İlaç almayı unutmak tarihe karışacak

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Avrupalı bilim adamları, ilaç almayı unutmayı yapay diş ile tarihe gömmeyi hedefliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hastaların ilaç tedavisi gördükleri süreçte, kimi zaman ilaç almayı unuttukları gerçeği üzerine hareket eden bilim adamları başarılı oldukları takdirde 2010'a kadar sistemi geliştirebileceklerini umut ediyor.

Sistem özellikle ilaç almayı unutan hastalar, gece ilaç tedavisinin gerektiği hastalıklara yakalananlar, şeker hastaları ve yüksek kan basıncı rahatsızlığı olanlar için önem arz ediyor.

Almanya'da bulunan Biomedikal Teknoloji Enstitüsü'nde çalışan Dr. Thomas Velten, yabancı bir haber ajansına yaptığı açıklamada "Kandaki ilaç miktarının sabit olması gereken önemli koşullar vardır. Geliştirilmesi planlanan sistem ile hastanın ihtiyacı olan ilaç dozajını uyurken bile yükleyebiliyoruz. Kolayca ilaç dozajını hastanın ihtiyacına, ağırlığına veya cinsiyetine göre ayarlayabiliyoruz" dedi.

Üretilmesi planlanan yapay dişlerin içinde ilaçların konulabileceği küçük hazneler yerleştirilebiliyor. Ağızdaki tükürüğün hazneye girmesi sonucu zar yırtılıyor ve katı haldeki ilaç erimeye başlıyor. Sistem elektrikli bir mekanizma ile tetiklendiğinde küçük kapaklar açılıp çözelti ağza akıyor. Ağza yerleştirilen aygıt iki sensörden oluşuyor. İlk sensör ilaç dozajını ve konsantresini ayarlıyor. İkinci sensör ise ilaç dozajındaki aşırı artma ve azalmalarda alarma geçiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious