İlaç Türkiye'de daha ucuz

  • Giriş : 04.01.2007 / 00:00:00

Yenilikçi ilaçlar ve aşılar hayat kurtarıp yaşam süresini uzatıyor. Üstelik bu ilaçlar Türkiye’de Avrupa’dan çok daha ucuza satılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), yenilikçi ilaçların ve aşıların kullanımıyla Türkiye’nin, 2006 yılında hastalıklara karşı önemli bir ilerleme kaydettiğini, ayrıca komplikasyonlar ve hastaneye yatışla bağlantılı çok yüksek masrafların etkisini azaltmak üzere yeni ilaçları kullanarak sağlık sisteminde önemli bir tasarruf elde ettiğini duyurdu.

YENİ İLAÇLAR UMUT VERİYOR
AİFD açıklamasında Avrupa’daki referans fiyatlara dayanarak 2004 yılında daha şeffaf bir fiyatlandırma sisteminin uygulamaya koyulmasının ardından Türkiye’nin modern ilaçlara Avrupa’nın en düşük fiyatlarıyla erişimden yararlanarak yaklaşık 619 milyon Dolarlık tasarruf sağladığı vurgulandı.

“Yeni ilaçlar daha fazla insanın yaşamını kurtarıyor ve hastalıkların olmadığı, daha iyi ve daha sağlıklı bir yaşam için her gün insanlara yeni ümit veriyor” ifadesini kullanan AİFD Genel Sekreteri Engin Güner, “Halen küresel çapta araştırma ve geliştirme aşamasında yaklaşık 6.000 molekül, yani yeni ilaç adayı üzerinde çalışılıyor. AİFD 2007 yılında Türkiye’de kullanım için onaylanacak, çığır açabilecek bir dizi yeni ilacın eczane raflarına çıkmasını bekliyor,” dedi.

İLAÇ HARCAMALARI KİŞİ BAŞINA 132 USD
Kişi başına yılda yaklaşık 132 dolar harcayan Türkiye bu rakamla, yılda 300-400 Dolar harcayan Yunanistan gibi komşu ülkeler de dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinin gerisinde kalıyor. AİFD, Türkiye’de hastaların kaliteli bakım ve tedavi talebinin dikkate alınarak yeni ilaçlara daha fazla harcama yapılması ve sağlık sisteminin başka alanlarındaki harcamaların azaltılmasıyla sağlanan tasarruf sonucunda aradaki açığın kapanmaya başladığını belirtti.

Geçtiğimiz on yıl içerisinde ortalama yaşam süresi beklentisindeki yüzde 40’lık artışın yeni ilaçların sunulmasına bağlanabileceğini belirten AİFD’a göre yeni ilaçlara harcanan her dolar sağlık sisteminde 3 ile 6 kat tasarruf sağlıyor.

2007’DE İLAÇ SEKTÖRÜNDE ATILIM BEKLENİYOR
Açıklamada, 2006 yılında kalp, kanser, astım, diyabet, alerjik rinit ve parkinson gibi hastalıkların tedavisine yönelik 10 yeni ilacın sunulması dahil önemli kazanımlar yaşandığı, ancak Avrupa ve Amerika’da çoktan piyasaya sunulmuş pek çok ilacın onay ve geri ödeme sürecini tamamlayamadığı için Türkiye’deki hastalara sunulamadığı vurgulanıyor.

TÜRK HALKI YENİ İLAÇLARA KISA SÜREDE ULAŞMAK İSTİYOR
AİFD özellikle yeni ürünlerin geri ödeme incelemelerinin uzaması konusunda ciddi reformların gerçekleştirilmesi gerektiğini ve Türkiye’de yenilikçi ilaç sektörüne yönelik net bir stratejinin bulunmamasının sıkıntı yarattığını da belirtti. Kamuoyu yoklamalarının Türk halkının yeni ilaçlara Avrupa veya Amerika’yla aynı zamanda erişmek istediğini göstermesine rağmen, geri ödeme incelemeleri halen ortalama 6 ay kadar sürdüğü ve ilaç onayı için harcanan zamanın yaklaşık 2 ile 3 yıl olduğu açıklamada dikkat çekilen bir diğer nokta.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious