İlaca yüzde 16 yerine 8 zam yapılmış!

  • Giriş : 12.03.2009 / 15:00:00

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, ilaç fiyatlarında belirlenen yeni artışın 2 Nisanda yürürlüğe girecek olmasının yerel seçimlerle bir ilgisi olmadığını bildirdi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, ilaç fiyatlarında belirlenen yeni dönemsel avro kuruna göre meydana gelen artışın 2 Nisanda yürürlüğe girecek olmasının yerel seçimlerle bir ilgisi olmadığını, bunun tamamen mevzuatla ilgili olduğunu bildirdi.

Tosun, yaptığı açıklamada, 2004'te yürürlüğe giren İlaç Fiyat Kararnamesi ile referans sistemine geçildiğini, bunun ardından fiyatı yeniden değerlendirilen 6 bin kalem ilaçta yüzde 1 ila 80 arasında değişen oranlarda düşüşler yaşandığını hatırlattı.

Söz konusu kararnameye göre, dönemsel avro kurunda 30 gün süreyle kesintisiz olarak yüzde 5'i aşan değişiklik meydana gelmesi halinde, Fiyat Değerlendirme Komisyonu'nun değerlendirme yaparak, ilaç fiyatlarında değişiklik yapılmasına karar verebileceğini anlatan Tosun, 2004'ten bu yana çeşitli zamanlarda ilaç fiyatlarında 3'er kez artış ve düşüşler olduğuna dikkati çekti.

İlaç Fiyat Komisyonu'nda Maliye ve Sağlık Bakanlıklarının yanı sıra, DPT ve Hazine Müsteşarlıkları ile Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) temsilciler bulunduğunu kaydeden Tosun, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Son dönemde döviz fiyatlarında yaşanan artış sonrası, ilaç üreticileri sayın Başbakanımız ile 12 Şubatta bir toplantı yaptı. Bir önceki dönemsel avro değerine göre yüzde 16'lık artış olmasına rağmen, toplantıda yüzde 8 oranında bir artış yapılması kararlaştırıldı. Aslında burada ilaç şirketleri bir anlamda fedakarlık yapmış oldular. Çünkü, yüzde 16'lık artışa rağmen, yüzde 8'lik artışı kabul ettiler.''

İlaç Fiyat Komisyonunun bu görüşmede alınan karara paralel olarak 13 Şubatta yeni dönemsel avro değeri belirlediğini, yeni fiyatların da araya hafta sonunun girmesi nedeniyle 16 Şubatta ilan edildiğini belirten Tosun, kararname gereği yeni ilaç fiyatlarının ilan tarihinden itibaren 45 gün sonra yürürlüğe girdiğini bildirdi. Tosun, ''İlaç fiyatlarında, belirlenen yeni dönemsel avro kuruna göre meydana gelen artışın 2 Nisan'da yürürlüğe girecek olmasının yerel seçimlerle bir ilgisi yok. Bu tamamen mevzuatla ilgili'' ifadesini kullandı.

Türkiye'de ilaç bedellerinin çok büyük bölümünün devlet tarafından ödendiğini, bu nedenle katkı payı düzeyinde vatandaşlara çok küçük oranda bir artışın yansıdığını kaydeden Tosun, ''Fiyatı 100 lira olan bir ilaçta hastaya sadece 80 kuruşluk bir artış yansıyacak. Raporlu hastalarımız için ise katkı payı ödemedikleri için bir artış söz konusu olmayacak'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*