İlaç yolsuzluğuna ilginç bir cevap...

İlaç yolsuzluğuna ilginç bir cevap....13941
  • Giriş : 05.02.2009 / 09:00:00
  • Güncelleme : 05.02.2009 / 08:59:57

Dicle Üniversitesi'nin eski yönecilerinden ihtiyacı aşan oranda ilaç alındığı iddialarına yanıt geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Rektör Prof. Dr. Canoruç, geçen yıl 4 bin adet alınan Rapifen adlı ilacın en fazla 10 aylık ihtiyacı karşılayacağını belirterek, medyayı yargısız infaza alet olmakla suçladı.

Dicle Üniversitesi (DÜ) eski yönetimi ile Tıp Fakültesi Hastanesi eski yetkilileri, hastaneye ihtiyacı aşan miktarda ilaç alımı yapıldığı yönündeki açıklamaların doğru olmadığını savundu.

Eski Rektör Prof. Dr. Fikri Canoruç, eski genel sekreter Mansur Özcan, hastanenin eski başhekimi Birsen Baç ve Başhekim Yardımcısı Güngör Ateş, bir otelde basın toplantısı düzenledi.

"YARGISIZ İNFAZA ALET OLMAYIN"
Eski Rektör Prof. Dr. Canoruç, yaptığı açıklamada, bu iddiaların ortaya atılmasının ne hukuka ne insani değerlere uyulmadan yapıldığını öne sürdü. Medyanın bu tür haberleri yapmaması gerektiğini savunan Prof. Dr. Canoruç, şöyle dedi:
''Bu tür iddialar niye ortaya atılıyor bilmiyorum, şaşırmış durumdayım. Sizlerin yargısız infaza alet olmamanız lazım. Medya buna benzer durumları hemen yayınlıyor. Ben ve arkadaşlarım her zaman soruya açığız. Ancak bir suç varsa suç işleyenin cezasını vermek görevimiz. Böylesi durumu medyanın hemen vermesi ne derece insani ve hukuki bilmiyorum. Nasıl araştırmadan yazıyorsunuz. Diyarbakır'ı kalkındırmamız lazım. Bu tür haberlerden uzak durmamız lazım. Üniversiteye yazık oluyor. Önce soruşturma açılır, kesinleşmemiş haberleri medyaya taşımayın. Eski yönetim töhmet altında kalıyor. Bu üniversitede 8 yıl rektörlük yaptım, çocuğum gibi bir şey. Yaptıklarımız ortada, lütfen aldığınız haberleri Diyarbakırımız için teyit edin.''

"BU İLAÇ EN FAZLA 10 AY GİDER"
Basın mensuplarının eski Başhekim Birsen Baç'a ulaşıldığı, ancak kendisinin konuyla ilgili açıklama yapmayacağını söylediğinin hatırlatılması üzerine Prof. Dr. Canoruç, araştırma yapmak gerektiği için böyle bir konuda hemen açıklama yapılamayacağını söyledi. Tıp Fakültesi Hastanesi eski Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Güngör Ateş ise 2008 yılı boyunca alınan toplam ilaç bedelinin 11 milyon 500 bin TL olduğunu, bir yıl içinde fatura edilen bedelin ise 14 milyon 921 bin TL olduğunu belirtti.

Açık kalp ameliyatlarında anestezik madde olarak kullanılan ve 2008 yılında 4 bin adet alınan Rapifen adlı ilacın yoğun bakımda da kullanılabilecek bir ilaç olduğunu ifade eden Ateş, fazla alındığı belirtilen ilaçlarla ilgili şöyle dedi:

''Rapifen 2008 yılının 10. ayında alınmıştır. Alınan bu ilaç, en fazla 10 aylık hastane ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca bu ilacın bedeli 12 bin TL'dir. Yönetim değiştiğinden beri açık kalp ameliyatları durdurulmuş, böylece bu ilacın kullanımı da azalmıştır. Bir yılda 74 adet kullanılmışken 2 bin adet satın alınan Bactrim ilacı bir antibiyotiktir. Hastanede 2008'de bunun muadili bir ilaçtan 2 bin adet kullanılmıştır. Bu ilaç bağışıklığı baskılanmış bir hastada gelişen zatürrede günlük ortalama 10 adet kullanılabilmekte, bu durumda en fazla 15 hastaya yetmektedir. Diğer nedenlerle kullanılması durumunda ise en fazla 100 hastaya yetecek bir ilaçtır.''

"İSTENİLENİN ALTINDA ALDIK"
Yrd. Doç. Dr. Ateş, çok miktarda alındığı belirtilen tansiyon ilacının ise nöroloji kliniği tarafından 200 kutu istendiğini, ancak kendilerinin bu ilaçtan sadece 100 kutu aldıklarını bildirdi.

Depolardaki serum ve eldivenlerin de çok büyük miktarlar olmadığını öne süren Yrd. Doç. Dr. Ateş, şöyle devam etti:
''Hastane eczanesine izotonik 1000 ml serumdan 190 bin adet alınmış, bunun 179 bin adedi kullanılmıştır. İzotonik 150 cc Mediflex serum 150 bin adet alınmış, 94 bin 200 adedi kullanılmıştır. Kalan miktar birkaç aylık ihtiyacı karşılayabilecektir. Toplam 200 bin adet alınan yüzde 5 Dekstroz serumundan 181 bin adedi kullanılmıştır. Hastanede 2008 yılı eldiven sarfımız 988 bin adettir. Halen eczane stoklarında mevcut toplam eldiven sayısı 987 bin adettir. Bu miktar en fazla 1 yıllık ihtiyaçtır.''

MİADI GEÇMİŞ İLAÇ VE MEDİKAL MALZEMELER
Yrd. Doç. Dr. Ateş, başhekimlik tarafından yıl sonunda yapılan eczane sayımında miadı geçmiş medikal malzemenin tutarının 143 bin, ilaçların toplam bedelinin ise 7 bin 805 TL olduğunu söyledi.

SGK ve Maliye Bakanlığının tedavi uygulama tebliğleri nedeniyle 2008 yılında daha fazla ilaç alımı yaptıklarını ifade eden Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü: ''İlk defa 2008 yılında tüm ilaç ve malzemelerin hastanelerde bulundurulması zorunluluğu getirilmiştir. Bu nedenle eskiye oranla daha yüksek sayıda ilaç ve malzeme alımı yapılmıştır. Bunun için Onkoloji Hastanesinde yeni bir depo açılmıştır. Mevcut yönetim, Onkoloji ambarındaki ilaç ve serumları dersliklere taşımıştır.'' Yatan hastaların tüm ilaçlarının hastane tarafından karşılanması gerektiği halde, hayati öneme haiz pek çok ilacın alınmayarak hastaların mağdur ve hayatlarının riske edildiğini de ileri süren Ateş, şöyle konuştu:

''Hastanede varis, mide kanamaları için kullanılan ilaçlar ve ağızdan alımı yapılacak hiçbir Ağrı kesici, idrar sondası, kan hastalarında kullanılan ve hayati önemi olan lökosit filtreleri yoktur. Bu malzemeler kullanılması gerektiği halde kullanılmamaktadır. Hastanede halihazırda battaniye, çarşaf gibi temel ihtiyaçlar dahi yoktur.'' Basın mensuplarının üniversitedeki Sayıştay denetimlerini sorması üzerine eski Rektör Canoruç, ''Sayıştay denetçileri rutin olarak gelip hesapları sorar. Soru sorar cevap ister, ama suçlayıcı bir şey yok. Bunlar kasıtlı olarak basına sızdırılıyor'' dedi.

"SÜRESİ GEÇMİŞ İLAÇ MİKTARINI AÇIKLAYACAĞIZ"
Öte yandan DÜ Tıp Fakültesi Başhekimi Doç. Dr. Sait Alan ise milyonlarca TL değerinde ilacın süresinin geçtiğini tekrarlayarak, süresi geçmiş ilaçların tam listesi ve bunların net parasal değeri konusunda basını bilgilendireceklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*