İlaç sektörü yabancılaştı

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

İ.Ethem, Fako, Biofarma, Deva ve son olarak Eczacıbaşı iştiraklerinin yüzde 75’inin Çek Zentiva’ya satılmasıyla sektörde yabancıların payı yüzde 69’a yükseldi!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yabancılar, başta bankacılık ve ilaç sanayii olmak üzere Türkiye’nin stratejik kuruluşlarını satın almaya devam ediyor. İbrahim Ethem, Fako, Biofarma, Deva, Münir Şahin ve son olarak Eczacıbaşı iştiraklerinin yüzde 75’inin Çek Zentiva’ya satılmasının ardından ilaç sektöründe yabancıların payı yüzde 69’a yükseldi. Sözkonusu şirketler Türkiye’nin en önemli ilaç şirketleri olarak dikkat çekiyordu.

Türkiye’de beşeri ilaç sektöründe 144 firma bulunuyor. Sektörde halen faaliyet gösteren 39 yabancı sermayeli firmanın 11’inin Türkiye’de üretim tesisleri mevcut. Yerli firmaların ise 73 adedi üretim yapıyor.

2005 yılında, beşeri ilaç pazarında, %38’i ithal (ithal ilaçların %68’i orjinal, %32’si jenerik) ve %62’si yerli (yerli ilaçların %29’u orjinal, %71’i jeneriktir) olmak üzere tüm formlar (tablet, ampul, şurup vb.) dahil toplam 5.338 ilaç satışa sunuldu. Üretici fiyatlarıyla Türkiye toplam ilaç cirosunun %38’i jenerik ilaçlara, %62’si orjinal ilaçlara; kutu bazında ise %56’sı jenerik, %44’ü orjinal ilaçlara ait. İlaç endüstrisinde 23.000 civarında eleman çalışıyor. Diğer sektörlere kıyasla kalifiye eleman istihdam oranı oldukça yüksek. Aralarında dünyanın önde gelen firmalarının da bulunduğu bu kadar çok sayıda şirketin yer aldığı Türkiye ilaç piyasasında, canlı bir rekabet hüküm sürüyor. Son yıllarda Türkiye’ye hazır ilaç ithalatı hızla artıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious