İl-sağlık ilişkisi araştırması

İl-sağlık ilişkisi araştırması.8459
  • Giriş : 03.12.2007 / 14:35:00
  • Güncelleme : 03.12.2007 / 18:24:16

Google'da yapılan araştırma illerin sağlık durumunu ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İnternette arama motorları arasında en fazla kullanılan Google’da sağlık sorunlarıyla ilgili yapılan aramalar illere göre farklılık gösteriyor. Uykusuzluk kelimesinin en çok arandığı il İstanbul olurken, diyabetle ilgili aramalarda ilk sırayı İzmir aldı.

Merkezi Erzurum’da bulunan ve internet üzerinden bitkisel ilaç satışı yapılan “eczakutusu.com” sitesinin kurucusu Barbaros Sabuncuoğlu, sitelerine gelen ilaç talepleri ve sağlık konularıyla ilgili sorular ile Google’da yapılan aramaların paralellik gösterdiğini söyledi. Google Trends verilerine göre yurt genelinde, prostat sorunuyla ilgili aramalarda ilk sırayı Ankara alıyor.

İnternette arama motorları arasında en fazla kullanılan Google’da sağlık sorunlarıyla ilgili yapılan aramalarda illere göre değişim dikkat çekiyor. Google’da sigara ve içki konusunda en fazla aramanın Eskişehir, uyuşturucu
ve kanser kelimelerinin en fazla Mersin’den yapıldığını anlatan Sabuncuoğlu, “Şifalı bitkiler kelimesi Konya’dan, bitkisel ilaç kelimesi Diyarbakır’dan, migren Kayseri’den, sağlık kelimesi de en fazla Erzurum’dan aranmış” diye konuştu.

SİPARİŞLER DE SORUNLARA GÖRE

İnternet sitesi aracılığıyla gelen siparişlerin Google Trends verilerinin birbirine paralellik gösterdiğini kaydeden Sabuncuoğlu, “İstanbul’dan genellikle uyku problemleriyle ilgili ilaçların siparişini alırken, İzmir’den şeker hastalığı ile ilgili talepler çok fazla geliyor” dedi.

Yanıtlanması istenilen sorularında illere göre farklılık gösterdiğini kaydeden Sabuncuoğlu, şöyle konuştu: ‘Büyük kentler dışındaki illerden genellikle cinsel sorunlarla ilgili soru ve ilaç talebiyle karşılaşıyoruz.Küçük kentlerden gelen ilaç taleplerinin başında cinsel sorunlarla ilgili ilaçlar yer alıyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious