İlaç vurguncularına darbe: 14 gözaltı

İlaç vurguncularına darbe: 14 gözaltı.8556
  • Giriş : 28.04.2009 / 14:29:00

Bursa'da temin ettikleri sağlık karnelerine pahalı ilaç yazdırdıkları iddia edilen eczacı ve eşi ile 6 eczacı kalfası ve sağlık karnelerini kullandırdıkları öne sürülen 4 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Bir kişinin de arandığı operasyonda yakalanan eczacının eşinin de eski eczacı olduğu, ancak sahtecilik ve dolandırıcılık olayı yüzünden 1994 yılında diplomasının elinden alındığı, bir süre ceza evinde yattığı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro Amirliği ekipleri, bir eczaneyi takibe aldı.

Araştırmada, Nazım Serdar A'nın 2007 yılından bugüne kadar yaklaşık 150-200 kişinin sağlık karnelerine hasta olmadıkları halde ortalama ayda bin 500'er TL'lik astım, KOAH, bronşit ve varis gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan pahalı ilaçları yazdırdığını tespit etti.

Güvenlik güçleri, yaklaşık 4 ay süren çalışmanın ardından, sağlık karnelerine pahalı ilaç yazdırarak bedelini aldıkları öne sürülen eczacı Sibel A. (41), eşi Nazım Serdar A. (43), eczanede kalfalık yapan A.Ç. (26), İ.K. (45), İ.K'nin kızı E.K. (24), Fatma K. (26), Nurcan S. (28) ve Sema P (26) ile sağlık karnelerini bu kişilere ''bilerek'' kullandırdığı iddia edilen Ali C. (25), babası Ahmet C. (55), Hasan F. (50) ve Aliye A'yı (50) gözaltına aldı.

Söz konusu karnelerin Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları ve Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma hastanelerinde 2'şer olmak üzere 4 doktorun imza ve kaşelerinin bulunduğunun saptandığı, bu kişilerin olayla ilgililerinin olup olmadığının araştırıldığı öğrenildi.

-5-6 MİLYON TL'LİK HAKSIZ KAZANÇ-

Bu arada, geriye dönük yapılan araştırmada, zanlıların sağlık karnelerine yazılan ilaçlar sayesinde bugüne kadar 5-6 milyon TL'lik haksız kazanç elde ettiklerinin belirlendiği, Nazım Serdar A'nın 1994 yılında bir dolandırıcılık suçundan diplomasının alındığının ve bir süre ceza evinde yattığının tespit edildiği bildirildi.

12 zanlı, sorgulamalarının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Nazım Serdar A, Bursa Adliye Sarayı'nın merdivenlerinde ''beni daha önce Ergenekon davasından da aldılar ama bir şey çıkmadı. Şimdi böyle bir suçtan aldılar, yine suçsuzum. Polis nasıl iş yapıyor görsünler'' diye bağırdı.

Operasyon kapsamında S.Ö. (26) aldı kadının arandığı, soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*