İlaçlanan fabrikada 69 işçi zehirlendi.

  • Giriş : 22.11.2006 / 00:00:00

Aydın'ın Germencik ilçesindeki bir incir işetmesinde çoğunluğu bayan 69 paketleme işçisi zehirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alınan bilgiye göre, zehirlenme olayı, bu sabah Tariş Germencik İncir İşleme Tesisleri'nde meydana geldi. Dün akşam mesai çıkışında fabrikanın boşalmasıyla birlikte ilaçlama görevlileri, incir ayıklanan karanlık oda bölümlerinde aflatoksinin etkisinin azalması için ilaçlama yaptı. DDVP isimli ilacın etkisinin geçmemesi sebebiyle sabah saat 08.00 sıralarında mesaiye başlayan 100'e yakın işçide, yarım saat sonra zehirlenme belirtileri başladı. Aşırı koku yayan ilaç, işçilerin nefes alış verişlerini zorlaştırıp kusmalara sebep olunca personel sorumluları, işçileri fabrika binasının dışına çıkardı. Bahçede birer birer bayılmaya başlayan işçiler, servis araçları ve cankurtaranlarla Aydın, Germencik ve İncirliova'daki sağlık kuruluşlarına kaldırıldı. Tedavi altına alınan 69 işçinin arasında, zehirlenme haricinde paniğe kapılarak bayılan bayan işçilerin de bulunduğu belirtildi.

Olay sonrası 19 işçinin tedavi altına alındığı Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi Levent Ersoy, hastaların solunum yoluyla zehirlenme vakası sebebiyle müracaat ettiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı Zehir Danışma Merkezi'yle görüşme yapıldığına işaret eden Başhekim Ersoy, fabrikada kullanılan ilacın öldürücü derecede zehirlenmeye yol açmayacağının anlaşıldığını ifade etti. Halen serum verilen hastaların, birkaç saat gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edileceğini belirten Ersoy, "Şu anda hayati tehlikesi olan hastamız yok. Acil servis yetkililerinden aldığımız bilgilere göre 100 işçiden 19'u bizim hastanemizde, diğer 50'si ise değişik yerlerde tedavi altında. Kullanılan ilaç bir ilaç bir indesitit, organik fosfor değil. Biz korkumuz ilacın organik fosfor olmasıydı. DDVP isimli bir ilaç kullanılmış. Dün akşam saat 5 gibi ilaçlama yapılmış. Sabah çalışmak üzere giren işçilerde nefes alıp vermede zorlanma ve sıkışma gibi şikayetler meydana gelinde bize müracaat etiler" dedi.

İlacın etkisiyle zehirlenen Kamile Keçeli isimli işçi de yaptığı konuşmasında Germencik İncir İşletmeleri'nde meydana gelen olayda 50-60 işçinin zehirlendiğini ve mide bulantısı başgösterdiğini duyurdu. Zehirlenmenin ilaç kokusundan meydana geldiği bilgisini veren Keçeli, bazı işçilerinde yaşananlar nedeniyle strese girdiklerini ve panikle bayılmaya başladıklarını ifade etti.

Çalışmaya başladıktan yaklaşık 45 dakika sonra nefes alamaz hale geldiklerine dikkat çeken Fatma Akın ise dün işten çıktıktan sonra incir işlenen karanlık odalarda ilaçlama yapılmış olduğunu kaydetti. Kendilerinin hiçbir şeyden habersiz bu sabah çalışmaya başladığına işaret eden Akın, şöyle konuştu. "Toksinin etkisi geçsin diye akşamdan ilaçlama yapmışlar. Bize hiç kimse haber vermedi. İçeride 100'den fazla kişi çalışıyordu. Rahatsızlanmaya başlayınca usta başımız 10 dakika mola verelim dedi. Dışarı çıkınca birer bire bayılmaya başladık."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious