İlaca karşı uyanık olun

  • Giriş : 04.06.2008 / 11:43:00

İlaca karşı uyanık olmak”; ilacı yapanlar, satanlar, yazanlar, alanlar, kullananlar, bedelini ödeyenler için gerçekten yaşamsal bir ifade niteliğindedir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

I. Ulusal Farmakovijilans (İlaç Güvenliliği) Kongresi Düzenleme Kurulu adına Dr. Seyfullah Dağistanlı, Prof. Dr. Semra Şardaş, Doç. Dr. Ahmet Akıcı, "ilaç firmalarının, eczanelerin, hekimlerin, hastaların, geri ödeme kurumlarının “ilaca karşı uyanık olmak” eylemini gerçekleştirmeleri gerekiyor" çağrısı yapıyorlar.

Farmakovijilans (İlaç Güvenliliği) Derneği, Sağlık Bakanlığı, İlaç sektörünün temsilcileri ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü’nün katkılarıyla 04-06 Haziran 2008 tarihleri arasında Antakya’da gerçekleştirilecek olan I. Ulusal Farmakovijilans (İlaç Güvenliliği) Kongresi gerek dünyadan, gerekse ülkemizden konusunda saygın ve yetkin isimleri biraraya getiriyor.

Kongre, Antakya’da gerçekleştirilecek olan ilk ulusal bilmsel kongre olması sebebiyle de ayrı bir önem arz ediyor.

I. Ulusal Farmakovijilans (İlaç Güvenliliği) Kongresi Düzenleme Kurulu Adına Dr. Seyfullah Dağistanlı, Prof. Dr. Semra Şardaş, Doç. Dr. Ahmet Akıcı bir açıklama yapan, "İlaçların yan/advers etkilerine verilen önem nedeniyle, son yıllarda tüm gelişmiş ülkelerde artan önlem ve düzenlemeler, ülkemizde de 2005 yılında Sağlık Bakanlığı'nca yayınlanan yönetmelik ve kılavuzla ivme kazanmıştır Aynı yıl kurulan Farmakovijilans (İlaç Güvenliliği) Derneği, bugüne kadar gerçekleştirdiği çeşitli faaliyetleri ile konunun sağlık mesleği mensuplarınca öğrenilmesi için çaba göstermiştir.

Klinik Farmakoloji ve Eczacılık Bilimlerinin yanısıra, tüm klinik dallardan hukuk, ekonomi gibi sosyal bilimlere multidisipliner karakteriyle süratle gelişen farmakovijilans, büyük bir ivme ile artan ilgi duyanlarının sayı ve çeşitliliği ile geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Farkındalığın son yıllarda büyük artış gösterdiği ve gelişmiş ülkelerdeki idari ilaç otoritelerinin karar süreçlerini etkileyen alanlardan belki de en önemlisi olarak Farmakovijilans, lisans düzeyindeki öğrencilerden, mesleklerinde deneyim sahibi profesyonellere kadar hemen herkesin ilgisini çekmektedir." açıklamasında bulundular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious