İl il, ülke ülke sevinç fotoğrafları

İl il, ülke ülke sevinç fotoğrafları.12266
  • Giriş : 22.11.2007 / 15:16:00

A) Milli Takımın, 13. Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine katılmaya hak kazanması tüm Türkiye'yi sevince boğdu. Türkiye'nin dört bir tarafından futbolseverler sokaklara döküldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Şampiyonası grup elemeleri son maçında, Ali Sami Yen Satdyumu'nda Bosna Hersek'i 1-0 yenerek gruptan çıkan Milli Takım, Türkiye'yi sevince boğdu. Hakemin son düdüğünün ardından klakson sesleri yükselmeye başlarken, sevinç gösterileri sokağa taştı.

Maçın hemen ardından stadyumdan boşalan seyirciler Mecidiyeköy'ü karnaval alanına çevirdi. Ellerinde Türk bayrakları ile meydanı dolduran vatandaşlar, galibiyetin sevinciyle " Şehitler ölmez, vatan bölünmez" şeklinde sloganlar da attı. Satdyumdan çıkan seyircilerin sevincine vatandaşlar da katıldı. Araçlarıyla sokağa çıkan vatandaşlar galibiyet sevincini paylaştı. Onuncu Yıl Marşı eşliğinde coşan vatandaşlar terör örgütü PKK'ya da lanetler okudu.

Galibiyet sevinci Taksim Meudanı'na da taştı. Meydandaki dev ekranda maçı seyreden vatandaşlar golün ardından büyük seviç yaşadı. Maç boyunca oyunu dikkatle takip eden vatandaşlar son düdükle birlikte coştu. Bu arada kahvehanelerde de maç heyecanı vardı. Maça odaklanan vatandaşlar gol pozisyonlarında büyük heyecan yaşadı.

ANKARA

Türkiye'nin, İstanbul'da oynanan maçta Bosna-Hersek'i 1-0 yenmesi ve finallere katılmayı elde etmesinin ardından Ankaralı futbolseverler bu mutluluğu araçlarıyla konvoylar oluşturarak kutladı. Kızılay'da toplanan az sayıdaki kişiler ise ellerinde bayraklarla coşkuya ortak olurken, havanın soğuk olması nedeniyle insanların daha çok araçlarından bayrak sallayarak bu mutluluğa eşlik ettikleri görüldü.

İZMİR

Türkiye'nin galibiyetiyle biten maç sonrası İzmir'in Cumhuriyet Alanı, Karşıyaka İskele Meydanı ile çeşitli ilçelerde millilerin başarısı kutlandı. Otomobilleriyle ve yaya olarak Cumhuriyet Alanı'na gelenler davul zurna eşliğinde halay çekti ve sık sık ''en büyük Türkiye'' diyerek slogan attı.

ALMANYA'DA YAŞAYAN TÜRKLER SOKAKLARDA

Berlin'in ana caddelerinden biri olan Kurfürstendamm'da toplanan çok sayıda Türk, büyük boy bayraklarla milli takımın zaferini coşkulu bir şekilde kutladı.

Polis, caddenin bir kısmını kapatarak milli takımın başarısını kutlayan çok sayıda Türk gencini uzaktan izledi. Gençler ''Türkiye, Türkiye'' sloganlarıyla caddenin bir kısmından diğer ucuna yürüdü. Bu arada otomobillerine Türk bayrakları asan diğer bazı vatandaşlar da kendilerini destekledi.

Yürüyüş nedeniyle bazı otobüsler diğer caddelere yönlendirildi. Kutlamalar olaysız geçti.

Zaman zaman bir gösteriye dönüşen kutlamalar sırasında gençler, ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Kahrolsun PKK'' şeklinde sloganlar da attı.

Almanya'nın diğer bazı kentlerinde de vatandaşlar milli takımın zaferini kutlamak amacıyla

HOLLANDA'DAKİ GURBETÇİLER SEVİNCE BOĞULDU

Hollanda'da yaşayan 450 bin Türk, Türkiye'nin adını 2008 finallerine yazdırmasına çok sevindi. Hollanda'nın değişik şehirlerinde ellerine Türk ve Hollanda bayrağını alan Türkler, sokaklara akın etti. Tıpkı Türkiye'de olduğu gibi ellerinde Türk bayrakları ile sokaklarda tur attılar.

Rotterdam Erasmus Üniversitesindeki "Barış içinde bir arada yaşamak: "Fethullah Gülen'in günümüz dünyasında barış teşebbüsleri" konferansı için Türkiye'den gelen Gazeteci İbrahim Kiraz, Emin Pazarcı, Cengiz Özdemir ve Salih Yazıcı da milli maçı Hollanda'da izledi. Maç boyunca hop oturup hop kalkan gazeteciler, maçın son düdüğü ile rahatlarken, Milli Takım'a 2008 finallerinde başarılar dilediler. Maç sonunda otellerine gitmek üzere yola çıkan gazeteciler, Rotterdam'ın ünlü Hofplein meydanındaki Türk gençlerinin coşkulu sevinç kutlamalarına şahit oldular. Şaşıran gazeteciler, "Burası Taksim Meydanı mı" diye sormadan edemediler.

Rotterdam caddelerini gece geç saatlerde adeta karnaval yerine çeviren gençler, Türk bayrakları ile şehir meydanında tur attı. Çevreden geçen arabalar korna sesleri ile onlara destek verdi. Rotterdam polisi gençlerin bu eğlencelerine müdahale etmedi. Sadece aşırı gitmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Gençler taşkınlık çıkarmadan iki saat süren kutlama eğlencesinin ardından sessiz bir şekilde dağıldı.

Öte yandan, İsviçre ile Avusturya'nın ortaklaşa düzenleyeceği 13. Avrupa Futbol Şampiyonası finalleri öncesi grup maçlarının kura çekiminin, 2 Aralık Pazar günü İsviçre'de yapılacağı belirtildi. Hollanda'dan birçok gurbetçi vatandaşımız kura çekimi için Luzern Kültür ve Kongre Merkezi'nde, saat 13.00'te başlayacak kura çekimine katılacaklarını açıkladı.

Kura sonucunda, ev sahipleri İsviçre ve Avusturya'nın yanı sıra elemelerden gelen 14 takımın katılımıyla, toplam 16 takım, 4'erli 4 gruba dağılacak. Buna göre, ev sahipleri İsviçre ve Avusturya (A) ve (B) gruplarında yer alacak. Diğer 14 takım, 4 kategoriye ayrılacak. Son Avrupa şampiyonu Yunanistan, en yüksek puana sahip takımla birlikte 1. kategoride yer alacak. Diğer 12 takım, 3 kategoriye, 2006 Dünya Kupası ve EURO 2008 elemelerinde elde ettikleri ortalama puana göre dağıtılacak. Türk Milli Takımı, kura çekiminde 4. torbada yer alacak. 13. Avrupa Futbol Şampiyonası finalleri, İsviçre ve Avusturya'nın 8 ayrı kentinde, 7-29 Haziran 2008 tarihleri arasında düzenlenecek.

ADANA

Maçın sona ermesinin ardından Cemal Paşa Mahallesi'nde toplanan vatandaşlar uzun süre slogan attı. Uzun araç konvoyları oluşturan vatandaşlar tezahüratlar eşliğinde galibiyet sevincini kutladı. Bayrak satıcıların da eşlik ettiği sevunç gösterilerine genci, yaşlısı herkes katıldı. Emniyet ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı kutlamalar sırasında taştınlık yapılmaması için vatandaşlar uyarıldı.

SAKARYA

Maç sonrasında Türk bayraklarını alarak araçlarıyla sokaklarda konvoylar oluşturan yüzlerce kişi klaksonlar çalarak ve şarkılar söyleyerek 'milli zafer'i kutladı. Trafiğin aksamaması için trafik polisleri kavşaklarda önlem alırken, Asayiş Şube ekipleri de silah atma olaylarına karşı güvenlik önlemi aldı. Bu arada Milli Takım'ın galibiyeti bayrak satıcılarına da bayram ettirdi. Onlarca bayrak satıcısı cadde ve sokaklarda yolda geçenlere Türk bayrağı sattı.

BOLU

Bolulular, ellerine aldıkları Türk bayraklarıyla araçlarına binerek İzzet Baysal Caddesi'ne sevinç gösterisinde bulundu. Caddede uzun araç kuyruğu oluştu. Bitiş düdüğüyle sokağa dökülen gençler de Türk bayraklarıyla cadde üzerinde araçların arasına girerek sevince ortak oldu. Kardelen Meydanı'nda toplanan gençler, İstiklal marşı okuduktan sonra tezahüratta bulundular. Ayrıca, terör örgütü aleyhine slogan attılar. Polis ekipleri de güvenlik önlemi aldı. Bolu halkının sevinç gösterisi devam ediyor.

BURSA

Maçın bitiş düdüğüyle birlikte kendilerini Türk bayraklarıyla birlikte sokağa atan futbolseverler, konvoylar halinde şehir turu attı. Atatürk Anıtı önünde toplanan kalabalık, İstiklal marşı okurken, konvoylar halinde korna çalarak zaferi kutlayan vatandaşlar da zaman zaman tarfiği durdurarak İstiklal Marşı okudu. Kababalık topluluk, ''En büyük Türkiye, Kahrolsun PKK'' şeklinde de tezahürat yaptı. Davul zuruna eşliğinde halaylar çeken kalabalık doyasıya eğlendi. Bursa'daki kutlamalar gece geç saatlere kadar sürdü.

MİLLİ MAÇ KARAAĞAÇLILARA SEL KORKUSUNU UNUTTURDU

Günlerdir sel tehlikesi ile iç içe yaşayan Karaağaç Mahallesi sakinleri, milli maç nedeni ile korkularını unuttu.

Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması ile taşan Meriç ve Tunca nehirleri Karaağaç'ta bulunan insanları evlerine hapsetti. Yolların su altında kalması nedeni ile Edirne ile karayolu bağlantısı kesilen mahalle sakinleri, A Milli Futbol Takımı'nın Bosna-Hersek karşısında aldığı 1-0'lık galibiyeti ile teselli buldu.

Pazartesi gününden bu yana şehir merkezine geçişleri tamamen jandarma araçları ile gerçekleşen Karaağaç akşamları kahvehanelerde bir araya gelerek durumu değerlendiriyorlar. Geçen akşam suların yükselebileceği ihtimaline karşı endişeli anlar geçiren vatandaşlar bu akşam maç nedeni ile kahvehaneleri doldurdu.

Türkiye'nin maçı kazanarak Yunanistan'dan sonra Avrupa şampiyonasına katılmaya hak kazanması sel mağduru vatandaşlara korkularını unutturdu. Milli maç heyecanını, nehrin Edirne tarafında bulunan çadırlarda hazır bekletilen Sivil Savunma, Arama ve Kurtarma ekipleri de yaşadı. Karaağaç'ta oturanlar vatandaşlar Milli maç nedeniyle korkularını yenmeye çalıştıklarını söyledi.

ERZURUMLULAR -5 DERECEDE SOKAKAKLARA DÖKÜLDÜ

A Milli Takımın Bosna Hersek karşısında 1- 0'lık galibiyeti Erzurumluları eksi 5 derece soğukta sokağa döktü. Türkiye, Bosna Hersek Maçı'nın bitiş düdüğü ile birlikte Erzurumlular ellerine aldıkları Türk Bayrakları ile cadde ve sokaklara döküldü. Ellerindeki Türk Bayrakları ile Havuzbaşı'ndaki Atatürk Anıtı'nın önüne kadar 'Türkiye' sloganı atarak yürüyen Erzurumlular burada halay çekip şarkılarn söyledi. Araçlarına Türk bayrakları asarak caddeye çıkan vatandaşlar ise araçlarının klaksonlarına basarak kutlamalara eşlik etti.

BURDUR

Evinde ağırladığı Bosna Hersek Milli Takımı'nı 1-0 yenerek 13. Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine gitmeye hak kazanan A Milli Takım, tüm Türkiye'de olduğu gibi Burdur'da da vatandaşları sokağa döktü. Maçın sona ermesi ile ev, işyeri ve kafelerden çıkan Burdurlular, arabaları ile sevinç turları attı. Gençlerden oluşan yaklaşık 100 kişilik bir grup da ellerindeki Türk bayrakları ile Cumhuriyet Meydanı'nda sevinç şarkıları söyledi.

DENİZLİ

Denizli Delikli Çınar meydanında toplanan yüzlerce vatandaş Türkiye lehine tezahürat yaptı. Ay yıldızlı Türk bayrağını sallayan vatandaşlar "Burası Türkiye buradan çıkış yok." diye tezahüratlarda bulundu. Yüzlerce araçtan oluşan konvoy ise korna çalarak coşkuya eşlik etti. Futbolseverler daha sonra hep beraber istiklal Marşı okudular.

DİYARBAKIR'DA MİLLİ MAÇ COŞKUSU

Tarihinde üçüncü kez finallerde mücadele etme hakkı kazanan Türkiye'nin zaferi, ülke genelinde olduğu gibi Diyarbakır'da da sevinçle karşılandı. Türkiye'nin Bosna Hersek'i 1-0 yenmesinin ardından Diyarbakırlılar sokaklara döküldü. Ellerinde Türk Bayrakları ile Türkiye'nin zaferini kutlayan Diyarbakırlılar, araçlarıyla sevinç konvoyları oluşturdu. Diyarbakır'ın en işlek yerlerinden olan Ofis'te araçlarıyla tur atan vatandaşlar, "En büyük Türkiye" diye slogan attılar. Araçların kornalarına basan vatandaşlar, uzun süre şehir turu attılar. Vatandaşlardan biri ise, elinde Türk Bayrağı ve Diyarbakırspor bayrağı ile caddede tur attı. Bazı vatandaşlar da kaldırımda alkışlarla coşkuya ortak oldular.

GAZİANTEP

90 dakikalık gergin bekleyişin ardından A Milli Futbol Takımı'nın adını finallere yazdırmasını kutlamak isteyen vatandaşlar, sokaklara döküldü. Araçlarıyla caddelerde uzun kuyruklar oluşturan Gaziantepliler, ellerinde Türkiye bayraklarıyla cadde ve sokaklarda galibiyet turu attı. Korna çalarak ve Milli Takım'a yönelik tezahurat atan konvoylardaki vatandaşlar, yaklaşık 2 saat süreyle şehir turu attı. Kutlamalarda üzücü bir olayın yaşanmaması ise herkesi sevindirdi.

HAKKARİ KARNAVAL YERİNE DÖNDÜ

Avrupa Şampiyonası eleme maçında Bosna Hersek'i 1-0 yenen Türkiye'yi Hakkarililer büyük çoşkuyla kutladı. Karnaval yerine dönen cadde ve sokaklarda polis, güvenlik amacıyla zırhlı araçlarla konvoyu takip etti. Avrupa Şampiyonası vizesini Bosa Hersek'i 1-0 yenen Türkiye, Hakkarilileri sokağa döktü. Maçın bitimiyle birlikte vatandaşlar araçlarıyla mahallele aralarını karnaval yerine çevirdi. Büyük coşkunun yaşandığı maç sonrasında vatandaşlar araçlarının penceresinde Avrupa Şampiyonu olacağımızı haykırdı. Çarşı merkezinde kilitlenen trafikte duran araçlardan çıkan vatandaşlar, çocuklarını da gösteriye katarak eğlendi. Saatlerce cadde ve sokaklarda tur atan vatandaşlar Avrupa şampiyonu olacağımızı da söyledi. Çocuklar ellerine aldıkları Türk bayrakalrıyla araçların üzerinde poz verdi. Bu arada sevinç turuna araçlarıyla gelen bayanlar cep telefonlarıyla görüntü aldı.

ESKİŞEHİR

ardından Eskişehirliler, ellerinde bayraklarla sokaklara döküldü. Türkiye'nin galibiyetiyle biten maç sonrası İsmet İnönü Caddesi'nde toplanan gruplar, Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi, Atatürk Caddesi ile çeşitli mahallelerde millilerin başarısı kutlandı. Eskişehir Askeri Hastanesi önünde toplanan bir grup da saygı duruşunda bulundu, istiklal marşı okudu. ''Şehitler ölmez vatan bölünmez, en büyük Türkiye'' diyerek slogan attı.

MARDİN

Kahvehaneleri dolduran binlerce Mardinli, milli maçı Türk bayrakları altında yaptıkları ilginç tezahüratları ile zafer coşkusunu yaşadı. Kahvehaneleri dolduran vatandaşlar caddelere taşarak ellerinde Türk bayrakları ile "En büyük Türkiye başka büyük yok", "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK" sloganları attı. Birinci ve ikinci caddede oluşturulan yüzlerce araç konvoyunda ise vatandaşlar şehir içi turu atarak, Türk Milli Takımı'nın zafer coşkusunu saatlerce yaşadı. Polis, yoğun konvoy ve sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları oluşturduğu güvenlik çemberi ile takıp etti. Tarihi şehirde bazı vatandaşlar sevgi gösterisini sıktıkları kurşunlarla göstermeye çalıştı. Milli Takım'ın Bosna Hersek'i yenerek, Avrupa Şampiyonası'na katılma hakkını elde etmesi sebebiyle Mardin'de sevinç ve coşku saatlerce sürdü.

MERSİN

Bosna Hersek maçında hakemin bitiş düdüğü ile birlikte ellerine aldıkları Türk Bayrakları ile araçlarına binen Mersinliler soluğu Adnan Menderes Bulvarı'nda aldı. Maç sonrası Adnan Menderes Bulvarında sevinci doyasıya yaşayan Mersinliler uzun araç konvoyları oluşturarak Milli Takım lehine sloganlar attı. Vatandaşlar zaman zaman Adnan Menderes Bulvarı'nı trafiğe kapatarak ellerindeki Türk Bayrakları ile araçlarının camından dışarıya sarkarak sevinç gösterisinde bulundu. Vatandaşlar sevinç sırasında maytap patlattı. Maç sevinci sırasında oluşan konvoyda bir de maddi hasarlı kaza meydana geldi. Kaza sonrası taraflar "Bunu unutalım 70 milyonun sevincine ortak olduk ne yapalım, olur böyle şeyler" diyerek olayı tatlıya bağladılar.

VAN

Türkiye'nin Bosna Hersek'i Nihat'ın attığı golle yenmesi Van'da da büyük coşkuyla kutlandı.

Türkiye Bosna Hersek maçının ilk düdüğü ile kahvehaneleri dolduran Vanlılar, her pozisyonda hop oturup hop kalktı. Maçın 43. dakikasında Nihat'ın attığı golle maçı 1-0 kazanan Türkiye, ülkeyi büyük bir sevince soktu. Van'da da kahvehanelerden ve evlerinden çıkan vatandaşlar, galibiyeti saatlerce kutladı. Van'ın en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi üzerinde araçlarla turlar atan Vanlılar, ellerinde Türk bayrakları ile saatlerce eğlendi. Soğuk hava ve kar yağışına aldırış etmeyen Vanlılar, araçların camlarından dışarı sarkarak ellerinde Türk bayraklarıyla cadde üzerinde turlar attı.

KONYA

Maçın bitiş düdüğüyle birlikte eline Türk bayrağı alan Konyalılar da sokaklara döküldü.

Ali Sami Yen Stadı tarihi gecelerinden birini yaşadı. Türkiye, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılmak için son maçını Bosna-Hersek'le yaptı. Türkiye Bosna-Hersek'i 43. dakikada Nihat'ın attığı golle 1-0 yenerek finallere kalma başarısını gösterdi. Konya'da 7'den 70'e herkes1-0'lık zaferi kutlamak için sokağa akın etti. Konyalı taraftarlar önce Zafer meydanında buluştu daha sonra da Anıt alanına kadar yürüdü. Ellerindeki Türk bayraklarıyla zafer çığlıkları atan taraftarlar uzun süre galibiyeti kutladı.

Zafer meydanında satış yapanTatlıcı Servet isimli satıcı başta Fatih Terim olmak üzere bütün futbolcuları kutlağını söyledi. Tatlıcı Servet; "Allah onlardan razı olsun, Norveç 4 gol atmış, 54 atsa ne yazar, artık çok mutluyuz. Bizi bu sıkıntılı günlerde sevindirdiler ya Allah onlardan razı olsun." dedi.

Otomobiliyle yollara çıkan araç sürücüleri korna çalarak trafikte tehlikeli hareketler yapınca trafik polisleri sık sık vatandaşları yollara çıkmama konusunda uyarmak zorunda kaldı. Maçın ardından caddelerde bekleyen satıcılarsa bol bol Türk bayrağı sattı. Polislerin güvenlik önlemleri çerçevesinde galibiyeti kutlayan vatandaşlar daha sonra sesizce dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious