İl sayısını 200'e çıkaralım

İl sayısını 200'e çıkaralım.14653
  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, Türkiye'nin idari yapısının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “İl sayısını 200'e çıkaralım” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Genel Kurulunda, Sağlık Bakanlığı, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü bütçelerinin görüşmeleri sürüyor.

ANAVATAN Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, İçişleri Bakanlığı bütçesi üzerinde konuşurken, içişleri karışık olan bir ülkenin ekonomisi ya da dışişlerinden söz edilemeyeceğini belirterek, Türkiye'de suç oranının giderek artış gösterdiğine dikkati çekti.

Yılın 9 aylık bölümünde şahsa karşı 244 bin, mala karşı ise 354 bin suç işlendiğini anlatan Sarıbaş, toplam 600 bin olan suç sayısının yıl sonunda 800 bini bulacağını vurguladı. “Saat başı bir kişinin öldürüldüğü bir ülkenin iç barışından söz edilebilir mi?” diye soran Sarıbaş, suç artışında yoksulluğun artmasının etkili olduğunu savundu. Sarıbaş, “3 Y diyerek iktidara geldiniz. Siz bu 3 Y'yi, 6 Y yaptınız. Buna yalan, yağma ve yozlaşmayı da siz ilave ettiniz” dedi.

Türkiye'nin idari yapısının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini, mevcut yapının suçla mücadelede başarı sağlamadığını anlatan Sarıbaş, “İl sayısını 200'e çıkartıp illeri yeniden yapılandıralım. Belediye sistemini gözden geçirelim; eyaletse eyalet sistemini getirmekten korkmayalım. Gelişmiş ülkelerde var bu...” görüşünü ifade etti.
ANAVATAN'lı Sarıbaş, terörün belli bir noktaya geldiğini, iktidarın bu fırsatı değerlendirerek bölgeye ilişkin yatırımlara önem vermesi, şefkat elini uzatarak bölge insanını yeniden kazanması gerektiğini söyledi.

“BAKANLIK doktor YERİNE REÇETE YAZIYOR”

Sağlık Bakanlığı bütçesi üzerinde konuşan ANAVATAN Grup Başkanvekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu da hastane sayısının artırılması gerektiğini söyledi. Hastanelerin yetersiz, sağlık ocaklarının personel ve teknik donanım açısından kötü durumda olduğunu belirten Kurtulmuşoğlu, ilaç konusundaki genelgelerle bakanlığın hekim yerine reçete yazar hale geldiğini savundu.

“AKP iktidarının sağlığı özelleştirmeye çalıştığını” ileri süren Kurtulmuşoğlu, hastaların özel-devlet ayırımı olmadan istediği hastaneye gitmesi ve istediği doktoru seçmesinin mümkün olmadığını, bu iddiaların lafta kaldığını belirtti.
Hekime düşen hasta sayısı sıralamasında Türkiye'nin 44. sırada olduğuna işaret eden ANAVATAN'lı Kurtulmuşoğlu, aynı şekilde ebe, hemşire ve sağlık görevlisi sayısının da yetersiz olduğunu kaydetti.

Konya'da iki kadın radyoloji uzmanının, bir hastanın testis ultrasonunu çekmediği iddialarını hatırlatan Kurtulmuşoğlu, kendisinin de bir hekim olduğuna işaret ederek, “Bize, hastanın rengine, cinsine, şekline bakmadan tüm hastalara hizmet vermemiz gerektiği öğretildi, bunun için Hipokrat yemini ettik. Sayın Bakan siz de bu yemini ettiniz. Ben sağlıkta politikayı anlamam. Benim için hastanın AKP'li, CHP'li, ANAVATAN'lı olduğu değil, hasta olup olmadığı önemlidir. Bugün bu hastaya yapılanın yarın size yapılmayacağının garantisi yok. Sayın Bakan, size de 'sen erkeksin, sana bakmam' denilse ne yaparsınız?” diye konuştu.

AK Parti'li milletvekillerinin “yok öyle bir şey, başhekim yalanladı” diye laf atması üzerine Kurtulmuşoğlu, 35 yıllık hekim ve daha önce başhekimlik yaptığını hatırlatarak, “Siz giderken ben aradan geliyordum. Hasta, bahçeden geçip hastaneye girdikten sonra erkek ya da kadın diye ayırmak olmaz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious