İl il 29 Ekim kutlamaları notları

  • Giriş : 29.10.2008 / 14:59:00

Cumhuriyetin 85. yıl dönümü yurt genelinde KKTC'de ve Türki cumhuriyetlerde yapılan törenlerle kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CUMHURİYET BAYRAMI DOLAYISIYLA AKM'DE RESMİ GEÇİT TÖRENİ DÜZENLENDİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 85. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) resmi geçit töreni düzenlendi.

Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Seyid Yusuf Rıza Gilani, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Bakanlar Kurulu'nun bazı üyeleri, kuvvet komutanları, yabancı misyon şefleri ile subay, astsubaylar ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ile üstü açık bir araçtan, geçit törenine katılan birlikleri atlı polisler eşliğinde denetlemesi ve vatandaşlar ile öğrencilerin bayramını kutlamasının ardından, protokoldeki yerini almasıyla başladı.

İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra öğrenciler şiirler okudu ve halk oyunları gösterisi yapıldı. Bu sırada, Türk Hava Kurumu paraşütçüleri atlayışlarını gerçekleştirdi.

Paraşüt gösterileri, Kara ve Hava Kuvvetleri komutanlıkları ile Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığına mensup subay ve astsubaylardan oluşan TSK Paraşüt Timi'nin yaptığı atlayışla sürdü. Renkli sisler eşliğinde paraşütçüler, Türk bayrağı, Atatürk posteri ile Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarının flamalarını taşıdılar.

Paraşütçüler, Türk bayrağı ile Atatürk posterini Şeref Tribünü önüne gelerek, açtılar. Türk bayrağı ve Atatürk posteri taşıyan paraşütçüler, hem protokol hem de vatandaşlar tarafından alkışlandı.

-GEÇİT TÖRENİ-

Halk oyunlarının ardından, gösteriler TSK Armoni Mızıkası ve karma bandonun pistteki yerini almasıyla devam etti.

Karargah askerlerinin geçişinin ardından sırasıyla muharip gaziler ve iç güvenlik harekatı gazileri, 81 ili temsilen Türk bayrağı taşıyan öğrenciler, sancakları taşıyan askerler, Ankara Garnizonuna bağlı askerler, büyük boy Atatürk posteri ve Türk bayrağı taşıyan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı izci grupları ile Başkentteki bazı okullardan gelen öğrenciler tören alanından geçtiler. Türk bayraklarının ve sancakların geçişinde protokolün tamamı ayağa kalkarak, bayrak ve sancakları selamladı.

Öğrencileri sırasıyla Kızılay görevlileri ve gönüllüleri, Polis Akademisi Boru ve Trampet Takımı önderliğindeki Polis Akademisi ve Polis Koleji öğrencileri, Kara, Deniz ve Hava Harp Okulu öğrencileri, Kara, Deniz, Hava ve Jandarma askerlerinden oluşan karma tabur, GATA Hemşirelik Yüksekokulu öğrencileri, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı izledi.

Geçit töreni, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı, Kore ve Kıbrıs savaşlarında yer alan askerleri temsil eden tarihi bölük ve atlı tören kıtasının geçişiyle sürdü.

TSK Armoni Mızıkası ve karma bandonun pisti terk etmesinin ardından, Genelkurmay Başkanlığı Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığına bağlı Mehteran Bölüğü ile Ankara Kulübü Seğmenleri tören geçişi yaptı.

Motorize polis birlikleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi motorize zabıta ekipleri, Kızılay'a ait araçların geçişini, Sivil Savunma araçlarının geçişleri izledi.

Türk Kara Kuvvetleri'ne ait zırhlı araçlar, füze ve topçu birlikleri ile taarruz ve genel amaçlı helikopterler de geçişte bulundu.

Pistten Leopard-1 ve M-60 tanklarından birer bölük geçerken, UH-1, Cobra, Skorsky ve Couger helikopterleri de aynı anda pist üzerinden geçişlerini gerçekleştirdiler. Bunu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait F-16 ve F-4 savaş uçaklarının kollar halinde uçuşu takip etti.

Cumhurbaşkanı Gül, tören geçişini Orgeneral Başbuğ ile birlikte ayakta izledi.

AKM Tören Alanı'ndaki resmi geçit, Cumhurbaşkanı Gül, devlet erkanı ve vatandaşlar tarafından büyük beğeni ve alkışlarla izlenen, Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi ''Türk Yıldızları''nın gösterisi ile tamamlandı.

Tören alanı ve çevresindeki binalar, Türk bayrakları ve Atatürk resimleriyle donatıldı. Tören alanında tarihteki Türk devletlerinin bayrakları da yer aldı.

Başbakan Erdoğan'ın tören süresince konuk Pakistan Başbakanı Gilani ile zaman zaman sohbet ettiği görüldü.

CUMHURİYET BAYRAMI DOLAYISIYLA BİNLERCE VATANDAŞ ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla binlerce vatandaş Anıtkabir'i ziyaret etti.

Ankara dışından otobüslerle gelen vatandaşların da bulunduğu çok sayıda kişi, Atatürk'ün kabrine kırmızı-beyaz karanfiller ve Türk bayrakları bıraktılar. Bazı vatandaşların dua ettikleri, saygı duruşunda bulundukları, bazılarının ise gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

Ziyaretçi akını nedeniyle Anıtkabir'in her iki kapısı ile müze ve mozole önünde uzun kuyruklar oluşurken, vatandaşlar üstleri aranarak içeri alındı.

Türk bayrakları ve Atatürk resimleri taşıyan vatandaşlar, Atatürk mozolesi, Misakı Milli Kulesi, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'ni ziyaret ettikten sonra fotoğraf çektirdiler. Bazı vatandaşların kırmızı ve beyaz renklerin ağırlıklı olduğu kıyafetler ile üzerinde ay ve yıldız ile Atatürk fotoğrafının bulunduğu giysiler giydikleri görüldü.

Her yaştan vatandaşlar Anıtkabir'in ziyaretçileri arasındaydı. Yaşlıların yanı sıra anne ve babalarıyla gelen ellerinde Türk bayrakları taşıyan minik ziyaretçiler de dikkati çekti.

Askerlerin nöbet değişimi de ziyaretçiler tarafından alkışlar eşliğinde yapıldı. Nöbet değişimi sırasında vatandaşlar askerlerin fotoğrafını çekti.

Bazı vatandaşların Atatürk'ün silah arkadaşı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün kabrine çiçek bıraktıkları görüldü.

Bu arada, gösteri uçuşu yapan ''Türk Yıldızları'' da vatandaşlarca alkışlanarak, beğeniyle izlendi.

İZMİR

Türkiye Cumhuriyeti'nin 85. kuruluş yıl dönümü, İzmir'de törenlerle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenlerde, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tören aracına binerek, vatandaşların bayramını kutladı. Tören aracına uzaktan kumandalı bombaların patlatılmasını engelleyen sinyal önleyici koruma aracının eşlik etmesi dikkati çekti.

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel ve İzmir milletvekillerinin de protokolde yer aldığı törene, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan İzmir Valisi Kıraç, Milli Mücadele'nin Cumhuriyet ile taçlandırılarak, tarihin en büyük devrimlerinden birinin gerçekleştirildiğini, tam bağımsızlık ve millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet rejiminin, Atatürk'ün çağdaş, laik, demokratik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının, temel dayanağı olduğunu belirtti.

Milli egemenliğe dayanan, demokratik açılımları mümkün kılan Cumhuriyet ve ardından yapılan devrimlerle Türkiye'nin çağdaş uygarlık yolunda önemli ilerlemeler kaydettiğini dile getiren Kıraç, şöyle konuştu:

''Cumhuriyet, çağdaşlık, eşitlik ve özgürlük getirmiş büyük bir düşünce devrimini başlatmıştır. Cumhuriyet, modernite, eşitlik ve özgürlüktür, büyük bir düşünce inkılabıdır. Bizi geleceğe bağlayan en önemli halkadır. Yeni ufuklar demektir. Aydınlık bir gelecek demektir. Pırıl pırıl genç zihinler demektir. Yüce Türk Milleti Cumhuriyeti, bin yıllık şanlı tarihinde ulaştığı en parlak, en muhteşem zirve olarak görmektedir.''

-''HEPİMİZE GÖREVLER DÜŞMEKTE''-

Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün Atatürk ilke ve inkılaplarının korunup kollanmasında herkese görevler düştüğünü vurgulayan Vali Kıraç, ''Yüce Atatürk'ün Cumhuriyetle yaktığı aydınlanma ışığını söndürmeden taşıyacak, demokratik laik Cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyacağız'' dedi.

Türkiye'nin önemli bir dönemeçten geçtiğini belirten ve içinde bulunulan güç şartların birlik ve dayanışmayı daha da artırması gerektiğinin altını çizen Vali Kıraç, ''Özellikle son zamanlarda hepimizi derin acılara boğan olaylar karşısında kardeşliğini, birlik ve beraberliğini muhafaza ederek bugüne kadar çok büyük sıkıntıların üstesinden gelen milletimizin sükunet ve sağduyu ile bu badireleri de atlatacağına olan inanç ve güvenim tamdır'' diye konuştu.

Törende, Ege Üniversitesi Türk Halk Dansları Topluluğu ekibi zeybek gösterisi sundu. Öğrencilerin şiirler okuduğu kutlamalarda, tören geçişi yapıldı.

Askerlerin geçişi sırasında karanfil atan vatandaşlar sık sık ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' sloganı attı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 85. yıl dönümü, Diyarbakır, Adana, Rize, Edirne, Düzce ve Kütahya'da da törenlerle kutlandı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da, Valilik önünde düzenlenen kutlamalarda, Vali Hüseyin Avni Mutlu, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu ve Diyarbakır Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç vatandaşların bayramını kutladı.

Vali Mutlu, törende yaptığı konuşmada, Büyük Önder Atatürk'ün ''en büyük eserim'' diye nitelendirdiği Cumhuriyetin 85. yılını, tüm yurtta coşkuyla kutladıklarını belirterek, ''Diyarbakırlılar, bu güzel şehre reva görülmek istenen tabloyu ibretle izleyip, sorumluları vicdanlarında mahkum edecektir'' dedi.

Mutlu, şöyle konuştu:

''Binlerce yıllık geçmişiyle tarihe tanıklık eden güzel şehir Diyarbakır. Asırlardır kutlu milletime yar, 85 yıldır Cumhuriyetimize şehir oldun. Senin sevdalın, bir taşına bin can verecek milletim, başında hep birlikte nöbet tuttu. Biliyoruz, şimdilerde senin aydınlık ufkuna kara tüller germek isteyen acı ve kederi sana layık görenlerden rahatsızsın. Onlar diyorlar ki; sevgi yerine nefret, kardeşlik yerine ayrılık bu şehre hakim olsun. İş arayan işsiz, aş arayan aşsız, yol arayan yolsuz, huzur arayan huzursuz, refah arayan yoksul, su bekleyen topraklar susuz kalsın istiyorlar.

Ey gül şehri Diyarbakır merak etme, üzerine atılmak istenen kara örtüyü yırtıp atacak, seni sevgiyle sarıp büyütecek ve koruyacak hemşehrilerin ve devletin buna asla fırsat vermeyecektir. Diyarbakır insanının temiz sevgi dolu yüreğine hüzün, umutsuzluk ve hatta korkuyu layık görenlere, iş adamına, tüccarına, esnafına, gencine, kızına, erkeğine, kadınına tehditler savuranlara şüphe yok ki Diyarbakırlılar, en güzel cevabı verecektir. Bu güzel şehre reva görülmek istenen tabloyu ibretle izleyip sorumluları vicdanlarında mahkum edecektir.''

Öğrencilerin şiir okumalarının ardından yapılan geçit töreniyle kutlamalar sona erdi.

Kutlama sırasında F-16 savaş uçakları da gösteri alanının üzerinde uçuş yaptı.

-ADANA-

Adana'daki törenler İstasyon Meydanı'nda yapıldı. Törenlere, Vali İlhan Atış, 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın halkı selamlamasıyla başlandı.

Vali Atış, burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 85'inci yılını milletçe coşku içerisinde kutladıklarını söyledi.

Atış, 29 Ekim 1923'ün Türk tarihinin en önemli dönemeçlerinden biri olduğunu vurgulayarak, ''çünkü, dünyadaki pek çok ulusun özlemini duyduğu, fakat hala elde edemediği insan hak ve hürriyetine dayanan rejimlerin en erdemlisi olan Cumhuriyetin ilanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla yüce milletimizin daha güçlü bir şekilde dünya ulusları arasındaki onurlu yerini almıştır. Türkiye Cumhuriyeti, bağımsızlığından ödün vermeyen, dayatmalara boyun eğmeyen Büyük Atatürk'ün gösterdiği yolda ilerleyerek, yurduna ve egemenliğine sahip çıkan, onun ilke ve devrimlerini gönülden benimseyen Türk milletinin soylu bir yansımasıdır'' dedi.

Vali Atış'ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Tören, geçit resmiyle sona erdi.

Törene AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel, DSP Adana Milletvekili Mustafa Vural ve çok sayıda vatandaş katıldı.

-RİZE-

Rize'de, Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamalara Vali Kasım Esen, AK Parti Rize Milletvekili Lütfü Çırakoğlu, İl Garnizon Komutanı Albay Erol Çelik, Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Özkorul, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Kasım Esen, Türkiye Cumhuriyeti devletinin birlik ve bütünlüğünü bozmaya çalışan iç ve dış güçlerin hiçbir zaman başarılı olamayacağını belirterek başladığı konuşmasında şunları kaydetti:

''Cumhuriyet, tarihin en eski milletlerinden birinin ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa dirilişinin destanıdır. Demokratik laik cumhuriyet; kaportası ve motoru bozuk imparatorluk sistemi yerine ulus devlet projesinin adıdır. Bugün topraklarımızda terörü kanla besleyenler, güçlü bir ordunun, istikrarlı bir yönetimin, demokratik bir anlayışın, sağlam bir güvenlik teşkilatının varlığı karşısında vatanımızın bölünmeyeceğinin farkındadırlar. Ancak, düşüncemizi sarsacak, duygularımızı parçalayacak, beynimizi kemirecek bölünme korkusuyla bizi başkalarının piyonu haline getirmek istiyorlar. Ülkemizin kanını emen vampirlere bunun için destek veriyorlar. Binlerce yıldır birlikte yaşayan insanlarımızın arasını terör belası, fitne ve fesat deryası ile ayırmak istiyorlar.''

Öğrenciler tarafından hazırlanan gösterilerin sunulduğu törende daha sonra yıl içerisinde çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Halk Oyunları ekibi gösteri sundu. Gençlik spor İl Müdürlüğüne bağlı dağcılar da Cumhuriyet Meydanı'ndaki Şeyh Cami minaresine Türk bayrağı astı.

Kutlamalar geçit töreni ile tamamlandı.

Öte yandan, tören öncesi protokol tribünündeki 2 metrelik yükseklikten düşen Gülbahar Mahallesi muhtarı Fikri Yenigün yaralandı. Yenigün, ambulansla Rize Devlet Hastanesine götürüldü.

-EDİRNE-

Edirne'deki tören, Vali Mustafa Büyük, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Paşa Özen ve Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin, Edirne Valiliğinde tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Daha sonra Talatpaşa Caddesi'ndeki alanda devam eden törende, Vali Büyük, Tuğgeneral Özen ve Başkan Sedefçi, tören aracından halkı selamladı.

Vali Büyük, saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin kuruluş harcında tüm Anadolu insanı kadar Edirne ve Rumeli'nin de katkısı olduğunu belirtti.

Cumhutiyetin ilanının Türk milletinin şanlı tarihinde dönüm noktası olduğunu bildiren Büyük ''Cumhuriyet Türk milletinin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin bir ifadesidir. Cumhuriyet milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının bir göstergesidir. Cumhuriyet, birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimiz sürece olmaz denilenleri başardığımızın bir göstergesidir'' dedi.

Daha sonra resim, şiir, kompozisyon ve spor yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Tören halk oyunları ekiplerinin gösterileri ve geçit töreniyle sona erdi.

-DÜZCE-

Düzce 18 Temmuz Şehir Stadı'nda düzenlenen tören, Vali Bülent Kılınç, Garnizon Komutanı Albay Sabahattin Toprak ve Belediye Başkanı Mehmet Keleş'in, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamalarıyla başladı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması, halk oyunları gösterileri ve okunan şiirlerin ardından konuşan Vali Kılınç, Cumhuriyet'in kolay kurulmadığını ifade ederek, ''Osmanlı dönemi sonrasında kurulan Cumhuriyetimiz, savaşlarla kazanılmıştır, ilelebet yaşayacaktır. Bugün dünya'da doğu ve batıda halen savaşlar vardır. Cumhuriyetimizi yaşatmak bizim asıl görevimiz olacak ve emanet aldığımız Cumhuriyetimizi gençlere devrederek onların da ilelebet yaşatacaklarına inanıyorum'' diye konuştu.

Törende, Cumhuriyet Kupası, okullar arası kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren okulların yetkilileri ile öğrencilere ödülleri Vali Kılınç, Albay Toprak ve Başkan Keleş tarafından verildi.

Tören, öğrenciler, askeri birlik, okullar ve çeşitli kurumların yaptığı tören geçişiyle son buldu.

-KÜTAHYA-

Kütahya'da Zafer Meydanı'ndaki törenler, Vali Şükrü Kocatepe, İl Garnizon ve Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu ile Belediye Başkanı Mustafa İça'nın tören aracından vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.

Vali Kocatepe, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin, Türkiye için sadece bir yönetim şekli değil, Türk tarihindeki en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olduğunu söyledi.

Kocatepe, çağdaş açılımlarla Türk insanının ufkunu genişleterek ekonomik, sosyal ve siyasal hayata görülmemiş bir dinamizm kazandıran ve 85. gurur yılına ulaşan Cumhuriyet'in başarılarının, savaştan çıkmış, yanmış, yıkılmış, yokluklar içindeki bir ülkenin demokratik rejimle nereden nereye gelebileceğini en iyi biçimde ortaya koyduğunu anlattı.

Şükrü Kocatepe, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, ''yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılabın amacı, Türkiye Cumhuriyeti insanını tümüyle çağdaş ve tam anlamlı biçimde uygar bir toplum haline getirmektir. İnkılabımızın temel ilkesi budur'' sözünün, cumhuriyet ruhunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Daha sonra Bahattin Çini İlköğretim Okulu Halk Oyunları ekibince gösteri sunularak, öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.

Tören, öğrenci, asker, izci grupları ile çeşitli kurum ve kuruluşların araçlarından oluşan kortejin resmi geçidinin ardından sona erdi.

SAKARYA

Sakarya Atatürk Bulvarı'nda düzenlenen tören, Vali Hüseyin Atak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Veli Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran'ın, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve şiirlerin okunmasının ardından konuşan Vali Atak, cumhuriyet idaresine geçişin 85. yıl dönümünü kutladıklarını, Türkiye'nin bu idare altında varlığını sürdürmesinin, engin mutluluğunu, farklı sevinci ve üstün gururunu yaşadıklarını söyledi.

Cumhuriyetin ilanıyla birlikte bütün yurtta, eğitim ve kalkınma hamlesi ilan edildiğini ifade eden Atak, ''Atatürk'ün Türk milletine emanet ettiği Cumhuriyetimiz her zamankinden daha güçlü olarak tüm kurum ve kuruluşlarıyla emin adımlarla yola devam etmektedir'' dedi.

Kutlamalar, geçit töreniyle sona erdi.

-TRABZON-

Trabzon Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören, Vali Nuri Okutan, Garnizon Komutanı Vekili Albay Yüksel Sönmez ve Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu'nun, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamalarıyla başladı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması, halk oyunları gösterileri ve okunan şiirlerin ardından konuşan Vali Okutan, ''Cumhuriyet sadece bir yönetim şekli değildir, aynı zamanda Türk tarihinin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesidir'' dedi.

Son günlerde güvenlik güçlerine ve vatandaşlara karşı yapılan hain terör saldırılarını nefretle kınadığını da belirten Okuyan, ''Duyduğumuz elem ve acıdan yararlanarak birlik ve beraberliği bozmak isteyen provokatörler olabilir. Herkesi metanetli olmaya ve sağduyuya çağırıyor, toplumdaki kardeşliği bozacak eylem ve söylemlerden uzak olmaya davet ediyorum'' dedi.

Tören, bayram dolayısıyla düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi, askeri birlikler, öğrenciler ile kamu kuruluşlarının resmi geçidiyle sona erdi.

-TOKAT-

Tokat Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende, Vali Recai Akyel, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Bulut Ömer Mimiroğlu ve Belediye Başkanı Adnan Çiçek, vatandaşların bayramını kutladı.

Vali Akyel, törende yaptığı konuşmada, Türk milletinin Cumhuriyetin ilan edilişinin 85. yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu yaşadığını belirterek, ''Cumhuriyetimiz bugün 85 yaşında. Cumhuriyetimiz 1 yaşında gibi taze ve dinç, 1000 yaşında gibi deneyimli ve güçlü'' dedi.

Halk oyunları gösterileriyle devam eden törende, günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.

Kutlamalar, geçit töreniyle sona erdi.

-SAMSUN-

Samsun'da, Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun, Valilik binasındaki ''Yaşayan Atatürk Salonu''nda tebrikleri kabul etmesiyle başlayan törenler, Sahil Yolu'ndaki resmi geçitle devam etti.

Buradaki törende, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile halkı selamlayan Vali Güzeloğlu, yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 85. yıl dönümüne erişmenin onur ve şerefini yaşadıklarını söyledi.

Samsun'dan başlayan kurtuluş mücadelesinde hedefin ''Ya İstiklal Ya Ölüm'' olduğunu hatırlatan Vali Güzeloğlu, şöyle konuştu:

''Kurtuluş Savaşı milletimizin var olma sembolüdür. Cumhuriyet ise yeniden dirilişin, tam bağımsızlığın simgesidir. Türkiye Cumhuriyeti önünde uzanan yolda emin adımlarla ilerleyecektir. Cumhuriyeti korumak ve yaşatmak hepimizin namus ve şeref borcudur.''

Daha sonra günün anlamıyla ilgili şiirlerin okunması ve halk oyunları gösterilerinin ardından törene katılan askeri birlikler, okullar ve çeşitli kuruluşlar, tören geçişi yaptı.

Törenlere çeşitli kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

-ORDU-

Ordu'da Vali Ali Kaban'ın tebrikleri kabulünün ardından tören alanına geçildi. Burada Vali Kaban, Jandarma Komutanı Albay Celal Çürek ve Belediye Başkanı Seyit Torun halkı selamladı.

Daha sonra vatandaşlara hitap eden Vali Kaban, 85 yıl önce kurulan Cumhuriyet'in ne kadar önemli bir proje olduğunu ifade etti.

Cumhuriyetin öneminin bugünlerde daha iyi anlaşıldığını belirten Vali Kaban, ''Cumhuriyet rejiminin seçilerek ne kadar doğru bir iş yapıldığını bugünlerde güler yüzleri gördüğümüz zaman daha iyi anlamaktayız'' dedi.

Daha sonra askeri birlikler, okullar ve çeşitli kuruluşlar tören geçişi yaptı.

-AMASYA-

Amasya'daki törenler ise Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'in Vilayette tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

12 Haziran Stadı'nda devam eden kutlamalarda Vali Lekesiz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Canata ve Belediye Başkanı İsmet Özarslan, vatandaşların bayramını kutladı.

Lekesiz, törende yapıtğı konuşmada, Cumhuriyetin 85. yılını kutlamaktan büyük gurur duyduklarını ifade ederek, ''Bu milletin fertleri olan bizler üzerimize düşen görevi layıkıyla yapmanın gayreti içinde olursak, ülkemiz, Büyük Önder Atatürk ve mümtaz silah arkadaşlarının kuruluşta ortaya koydukları hedeflere ulaşacak ve muasır medeniyet seviyesini yakalayacaktır'' dedi.

Daha sonra askeri birlikler, okullar ve çeşitli kuruluşların katılımıyla tören geçişi yapıldı.

Törenleri, AK Parti Amasya Milletvekili Avni Erdemir ve Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Aksu'nun da aralarında bulunduğu çeşitli kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda kişi izledi.

-SİNOP-

Sinop'ta Vali Zeki Şanal'ın makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından İskele Meydanı'nda tören düzenlendi.

Vali Şanal, törende yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin 85. yılını kutlamaktan onur duyduklarını belirterek, ''Yüce Atatürk 'Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir' diyerek bugün 70 milyonluk Türkiye halkını Türk Milleti olarak tanımlamıştır'' diye konuştu.

Daha sonra şiirler okunurken, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen etkinliklerde başarı gösterenlere plaket verildi.

Törenlere, Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Akış ve Belediye Başkanı Zeki Yılmazer ile çeşitli kuruluşların temsilcileri katıldı.

-ÇORUM-

Çorum'da, Vali Mustafa Toprak'ın, Belediye Başkanı Turan Atlamaz ve Garnizon Komutanı Albay Eyüp Bölük ile birlikte Valilik makamından tebrikleri kabulü ile başlayan kutlamalar, Dr. Turhan Kılıçcıoğlu Stadyumu'nda devam etti.

Törende konuşan Vali Toprak, Ulu Önder Atatürk'ün sadece savaş kazanan bir komutan değil, aynı zamanda yeni Türk toplumuna yön veren bir önder olduğunu vurguladı.

Bin yıllık bir devlet geleneği olan Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduktan sonra da hem iç hem de dış saldırılarla karşı karşıya kaldığını belirterek, ''Atatürk ilke ve inkılaplarının ışığında Cumhuriyetimizin tüm değerleriyle gelecek kuşaklara aktarılması ve sonsuza kadar yaşatılması ortak sorumluluğumuzdur'' dedi.

Halk oyunları ekibinin gösterileriyle devam eden tören, stattaki askeri birlikler, esnaf ve sanatkarlar, sporcular ve öğrencilerin tören geçidiyle son buldu.

-AFYONKARAHİSAR-

Afyonkarahisar'daki ilk tören Kocatepe Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasıyla başladı.

Valilik önündeki Cumhuriyet meydanında düzenlenen törende konuşan Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, ''Cumhuriyet rejimi, insan unsuruna verdiği değer, insan hak ve hürriyetlerine gösterdiği saygı nedeniyledir ki, çağdaşlaşmayı, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmayı en iyi şekilde gerçekleştiren bir ortam oluşturmuştur'' dedi.

Törende, şiirlerin okunmasının ardından halk oyunları gösterileri düzenlenirken, ''Cumhuriyet'' konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmasında dereceye girenlene ödülleri verildi.

Törenlere, İkmal Komutanı Tuğgeneral İzzet Ocak, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Abdullah Kaptan, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe, Jandarma Albay Ünal Ödemiş, Emniyet Müdürü Natık Canca ve çok sayıda vatandaş katıldı.

SİVAS

Sivas Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören, Vali Veysel Dalmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Doğan İnce ve Belediye Başkanı Sami Aydın'ın, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamalarıyla başladı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması, halk oyunları gösterileri ve okunan şiirlerin ardından konuşan Vali Veysel Dalmaz, ''Bugün, Cumhuriyetimizin 85. kuruluş yılını Cumhuriyet kenti Sivas'ta, sizlerle birlikte büyük onur ve coşkuyla kutlamanın sevincini yaşıyoruz'' dedi.

29 Ekimin, umudun, azmin, inancın, yeniden doğuşun, kısacası bir mucizenin tarihi olduğunu ifade eden Dalmaz, ''Bu denli önemli bir bayramı, Atatürk'ün ifadesiyle Anadolu'nun en güvenli yerinde, Sivas'ımızda, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı kentte kutlamak daha da özeldir'' diye konuştu.

Törende Cumhuriyet Kupası Okullar Arası Futbol ve Satranç turnuvalarında dereceye giren okulların yetkilileri ile öğrencilere ödülleri de Dalmaz, İnce ve Aydın tarafından verildi.

Tören, öğrenciler, sporcular, askeri birlikler, Ulusal Kurtuluş Mücadelesi'nde yer alan temsili birlikler, gaziler ve çeşitli kurumların yaptığı tören geçişiyle son buldu.

Törene katılan öğrenciler, askeri birlikler ve gazilerin geçişi sırasında, ''En büyük asker, bizim asker'', ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' şeklinde sloganlar attılar.

-AYDIN-

Aydın'da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Vali Mustafa Malay'ın tebrikleri kabulüyle başladı.

İstasyon Meydanı'nda devam eden törende, Vali Malay, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Faik Canbolat, Belediye Başkanı İlhami Ortekin'in, halkın bayramını selamlaması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

Törende konuşan Aydın Valisi Mustafa Malay, Türkiye Cumhuriyeti'nin çok zor şartlarda kurulduğunu, bu nedenle geleceğin teminatı olan gençlerin Cumhuriyeti ilelebet muhafaza etmesi gerektiğini vurgulayarak, ''İçimizdeki hainler ve destekçileri iyi bilsinler ki Türk Devleti ülkesi ve milletiyle bir bütündür. Devletin tekliği ve milletin birliği tartışılamaz'' dedi.

Konuşmanın ardından Cumhuriyet Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Geçit töreni sırasında Aydın Jandarma Komutanlığı Filosuna ait iki helikopterin alçak uçuş yapması büyük alkış aldı.

-ŞANLIURFA-

Şanlıurfa'da Atatürk Bulvarı'ndaki törenlerde, çeşitli okullardan öğrencilerin tören alanındaki yerini almasının ardından Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Taci Kurul ve Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, üstü açık askeri bir araçla tören alanındakilerin bayramını kutladı.

Vali Yusuf Yavaşcan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin yok edilmek istenen bir ulusun, yeni bir devlet oluşturmak ve bağımsızlığına kavuşmak amacıyla giriştiği mücadelenin sonucunda kurulduğunu söyledi.

Türkiye'nin zor günlerinde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun, Çanakkale'de birçok ulusun modern silahlarla donatılmış kuvvetlerine karşı göğsünü siper ederek verdiği onur mücadelesiyle bütün dünyaya örnek olduğunu belirten Yavaşcan, ''Yüce Türk ulusunun göğsünden bir ışık gibi çıkan, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, 19 Mayıs 1919 günü Samsun'da yakılan meşalenin ışığı, Kurtuluş Savaşı'nda da milletimizin kenetlenerek verdiği özgürlük mücadelesinin ardından ilan edilen Türkiye Cumhuriyeti'yle sonsuza kadar parlayacaktır'' diye konuştu.

Konuşmanın ardından üzerlerinde ay yıldız ve Atatürk resimlerinin yer aldığı tişörtler bulunan çeşitli okullardan yüzlerce öğrenci, tören alanından geçiş yaptı.

Askeri birliklerin geçişi sırasında Aselsan tarafından üretilen yerli füze savunma sistemleri dikkat çekti. Geçişte gaziler de vatandaşları selamladı.

Bu arada, tören öncesinde Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şubesi bünyesinde görev yapan ''Panzer'' adlı eğitimli köpek tarafından tören alanında arama yapıldı.

-BOLU-

Bolu'daki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Atatürk Stadyumu'nda yapıldı.

Vali Halil İbrahim Akpınar, Garnizon Komutan Vekili Kurmay Albay Halil Ses ve Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın tebrikleri kabul etmesiyle başlayan törenlerin ardından, Atatürk Stadyumu'nda gösteriler düzenlendi.

Törende konuşan Vali Akpınar, Cumhuriyet ve demokrasinin önemine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Problemlerimizi, gelişmekte olan demokrasilerde görülmeyen bize özel yasaklarla, baskıcı yöntemlerle, insanları yıldırarak ve partileri kapatarak çözemeyiz. Ölmeyi ve öldürmeyi kutsayarak, başkalarının ölen çocuklarının arkasından hamasi nutuklar atarak da çözemeyiz. Başka ülkeler de gelip, bizim problemleri çözemezler.''

Kutlamalar, Vali Akpınar'ın konuşmasının ardından Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığına bağlı birliklerin ve öğrencilerinin geçişleri ile sona erdi.

-HATAY-

Hatay'daki kutlama törenlerine, Vali Nusret Miroğlu'nun makamında Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Recep Orhan Bakırcı, CHP Hatay Milletvekili Fuat Çay, Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu ile tebrikleri kabul etmesiyle başlandı.

Daha sonra Atatürk Caddesi'nde devam eden törende konuşan Vali Miroğlu, Cumhuriyetin, Türk ulusunun tarih sahnesinde yeniden dirilişinin adı olduğunu söyledi.

Herkesin, bağımsızlığın, hürriyetin ve Cumhuriyetin değerini bilerek, çalışması ve üretmesi gerektiğini ifade eden Miroğlu, ''Bölgesinde barışın ve istikrarın sembolü olan Cumhuriyetimiz, Atatürk'ün bize hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmayı temel ilke edinmiştir. Türkiye Cumhuriyeti, bu düşünce ve amaçla geleceğe yönelmiş, emin adımlarla küresel güç olma yolunda ilerlemektedir'' dedi.

Konuşmaların ardından resmi geçit yapıldı. Geçiş sırasında Mustafa Gençay İlköğretim Okulu öğretmeni Cazibe Kılıçoğlu baygınlık geçirdi. Sağlık ekiplerinin müdahale ettiği Kılıçoğlu, Antakya Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Törene, Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda, Emniyet Müdürü Osman Çapalı, Baro Başkanı Sinan Akgöl, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

MERSİN

Mersin Cumhuriyet Alanı'ndaki törenler, Vali Hüseyin Aksoy, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Soner Polat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ın halkı selamlaması ile başladı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 85. yıl dönümünü büyük bir coşku ve gururla kutladıklarını belirten Vali Aksoy, ''Ulusal kurtuluş savaşının zaferle sonuçlanması, laik, demokratik ve çağdaş yeni Türk devletinin kurulmasının, devletin ve toplumun yeniden yapılanmasının yolunu açmıştır'' dedi.

Aksoy, Cumhuriyetle birlikte çağdaş yönetim biçimine kavuşan Türk milletinin dünyada takdirle karşılandığını ifade etti.

Vali Aksoy'un konuşmasının ardından Mersin Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu ile Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösteri sundu. Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı bir helikopterin alan üzerinde uçuş yaptığı tören, düzenlenen resmi geçitle sona erdi.

Bu sırada, bir öğrenci tören alanında baygınlık geçirdi. Öğrenciye sağlık ekipleri müdahale etti.

Vatandaşların da büyük ilgi gösterdiği törene, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, CHP Mersin milletvekilleri İsa Gök ve Vahap Seçer ile öğrenciler katıldı.

-ARTVİN-

Artvin'de, Vali Cengiz Aydoğdu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Mustafa Erdem ve Belediye Başkanı Emin Özgün ile birlikte makamında tebrikleri kabul etti.

Daha sonra Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Vali Aydoğdu, Garnizon Komutanı Erdem ve Belediye Başkanı Özgün, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Vali Aydoğdu, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin Türk milletinin sonsuzluk yolculuğunda önemli bir aşamayı teşkil ettiğini ifade etti.

Dünyayı yönetmek tecrübesine sahip olan Türk halkının, 29 Ekim 1923'te Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kararıyla ezelden ebede devam eden sonsuzluk yolculuğuna Cumhuriyetle devam etme kararı aldığını vurgulayan Aydoğdu, ''Bugünlerdeki coşku gösteriyor ki büyük dünya devleti olarak sonsuza kadar Türk Devleti devam edecektir'' dedi.

Kutlamalarda, yıl içerisinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Daha sonra kutlamalar, öğrencilerin şiir okuması ve halk oyunları gösterilerinin ardından yapılan geçit töreni ile sona erdi.

-ÇANAKKALE-

Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, 18 Mart Stadı'ndaki törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in ilk dönemi olan 1923-1938 yıllarında, Türkiye'de çağdaş, modern, güçlü ve demokratik bir devlet çatısı ve yapısını kurmayı amaçlayan, köklü yapısal değişim ve dönüşümler gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkiye'yi bulunduğu çizgiden daha ileri hedeflere taşımak ve uluslararası alanda rekabet gücü yüksek bir devlet haline getirmek için çalışkan, üretken ve yenilikçi bir toplum yaratılması gerektiğine işaret eden Kırlı, ''Milli mücadele zafere ulaştıktan sonra, büyük lider Atatürk ve mücadele arkadaşları, Cumhuriyet gibi muazzam bir inkılabı Türk milletine kazandırarak, Türkiye tarihinde yeni bir altın sayfa açmışlardır'' dedi.

Kırlı, Türk vatandaşları olarak birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde ülkenin kalkınması, gelişmesi, sosyal refah seviyesine yükseltilmesi için azami çaba gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Şiirlerin okunduğu, halk oyunları gösterilerinin sunulduğu tören, resmi geçitle sona erdi.

Törene, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tümamiral Serdar Dülger, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, askeri ve sivil yetkililer ile vatandaşlar katıldı.

-KAYSERİ-

Kayseri'de düzenlenen törenler, Vali Mevlüt Bilici'nin tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Kutlama programı daha sonra Mustafa Kemal Paşa Bulvarı'ndaki törenle devam etti.

Tören, Vali Bilici, Garnizon Komutanı Tümgeneral Rıdvan Ulugüler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin vatandaşların bayramlarını kutlamalarıyla başladı.

Vali Bilici, törende yaptığı konuşmada, Türk milletinin, Atatürk'ün önderliğinde vatanının her karış toprağını şehit kanlarıyla yoğurduğunu ve var oluş mücadelesini kazanarak milletin birlik ve bütünlüğüne, hürriyet ve istiklaline sahip çıktığını vurguladı.

Öğrencilerin şiirler okuduğu tören, daha sonra resmi geçitle devam etti. Resmi geçidi izleyen vatandaşlar, ellerindeki bayraklarla bayram coşkusuna ortak oldu.

Resmi geçit töreninde Mustafa Germirli İmam Hatip Lisesinde öğrenim gören Afrika kökenli öğrenciler de yürüdü.

Törene, ayrıca Büyükşehir Belediyesinin daveti üzerine Bosna Hersek'ten gelen Mostar Yaşlılar Derneği üyesi bir grup da katıldı. Ayrıca, AB programları kapsamında Nuh Mehmet Baldöktü Anadolu Lisesinin daveti ile İskoçya, İtalya, Romanya ve Bulgaristan'dan gelen öğrenci ve öğretmenler de ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak bayram coşkusuna ortak oldu.

Öte yandan, Erciyes İzcilik Kulübü üyeleri, Yıldırım Beyazıt Polis Merkezi bahçesinde ''Cumhuriyet Kampı'' kurdu. Vali Mevlüt Bilici, Garnizon Komutanı Tümgeneral Rıdvan Ulugüler, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz, Emniyet Müdürü Orhan Özdemir ile Mostar Yaşlılar Derneği üyeleri, kampı ziyaret etti.

İzci fuları takan ziyaretçiler, izcilerin iki ağaç arasına ipten kurdukları ''maymun köprüsü''ndeki gösteriyi de izledi.

ERZURUM

Erzurum'da, Hastaneler Caddesi'nde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Erzurum Valisi Sami Bulut, 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Tevfik Özkılıç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükleri, halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı törende, protokol üyelerinin oturduğu bölümün önüne, uzaktan kumandalı patlayıcılara karşı önlem olarak sinyal kesici jammer cihazı yerleştirildi.

Vali Bulut, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin, Türk milletinin binlerce yılık tarihi boyunca gerçekleştirdiği en büyük atılım olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin kuruluşunun, toplum olarak yanmış, yıkılmış, istila edilmiş bir coğrafya üzerinde yeniden dirilişin sonucu olarak gerçekleştiğini ifade eden Bulut, ''Milletimizin bağımsız ve özgür yaşam kararlılığı Türkiye Cumhuriyeti'nin tarih sahnesindeki yerini alması ve emin adımlarla hedeflerine yürümesinin yolunu açmıştır'' dedi.

Törende daha sonra, Topçu Kurmay Albay Sedat Çabuk, Cumhuriyetin kuruluş sürecini anlattı.

Tören birliklerinin yürüyüşü ile devam eden kutlamalar, 9. Kolordu Komutanlığı Bando Takımı'nın Havuzbaşı'ndaki halk konseriyle sona erdi.

-KONYA-

Konya'da Ferit Paşa Caddesi'nde düzenlenen törende konuşan Vali Osman Aydın, tarih sahnesinden yok edilmek istenen büyük Türk milletinin, Atatürk önderliğinde kaderine el koyup, Kurtuluş Savaşı'nı kazanarak, 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti olarak yeniden doğduğunu belirtti.

Cumhuriyetin büyük bir dönüşüm, hayatın her alanını kapsayan bir zihniyet değişim hareketi olduğunu ifade eden Aydın, ''Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kuruluşundan günümüze dev eserler inşa etmiş, milletimize en mamur dönemi yaşama imkanı sağlamıştır. Demokratik ve laik cumhuriyetin aydınlık geleceğine engel olmak isteyen, Türkiye üzerinde haince emeller besleyen iç ve dış mihraklar dün olduğu gibi bugün de mevcut''dedi.

Tören, halk oyunları gösterilerinin arından askeri birlikler, öğrenciler, gaziler ve çeşitli kurumların yaptığı tören geçişiyle sona erdi.

Törene, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Garnizon Komutanı Tümgeneral Alaeddin Örsal, 3. Ana Jet Üst Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Bertan Nogaylaroğlu, Konya Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ergun Koçak, merkez Selçuklu, Karatay ve Meram belediye başkanları, daire amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

-TEKİRDAĞ-

Tekirdağ'da Orduevi önünde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, törende yaptığı konuşmada, vatandaşların bayramlarını kutladı.

Terör örgütünün eylemleri sonucu şehit düşen güvenlik güçlerinin acısını hala yaşadıklarını ifade eden Vali Doğan, şunları kaydetti:

''Ülke olarak bu yıl ağzımızın tadıyla Cumhuriyet Bayramı'nı idrak ettiğimizi söylemeye imkan bulamıyoruz. 17 şehidin daha yasını tutarken, bu kez de Diyarbakır ve Hakkari'de 5'er vatan evladını daha kara toprağın bağrına emanet etmek zorunda kaldık. Şüphesiz terörün de bir maksadı vardır. Bu maksat aziz milletimizin bilmediği bir konu da değildir.''

Törende, Cumhuriyet konulu resim, afiş, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödülleri verildi.

Kutlamalar, halk oyunu ekiplerinin gösterisi ve resmi geçitle sone erdi.

-MALATYA-

Malatya'da Hükümet Meydanı'nda düzenlenen törende, Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Hasan Fehmi Canan ve Malatya Belediye Başkanı Cemal Akın, üstü açık bir araçla halkı selamlayarak, bayramlarını kutladı.

Vali Daşöz, bayram dolayısı ile yaptığı konuşmada, cumhuriyetin Türk milletinin tarihindeki en önemli aydınlanma, gelişme ve modernleşme dönemi olduğuna dikkati çekti.

Daşöz, şöyle konuştu:

''Maalesef son günlerde bu kanlı saldırılarını artırarak çok sayıda askerimizi, polisimizi ve insanımızı şehit etmişler ve birçok şehrimizde çocukları da kullanarak kargaşa çıkarmaktadırlar. Bu hainlerin akıttıkları kanlarda boğulacaklarından ve tarihin karanlıklarına gömüleceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın.''

Konuşmaların ardından 2. Ordu Komutanlığı'na bağlı askerler ve askeri araçlar, lise ve ilköğretim okulları, Malatya Belediyesi Mehter Takımı, jandarma ve polis resmi geçit yaptı.

-KIRKLARELİ-

Kırklareli'de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Vali Hüseyin Avni Coş, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Vekili Kurmay Albay Zorlu Topaloğlu ile Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan'ın tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Daha sonra Vilayet Meydanı'nda düzenlenen törende Vali Çoş, Kurmay Albay Topaloğlu ile Belediye Başkanı Çağlayan, halkın bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından konuşan Vali Coş, Cumhuriyetin 85. kuruluş yıl dönümünü ve Cumhuriyet Bayramını gururla, onurla, coşkuyla ve umutla kutladıklarını söyledi.

Cumhuriyetin ilanının, Türk milletinin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından birisi olduğunu ifade eden Coş, '' Türkiye Cumhuriyeti, gerekirse geçmişte olduğu gibi, binlerce, on binlerce, yüz binlerce şehit verecek ancak ülkemizin parçalanmasına, aziz milletimizin bölünmesine asla izin vermeyecektir. Cumhuriyet, milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin ifadesidir'' dedi.

Konuşmanın ardından şiirler okunarak, halk oyunları gösterileri sunulurken, kutlamalar geçit töreniyle sona erdi.

Bu arada CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, protokolde kendisine yer ayrılmamasına tepki göstererek, törenleri vatandaşların arasında izledi.

Sivil polis ekiplerinin yanına gelmesinden rahatsız olan ve onlarla kısa süreli tartışma yaşayan Dibek, tören sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, uzun süredir uygulanan protokol oturma düzenin bu bayram değiştirildiğini iddia ederek, kendisine gösterilen yerde oturmadığını söyledi.

Dibek, yetkililere tepki göstererek, ''Böyle kalkıp egolarıyla, kinleriyle, hırslarıyla hararet edemezler'' diye konuştu.

-ISPARTA-

Isparta'daki törenler, Vali Şemsettin Uzun'un, Valilik binasında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Ardından Hükümet Meydanı'na gelen Vali Uzun, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Enver Topuz ve Belediye Başkanı Hasan Balaman, askeri araçla halkın bayramını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Vali Uzun, son günlerde yaşanan terör olaylarına değindi.

Vali Uzun, Türkiye'yi hiçbir gücün bölemeyeceğini belirterek, ''Türk Milleti, doğusuyla, batısıyla, güneyiyle kuzeyiyle kardeş bir ülkedir. Türk halkı bölünmez bütünlüğünü rahatsız edecek her türlü terör olaylarına karşı gereken cevabı da vermektedir ve vermeye de devam edecektir'' dedi.

Halk oyunları gösterilerinin ardından düzenlenen spor yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Tören geçişi sırasında DSİ ve Isparta Belediyesi'ne ait araçlardan, vatandaşların üzerine gül suyu serpildi.

Bu arada geçit törenine katılmak isteyen Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Isparta Şubesi üyelerine, izin verilmedi.

ADD Isparta Şube Başkanı Mahmut Özyürek, ''Vali bu emrin siyasi sorumluluğuna katlanmak zorundadır. Bu emri veren Vali hakkında gerekli yasal yollara başvurulacaktır'' dedi.

Isparta Valisi Şemsettin Uzun da gazetecilere yaptığı açıklamada, geçit törenine katılmak isteyenlerin önceden izin almaması gerektiğini belirterek, ADD yönetiminin böyle bir başvurusu olmadığını söyledi.

ESKİŞEHİR

Eskişehir Atatürk Bulvarı'ndaki törenler, Vali Kadir Çalışıcı, İl Garnizon Komutan Vekili Tümgeneral Semih Birdoğan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in üzeri açık araçtan vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.

Vali Çalışıcı, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyet bayramının 85. yıl dönümünü övünçle ve gururla kutladıklarını belirterek, bayramı kutlarken Cumhuriyete giden zor ve meşakkatli günleri yeniden andıklarını kaydetti.

Yurdu kurtaran ve Cumhuriyeti kuran büyük Atatürk'ü ve onun dava arkadaşlarını minnetle ve şükranla andıklarını ifade eden Vali Çalışıcı, şöyle konuştu:

''O günleri bilmeden, bugünleri anlamak geleceği kurmak mümkün değildir. Bugün 72 milyon genç ve dinamik nüfusuyla, dünyanın 16. en büyük ekonomisine, en büyük ve en güçlü ordularından birisine, en önemlisi Atatürk'ün gösterdiği hedefe kilitlenmiş, O'nun emaneti Cumhuriyete gözü gibi bakan bir gençliğe sahip Türkiye Cumhuriyeti her türlü zorluğu ve her türlü güçlüğü yenecek kudrettedir.

Emperyalist devletlerin maşası, iş birlikçisi ve piyonu, terörist örgüt ve yandaşları, ötelerden gelen ağababalarına güvenerek, zaman zaman efelenmeye çalışan aşiret bozuntuları yolumuza taş koymaya çalışsa da zaman zaman şehitler versek de dev uyanmıştır artık. Yolumuza çıkan bu bedhahlar, böcekler gibi ezilmeye mahkumdurlar. Zira ihtiyar tarih bütün şaşmazlığıyla bunu böyle söylüyor.''

-EN BÜYÜK BAYRAM: CUMHURİYET-

Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşma yapan Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Topuzelli, tarihi şan ve şerefle dolu, tarih sahnesine çıktığı günden beri kahramanlıkları destanlaşarak dilden dile aktarılan bir milletin en büyük bayramını kutladığını belirterek, binlerce yıldan beri dünyanın bilinen her köşesinde bağımsız devlet kuran, özgürlük tutkunu Türk milletinin Cumhuriyetin kuruluşunun 85'inci yıl dönümünü kutlamanın engin sevincini ve haklı gururunu yaşadığını bildirdi.

Batı'da yoğun mücadelelerle birkaç yüzyılda getirilebilen yönetim biçiminin Türkiye'de birkaç hafta içinde gerçekleştirildiğini anlatan Yüzbaşı Topuzelli, şöyle devam etti:

''Bu güç işi başarmak için eskiden gelen bir mücadele birikimi yoktu ama toplumsal dayanağı elbette vardı. Yaşam süresini dolduran kişi egemenliği, çürümüşlüğüyle yönetim işleyişini bozmuş, Türk halkına büyük zarar vermişti. Halk eskiden kurtulmak, gelişip gönencini arttırmak istiyor, isteğinin eski düzenle gerçekleşemeyeceğini hissediyordu. Durumunun düzelmesi için bir şeyler yapılması gerektiğini anlıyor, ancak bu eğilime bir ad koyamıyordu. Güvendiği yerden gelen ve katılımcı geleneğiyle örtüşen Cumhuriyet önerisine karşı çıkmadı, kabullenip hemen sahiplendi. Atatürk'ün Cumhuriyeti ilan ederken dayandığı ana güç Türk halkındaki bu inanç ve verdiği bu destekti. Ölmeyeceğiz, bağımsızlığımızı muhafaza ederek yaşayacağız ve milletimizi daima bağımsız görmekle bahtiyar olacağız.''

Atatürk Bulvarı'nda coşkuyla kutlanan bu yılki törenlere vatandaşın büyük ilgi gösterdiği gözlendi. Bulvar boyunca vatandaşların ev ve iş yerlerine Türk bayrağı astığı görüldü.

Kent içi ulaşımda kullanılan tramvaylara da ''Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun '' yazıldı. Alışveriş merkezlerine ve çarşılara da çok sayıda Türk bayrağının asıldığı gözlendi.

İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı motosikletli yunus ekipleri de gösteri yaptı. Beğeniyle izlenen yunus ekiplerinin gösterisi uzun süre alkışlandı. Protokol üyeleri ve vatandaşlar hep birlikte 10. Yıl Marşı'nı okudu.

Bu arada 1. Hava Kuvveti Komutanlığı uçakları Atatürk Bulvarı üzerinde gösteri uçuşu yaptı. Daha sonra askeri bando eşliğinde öğrenci, asker, izci grupları ile çeşitli kurum ve kuruluşların araçlarından oluşan kortejin resmi geçidinin ardından sona erdi.

-GAZİANTEP-

Gaziantep'te Cumhuriyetin 85. yıl dönümü kutlamaları Kamil Ocak Stadı'nda gerçekleştirildi.

Kutlamalar kapsamında Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şendoğan Karakuş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, vatandaşların ve törene katılanların bayramını kutladı.

Vali Kamçı, törende yaptığı konuşmada, bağımsızlığa göz diken bütün yıkıcı ve bölücü mihraklara ve milletimiz üzerinde oynanan oyunlara karşı sarsılmaz bir iradeyle karşı durmanın her Türk ferdinin en temel görevi olduğunu vurguladı.

Bugün 85. yılına ulaşan Cumhuriyetin ilkelerinden ödün vermeden, hoşgörü, uzlaşma, birlik, beraberlik ve barış içinde yaşamanın herkesin ülkesine karşı milli bir görevi olduğunu ifade eden Kamçı, şöyle konuştu:

''Hiç kimsenin demokrasi ve Cumhuriyetimizin sunduğu hak ve özgürlükleri kullanarak milletimizin varlığı, bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğüne saldırmaya hakkı yoktur. İçten ve dıştan gelen bölücü düşüncelerle, nifak yaratmak isteyenler emellerine asla ulaşamayacaklar.

Bu odakların yüreği vatan sevgisiyle dolu aziz Türk milletinin sarsılmaz irade ve kararlılığı karşısında tutunamayacağını bir kez daha vurgulamak istiyorum. Son günlerde meydana gelen terör saldırılarında canlarını kaybeden aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.''

Tören kapsamında geçit töreni yapıldı, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi, halk oyunları gösterileri sunuldu.

-GİRESUN-

Giresun Atatürk Stadı'nda düzenlenen törene, Vali Mustafa Taşkesen, CHP Giresun Milletvekili Eşref Karaibrahim, Giresun Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Erhan Güder, Belediye Başkanı Hurşit Yüksel, Cumhuriyet Başsavcısı Radi Akyol, Adalet Komisyonu Başkanı Halil Adıgüzel, daire amirleri, sivil toplum örgütü başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Vali Taşkesen, Tuğgeneral Güder ve Belediye Başkanı Yüksel halkın bayramını kutladı.

Vali Taşkesen, törende yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 85. yıl dönümünü gurur ve sevinç hisleri eşliğinde milletçe kutlamanın büyük mutluluğunun yaşandığını söyledi.

İnsana ''hak ve sorumluluk sahibi vatandaş'' sıfatı kazandıran Cumhuriyetin, maddi ve manevi kalkınmanın da önünü açtığını ifade eden Taşkesen, ''Çünkü, bilimde sanatta, ekonomide gelişmenin temelinde insanın düşünce gücü ve teşebbüs kabiliyeti yatmaktadır. Bu noktada Cumhuriyet felsefesinin çağdaş standartlarla ilişkisi son derece önemlidir. Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve evrensel hak ve özgürlük standartlarının yaşatılması, Cumhuriyetin temel hedefidir'' dedi.

Konuşmanın ardından Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Tören, şiirlerin okunması, öğrencilerin çeşitli gösteriler yapmasının ardından bugün Halk Plajı'nda düzenlenen atlı cirit müsabakasına katılacak Malatya ve Kars atlı cirit spor kulüplerinin de katıldığı tören geçişiyle sona erdi.

-BAYBURT-

Bayburt Cumhuriyet Caddesi'ndeki törene, Vali Kerem Al, Garnizon Komutanı Kurmay İstihkam Albay İkrami Özturan, Belediye Başkanı Bekir Çetin, Eğitim Fakültesi Dekanı Ahmet Gürses, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Necati Ekici, daire amirleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşon katılımıyla gerçekleşti.

Bayburt Valisi Kerem Al'ın makamında tebrikleri kabulü ile başlayan program, Cumhuriyet Caddesi'ndeki tören alanında, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ve bayrağın göndere çekilmesi ile devam etti.

Bayburt Valisi Kerem Al burada yaptığı konuşmada, Türk milletinin kahramanlık destanları yaparak gerçekleştirdiği milli mücadelenin sonunda kurduğu Cumhuriyeti büyük bir coşku, sevinç ve mutlulukla kutladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Cumhuriyet, Türk milletinin binlerce yıllık tarihi boyunca gerçekleştirdiği en büyük atılımdır. Cumhuriyetimizin kuruluş süreci de milli tarihimizin kaydettiği en büyük ve en şanlı mücadelelerden biri olmuştur. Bu mücadele, toplum olarak yanmış, istila edilmiş bir coğrafya üzerinde yeniden dirilişimizin ifadesidir. Cumhuriyet bir yönüyle bir milletin yeniden ayağa kalkmasının, şahlanışının semeresidir. Türk milletinin kaderine hakim olduğu, tebaalıktan vatandaşlığa yükseldiği değerler sisteminin adıdır. Bize emanet edilmiş hayati önemde bir değer ve vazgeçilmez bir mirastır.''

Öğrencilerin Cumhuriyet ile ilgili şiirler okumaları ile devam eden tören, Cumhuriyet haftası ile ilgili şiir, kompozisyon, satranç müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi, Yüzbaşı Şehit Ağah İlköğretim Okulu Halkoyunları ekiplerinin gösterileri ve tören geçişi ile sona erdi.

-ADIYAMAN -

Adıyaman Atatürk Stadyumu'nda düzenlenen Cumhuriyetin 85. yıl kutlamaları, Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Osman Salık ve Belediye Başkanı Necip Büyükaslan'ın törene katılan öğrencileri ve halkı selamlaması ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Cumhuriyet idaresinin, basit bir ifade ile halk idaresi olduğunu, halkın kendi kendini idare etmesi olduğunu söyledi.

Törende, Cumhuriyet koşusunda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Tören, öğrencilerin şiirler okuması, halk oyunları gösterisini sunması ve geçit töreniyle sona erdi.

Adıyaman'da ayrıca, Adıyaman Üniversitesi tarafından fener alayı düzenlendi.
Cumhuriyet Fener Alayı yürüyüşü sonrasında Adıyaman Valiliği önünde düzenlenen Edip Akbayram konseri Hükümet Meydanı'nı dolduran yaklaşık 5 bin kişi tarafından büyük bir coşku ile izlendi.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, törende yaptığı konuşmada, Adıyaman Üniversitesine Türkiye'nin her yerinden öğrenci geldiğini, Cumhuriyetin 85. yılında bu öğrencilerle Adıyaman halkının kol kola yürüdüğünü söyledi.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA ''CUMHURİYET SERGİSİ'' AÇILIRKEN, YOLCULARA DA TÜRK BAYRAĞI DAĞITILDI

Cumhuriyet'in 85. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Atatürk Havalimanı'nda ''Cumhuriyet Sergisi'' açıldı.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali'ndeki TAV Havalimanları Holding (TAV) Galeri'de açılan sergide, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün farklı dönemlerde çekilen ve az rastlanan resimleri yer alıyor.

TAV Kurumsal İletişim Koordinatörü Bengi Vargül, Türkiye Cumhuriyeti'nin 85. yılı kapsamında gerçekleştirdikleri sergiyle, yolculara geçmişten bugüne bir yolculuk yaptırdıklarını söyledi.

Vargül, ''Kurtuluş Savaşı'ndan Cumhuriyet'in ilanına kadar herkesi gururlandıran başarılarla birlikte, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'i ve sonrasında her alanda yaşanan yenilik hareketlerini fotoğraflarla anlatan sergi, İzmir Adnan Menderes ve Ankara Esenboğa Havalimanı'nda da yolcularımızla buluşuyor'' dedi.

Serginin açılışının ardından TAV çalışanlarınca tüm yolculara Türk Bayrağı dağıtıldı.

MARMARİS'TE 16 ÜLKEDEN 121 TEKNE, TÜRK BAYRAKLARI VE ATATÜRK POSTERLERİ İLE MARŞLAR EŞLİĞİNDE ''CUMHURİYET'E SAYGI'' GEÇİŞİ YAPTI

Muğla'nın Marmaris ilçesinde düzenlenen ''19. Uluslararası Marmaris Yat Yarışları''na katılan 16 ülkeden 121 tekne, Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile marşlar eşliğinde ''Cumhuriyet'e Saygı'' geçişi yaptı.

Marmaris Uluslararası Yat Kulübü tarafından düzenlenen yarışlara katılan tekneler, yat limanından geçip, Atatürk anıtı karşısında toplanarak, ''sevgi çemberi'' oluşturdu.

Türkiye, Rusya Federasyonu, Almanya ve Hollanda'nın da aralarında olduğu 16 ülkeden 121 tekne, astıkları Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile 10. Yıl ve Gençlik Marşları eşliğinde ''Cumhuriyet'e saygı'' geçişi yaptı. Yarışa katılan teknelerin 800 kişilik mürettebatından bir bölümünün ise ay yıldızlı tişörtler giydikleri gözlendi.

Marmaris Uluslararası Yat Kulübü Başkanı Yalçın Çetin, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Yarışa katılan 121 yatın katılımıyla Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında (Cumhuriyet'e Saygı Geçişi) etkinliği düzenledik'' dedi.

Yarışa katılan yabancı yarışmacılara Türkler için bugünün ne denli önemli olduğunu anlattıklarını ifade eden Çetin, ''Yabancılar, böyle bir katılıma mecbur değillerdi. Bu törene katılmaları ve Türk bayrakları taşımaları bugüne gösterdikleri saygıyı gösteriyor. Türk teknelerinin katılımını bekliyorduk ama yabancı teknelerin de katılmasından mutlu olduk'' diye konuştu.

Bu arada, saygı geçişi sırasında Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve vatandaşlar tekneleri selamlayarak, alkışladı. Yarışın, ''açık deniz etabı'' ile devam edeceği bildirildi.

Yelkenlilerin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla vatandaşların ve turistlerin ziyaretine açılan donanma gemileri ''TCG Giresun Firkateyni'' ve ''TCG Gemlik Firkateyni''ni de selamladıkları görüldü.

DAĞCILAR, CUMHURİYETİN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ DOLAYISIYLA ERCİYES DAĞI'NA ZİRVE TIRMANIŞI YAPTI

Balkan Ülkeleri Dağcılık Federasyonu üyesi bir grup dağcı, Cumhuriyetin 85. yıl dönümünde, Erciyes Dağı'na zirve tırmanışı yaptı.

Erciyes Dağcılık Kamp Merkezi'nde toplanan 15'i yabancı 75 dağcı, İsmail Yılmaz liderliğinde saat 03.00'te tırmanışa başladı. Tırmanış, saat 10.15'te 3 bin 916 metre yüksekliğindeki zirvede son bulurken, çeşitli nedenlerle 15 dağcı zirveye çıkmadı. Zirveye çıkan dağcılar, burada Türk Bayrağı açtı. Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için saygı duruşunda bulunan dağcılar, İstiklal Marşı'nı okudu.

Zirvede, ''Ne Mutlu Türküm Diyene'' sloganları atan dağcılar, hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra dönüşe geçti.

CUMHURİYET BAYRAMI KKTC'DE DE KUTLANDI

Türkiye Cumhuriyeti'nin 85. kuruluş yıldönümü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de (KKTC) törenlerle kutlandı.

Kutlamalar, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı (KTBK) Korgeneral Hilmi Akın Zorlu'nun tebrik kabulüyle başladı.

Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayındaki tebrik kabulüne, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral İsmail Serdar Savaş, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral Kamil Başoğlu, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Abdullah Recep, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Faruk Şengün, bakanlar, milletvekilleri, siyasi parti liderleri, dernek, kurum, kuruluş temsilcileri, üniversite rektörleri, devlet ve askeri üst düzey yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

Tebrik kabulünün ardından, Lefkoşa Atatürk Anıtında tören düzenlendi. Buradaki törende, anıta çelenkler konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. Tören, anıt özel defterinin imzalanmasıyla tamamlandı.

Resmi geçit töreni ise Lefkoşa'da Dr. Fazıl Küçük Bulvarında İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Tören birliklerinin denetlenmesinin ve halkın bayramının kutlanmasının ardından, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat bir konuşma yaptı.

CUMHURİYET BAYRAMI BAKÜ'DE DE KUTLANDI

Cumhuriyetin 85'inci yıldönümü, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği tarafından, 1918'de Türkiye'den gelen Kafkas İslam Ordusunda yer alan ve Azerbaycan'ın bağımsızlığı için şehit düşen Türk askerlerinin anısına dikilen Türk Şehitliğinde tören düzenlendi.

Törene katılan Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Şehitliğe çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

Büyükelçi Kılıç, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşının askeri bando eşliğinde okunmasından sonra Şehitlik özel defterine şunları yazdı:

"Ulu Önder Atatürk, kahraman Şehitlerimiz, Cumhuriyetimizin 85. yıldönümünü kutladığımız bugün, bize miras bıraktığınız Cumhuriyet'i can pahasına yazılan o şanlı tarihi ve bağımsızlık ruhunu heyecanla bu günlere taşımanın gururunu yaşıyoruz. Sizlerden aldığımız güç ve ilhamla 85 yıl boyunca muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak yolunda büyük ilerlemeler kaydettik. Türkiye, artık bölgesindeki gelişmelere yön veren ve dostluğu aranan uluslararası bir aktör haline gelmiştir. Ancak millet ve devlet olarak önümüzde daha kat edilecek mesafe, atmamız gereken adımların bulunduğunun bilincindeyiz. Ulu Önder Atatürk ve yol arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyeti yükseltmeye ve sonsuza kadar yüceltmeye devam edeceğiz.

Ulu Önder Atatürk ve kahraman Şehitlerimiz, Anadolu ve kardeş Azerbaycan topraklarını canından aziz bilen sizler bağımsızlığımızın ebedi simgesi olarak kalacaksınız. Manevi huzurunuzda bir kez daha şükran, saygı ve minnetle eğiliyoruz."

Silahlı Kuvvetler Ataşesi Tuğgeneral Fahri Kır, Büyükelçilik görevlileri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı törende, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin askeri bandosunun milli marşlardan sonra Mehter Marşını da çalması büyük beğeniyle karşılandı.

Tören kapsamında Azerbaycan'ın bağımsızlığı için şehit olanlar anısına kurulan Şehitler Hiyabanı da ziyaret edilirken, katılımcılar şehitlerin kabrine çiçek bıraktı.

Büyükelçi Kılıç, daha sonra "Ebedi Meşale" anıtına çelenk koydu.

Öte yandan Bakü'deki Atatürk Araştırma Merkezinde düzenlenen toplantıda, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş süreci çeşitli açılardan ele alındı.

Toplantıya Büyükelçi Kılıç'ın yanı sıra akademisyen ve bilim adamları katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*