKDP bürolarına saldırı

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Bağdat'taki Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi binalarına dün gece eş zamanlı silahlı saldırılar düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bağdat'taki Filistin caddesinde bulunan IKYB'nin Şehid Cıvamer adını taşıyan bürosu yerel saatle 23:00 sularında silahlı bir grubun silahlı saldırısına uğradı.Saldırıda parti binasını korumakla görevli bir peşmerge ağır yaralanırken, silahlı saldırganların olay yerinden kaçtıkları öğrenildi. Aynı saatlerde, IKDP'nin bir bürosu da saldırıya uğradı. IKDP'ye bağlı peşmergelerin karşılık verdiği saldırıda ölen ve yaralanan olmadığı belirtildi.

Irak'ta Şiilerin kutsal kentleri Kut ve Kerbela'da dün Cuma namazı çıkışında gösteriler düzenleyen Şii Fazilet Partisi yandaşları, Kut kentindeki IKYB bürosunu da ateşe vermişti.

Talabani'nin El İttihat gazetesindeki "Fazilet Partisi Genel Başkanı Muhammed El Yakubi Kerkük'te etnik ve dini çatışmalar çıkarmak istiyor" başlıklı haber iki grup arasında gerginliğe yol açmıştı. Fazilet Partisi'nin yayın organı Fazilet gazetesi ile El İttihat gazetesi arasındaki karşılıklı suçlamalar söz konusu gerginliği arttırmıştı.

Kaynaklar, resmî açıklama yapmaktan kaçınırken, Celal Talabani'nin dün gece kurmayları ile yaptığı toplantıda, parti binalarına yönelik silahlı saldırılara karşı cevap verilmesi kararı alındı. Celal Talabani'nin de Fazilet partisi yetkililerinden ve ruhani liderlerinden özür dilemeyeceği açıklandı.

Talabani'nin basın bürosundan Hiwa Osman Cihan haber ajansına yaptığı açıklamada, Fazilet Partisi yandaşlarının Talabani'nin kendilerinden özür dilemesini bekledikleri yönündeki haberlere ilişkin olarak, " İki gazete arasındaki söylemlerden dolayı Celal Talabani sorumlu değildir. İki gazetenin de yazı işleri müdürleri, sorumlu müdürleri vardır. Haberlerle ilgili her türlü sorumluluk da onların insiyatifinde geçekleşmektedir. Kimse iki gazetenin birbiri ile ilgili yazılarından dolayı, Cumhurbaşkanlığı makamına zarar vermemesi gerekir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious